Setler halinde çalışmamız şart mı ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve savaskurdu tarafından 17 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. savaskurdu

savaskurdu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,foruma yeni katıldım ve bazı sorularım olacaktı.Genelde çalışmaların 3-4 set,45 ara şeklinde tavsiye ediliyor.Ama ben kendimde şunu farkettim,ara vermeden hareketimi bir seferde yapıp bitirmek beni daha olumlu etkiliyor.Hareketimi ara vermeden bir seferde yapıp bitirmenin bana kaybettireceği bir şey olacak mıdır ? Olacaksa nedir ? Bunu hareketimi daha fazla sayıda yapmakla kapatabilir miyim ? (Örneğin; 15 tekrar 3 set yapsaydım 45 defa yapmış olurdum,tek seferde 50 defa yapsam aynı şey olur mu ?)

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
  3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Set halinde çalışın bu sporun değişmez bir kuralıdır.
    Tüm ünlü vucut gelıstırmecıler set halınde calısıyor dedıgınız şey faydalı olsa onlarda öyle calısırlardı dımı.

4. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hareketi bir seferde 50 defa yapabiliyorsanız muhtemelen size göre oldukça hafif kilolarla çalışıyorsunuz.

Setli halde yapmamak size ilk başlarda olumlu gibi gelsede ileride olumsuz sonuçlar doğurabilir.(Bende öyle olmuştu bu spora ilk başladığımda...)
    Bunun yerine size bir spor salonuna yazılmanızı yada eve ağırlık alarak bu işi bilinçli bir şekilde ve Set kuralına uyarak yapmanızı tavsiye ederim...

Cidade de Deus arkadaşın da dediği gibi bu sporda Set kuraldır... Buna ek olarak bu spor sabır gerektiren bir spordur.

Spor hayatınızda başarılar , İyi günler,,

5. simitci88

simitci88 Üye

Beğenileri:
    194
    Ödül Puanları:
    53
    banada son zamanlarda bu set ve sayilar sacma geliyor bende setler halinde yapiyordum ama cevremdekiler 1 kere bile kaldiramayana kadar ve agir kilolarla calisiyorlar 80 kere falan kaldiriyorlar gayette iyi gelisiyorlar bunyeden bunyeye degisir bence.

6. enya

enya Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    Ağırlığı arttır ama setli çalışmaya devam et hem bu senin kaslarının dinlenmesi için hemde sakatlık yaşamaman için çok önemlidir.

7. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bünyeden bünyeye değişir evet ama öyle 80 kere filan kaldıran kişiye o ağırlık hafif geliyordur. Gelişim meselesi olarak ilk başlarda öyle gözükse de ilerleyen dönemlerde sakatlık çıkma söz konusudur , benden söylemesi.. (Spora ilk başladığımda bende set met takmıyordum daha doğrusu bunları bile bilmiyordum , ilk başlarda gelişim iyiydi ancak ilerleyen dönemlerde benim için fiyasko ile sonuçlandı. Her şeyin kuralına göre yapmakta fayda vardır.)

Herkes 8-10 tekrar yaparken sen 12-14 tekrar yaparsın yada daha az veya daha fazla tekrar yaparsın ama öyle setsiz kafana göre yapmak tehlikelidir.. Hemen gelişiyim demek yerine biraz sabırla geç gelişip sağlıklı olmayı tercih etmiyorsanız sizin bileceğiniz iş , sonradan benim gibi pişman olmayın...

İyi akşamlar ,

8. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Fitness dünyasındaki bilimsel çalışmalar temel bir gerçeğe işaret ediyor: kas hipertrofisi ağırlıklı olarak hızlı dönümlü beyaz kaslarda gerçekleşir. Hızlı dönümlü beyaz kas lifleri yoğun güç çalışmalarında uyarılırlar.

Yavaş dönümlü kırmızı kas lifleri ise düşük tempolu aerobik çalışmalarda daha çok uyarılır.. Uzun mesafe koşucuları kırmızı lifli kas grubunu çok geliştiren sporculara örnek teşkil eder.

Bu tür atletlere bakacak olursak kırmızı kasları çok çalıştırmanın kaslı görünümün temel koşulunu oluşturmadığını rahatlıkla anlayabiliriz.

Ağırlık kaldırma aletlerinde yüksek tekrarlı çalışmalar yapmak daha çok kırmızı lifleri çalıştırmakta. Bu nedenle beyaz kas liflerinizi harekete geçirebileceğiniz şekilde, yani düşük tekrar sayıları ve maksimum güç ile kaldırış yapmanın hacmi arttırıcı yönde etkisi olacaktır.

Kasları yüksek tekrarlı olarak çalışmaktan ne kadar uzaklaşırsanız onlarao kadar çok hacim kazandırma şansınız olur. Kişinin genetic yapısına bağlı olarak beyaz kas liflerinin sayısı kişinin ulaşabileceği maksimum kas büyüklüğünün sınırlarını da belirleyebilir.

Alıntı.

Son düzenleme: 20 Şubat 2012
    Ocensers bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş