Set ve Tekrar Mantığı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve akem87 tarafından 18 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. akem87

akem87 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar;

Sorum şu internette karşılaştığım programdaki set mantığı.şöyle ki

mesela

Incline DB Curls: 3 sets x 8-12 Tekrar denilmiş yani 12/10/8 şeklinde olacak

Cable Pushdowns: 4 sets x 10-15 Tekrar bir de böyle bir şey var bunun
    tekrarları nasıl olacak anlayamadım 15/12/10/10 mu olmalı ?

Bir de 15 tekrarlı olan seti ısınma amaçlı mı yapıcaz yoksa çalışılan bölgeyi diğer setlerdeki gibi zorlamalı mıyız?

Yardımcı olursanız sevinirim.

2. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Bir sürü antrenman sistemi mevcut. Oku oku bitmiyor. Ben de şöyle yapıyorum;
    Hareketi yavaş yavaş kaslara yedirerek yapıyorum.
    Başlangıç ve bitiş noktasında 2 saniye bekliyorum.
    Düzenli nefes alıyorum.
    Hareketi yavaş yavaş yapabileceğim en ağır kilo hangisiyse o kiloyu birkaç set kullanıyorum.
    Makinelerde daha fazla tekrar yapabiliyorum. O yüzden tekrarlara takılmıyorum.
    Mesela göğüs çalıştıktan sonraki gün kaslarıma dokunduğumda acıyorsa doğru antrenman yapmışım demektir.

3. akem87

akem87 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    tabi herkesin çalışma şekli farklıdır bir şey diyemem.Ama ben de şöyle düşünüyorum bir düzen içerisinde çalışıp kaç tekrar yapacaksam ona göre bir ağırlık seçip hedefe varmaya çalışıyorum.Motive konusunda daha iyi oluyor.

Narkozcu bunu beğendi.
  4. cayman

cayman Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    3 sets x 8-12 dediği 12/10/8 şeklinde değil, 3 tane tekrarların 8 ila 12 arasında biticek set demek istiyor, yani şu şekilde aldın eline ağırlığı max 15 tane çıakrabiliyorsan bu mantıga göre o ağırlık sana hafif, yani yapabilcegin max tekrar sayısı 8 ila 12 arasında olucak şekilde ağırlığı ayarla diyor.
    Ben şahsen üst vucut için 6 ila 12 arasında tıkanıcak şekilde ağırlık seçiyorum, bacaklar için 10-20 arası, calf ve karın 15-25

ercan gürgöze ve akem87 bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    8 -12 tekrar, 8veya 9 veya 10 olabilir yaklaşımıdır...yani 8 den aşağı ve 10 dan yukarı olmasın...

8-12 yaklaşımı daha ziyade "sarkoplasmik hipertofi" yönünde seyreden bir olgu olup "vg" de en fazla etkiyi yaratan yaklaşımdır...)

Sayfayı Paylaş