Set sayısı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Sugar23 tarafından 3 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Sugar23

Sugar23 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar. Benim sorum şu. Bir dumbell ile 15-20 tekrar üstü yapabiliyorsak hacim alamazmışız. Peki bu setlerdede böylemi? Yani ağır çalışmak istiyorsak setleri artırabilirmiyiz? Yani daha fazla tekrar daha fazla hacim olmadığını biliyorum peki daha fazla set daha fazla hacim midir? Profesyoneller ağır çalışıyorlar set sayılarını mı artırıyorlar yoksa set sayısı sabit kalıp dumbell ağırlıklarınımı artırıyorlar? Evde çalışıyorumda dumbellardan daha fazla hacim almak için set sayısını artırsam olur mu?

2. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    set sayısını artırmak bir yere kadar doğrudur. yani şöyle, kolların için 10'ar setlik bir çalışma izliyorsan bunu 12'şer setten fazla yapma pekte gerek yoktur. aynı şekilde göğsüm-omzun-sırtın için 14-15 setlik bir çalışma yapıyorsan bunu 16-17'den yukarı çekmen yine harika bir sonuç doğurmayacaktır. önemli olan her hareketi hakkıyla yapmak ve ağırlığı ufak ufak artırmaktır. dumbbellardan verim almak için farklı yollar deneyebilirsin. mesela önceden yorma metodunu kullanabilirsin. bir de tabi ne kadar olursa olsun ayarlanabilir dumbbell ihtiyacı doğacaktır bir süre sonra...

terry bunu beğendi.
  3. dehset1010

dehset1010 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    r10 katılıyorum hacim almak için yapaildiğin en son ağırlıkta 12-10-8-6 yapmak son set yapabildiğin en fazla ağırlığı yapmalısın ve antremanı fazla uzatmadan yapmalısın.

4. terry

terry Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Kusura bakmayın tam anlamak için soruyorum :) biceps için 3 hareketimiz var diyelim her hareket 3 set 3 set * 3 hareket aşagı yukarı 10 set kastımız degilmi. Uyarıması zor olan kas grupları ( omuz, sırt , gögüs ) için 12-10-8-6, küçük kas grupları için (biceps, triceps ) için 10-8-6 gibi sanırım ?

5. bahadirhtp2

bahadirhtp2 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Selamlar
    Öncelikle şunu söylemeliyim yumurta şeklinde kasları kesinlikle istemiyorum.Benim içlin önemli olan keskin ve düz olması.
    Buna göre farklı değerlendirmeler okudum, mesela;set sayısı 4 ama tekrar sayıları 6 8 10 12 şeklinde yada set 4 tekrar 20 şeklinde.
    tabiki her kafadan ayrı ses çıkınca hangisi doğru bir yol benim için bilemedim lütfen yardım.

6. Shinigami

Shinigami Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bunun için mükemmel bir şey yoktur çünki yapılan araştırmalar göstermiştirki herkesin vücudu farklı set sayılarına farklı tekrar sayılarına daha iyi tepki veriyor. Kimisi 4 set 6 şar tekrarda uçarken kimisi 3 set 12 tekrarlık bi programla kimisi 3 veya 4 set ama sabit olmayan tekrar sayısıyla gelişiminin zirvesine çıkıyor. Sen bu sporda yenisin sanırım yani bunları düşünmeye gerek yok diye düşünüyorum şimdilik sen sadece kaslarını çalıştırdığından emin ol kendin için mükemmel olanı 1 yıl kadar yaptıktan sonra artık gelişimin yavaşlamaya başlayınca antreman programında yaptığın ufak set tekrar sayısı değişiklikleriyle her ayın sonunda nerenin nekadar geliştiğini ölçerek bulabilirsin. İyi forumlar :)

7. bahadirhtp2

bahadirhtp2 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    (sen yenisin galiba :D evet )peki teşşekkur ederım birde tek bı sayfa duzenınde forumda program bakımından bişey yok yanı kopyalama yada resmını alma gıbı bı secenek kı full programdan bahsedıyorum, hoş gittiğim spor salonunda her türlü alet yok gerçi :D

Sayfayı Paylaş