Savas Cebeci'nin powerlifting hakkindaki sozleri

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Barbell Training tarafından 10 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Ben de şahsen "Acaba küre girdi mi" diye şüpheye girdim açıkçası.

Ama bir de şunu düşünüyorum, adamın videodaki yağ oranı kendisinin de belirttiği üzere biraz fazla, %8 yağ oranı olduğu dönemlerle kıyaslarsak iri duruyor olabilir, ayrıca videoya sanırım ciddi bir Pump hali ile çıkmış iri yarı gözükmek için.

Aslında dikkatli bakılınca eski haline kıyasla o kadar da fark olmadığını görüyor insan.

Adam 5-10 sene önceki fotoğrafını paylaşıyor bazen, kolları yine hemen hemen aynı.

Ama ilaçlı da olabilir kimsenin hayatını ve gerçek yüzünü bilemeyiz.

2. muzaffer_53

muzaffer_53 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    8
    Aynen sağlığını bozmayacak derecelerde kullanıyor bence doğal sınırını aşmak için

berkay7743 bunu beğendi.
  3. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Savaş Cebecinin steroid kullanıp kullanmamasının önemi olduğunu düşünmüyorum. Kullanıyorsa, söylemediği için dürüst davranmıyordur o kadar. Bu sporu yapan çoğu kişi gibi yani. Bence bu problem değil.
    Asıl sorun, konu da açıldığı gibi, deadlift,bench press gibi en önemli egzersizlere b.k atması.
    Bir de bunu, insanların zekası ile dalga geçmeye çalışır gibi yapması.
    Masa tenisi dahil, sakatlanma riski olmayan spor mu var. O zaman kimse spor yapmasın. Futbolcular bile bir powerliftingciden çok daha fazla sakatlanıyor . Basketçiler, voleybolcular, futbolcular nerede ise her 2-3 ayda bir sakatlanıyorlar.Bu mantıkla hiç kimse hiçbir sporu yapmasın. Masa tenisinde bile sakatlık riski var.
    Ben çok yüksek ağırlıklara girmesem de(1 RM i zorlamasam da) , 15 yıldan fazla süredir compund egzersizleri yapıyorum. Hafif ağrılarım oldu ama ciddi bir sakatlık yaşamadım.
    Steorid konusunda ise herkes özgürdür. Benim ihtiyacım olsa, ben de kullanırdım. Burada dürüst olmamaları ise artık maalesef zincirleme olarak sporcu reaksiyonu oldu.

Solak Boxer, doxux, Ömer F. ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Squat, deadlift türevi hareketleri yapan sporcular ile bel sakatlıklığı riskini araştıran bir makale vardı. Bir hayırsever var ise araştırabilir.

Doğru olmayan form leg press'te de sakatlar (ağırlığı iterken bel boşluğu bırakmak), curl'de sakatlar( belden momentum kazanmak) squat da sakatlar deadlift de. Bu risk bu sporda var, fakat deadlift ve squat sakatlar diyip işin içinden çıkmak çok mantıklı değil.

Dipnot: Bildiğim kadarıyla Cebeci belinden ameliyat olduğu için squat deadlift yapamıyor/yapmıyor. Belki de egosu sebebiyle bu kadar takmış durumdadır bu iki egzersize.

5. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Kütle çok değil de görünümde bir değişim var evet. O görünüm değişmeden önce de 50cm ölçüyü koymuştu zaten.

Asıl soru şu, kullandıysa da kullanmıştır kime ne?

6. muzaffer_53

muzaffer_53 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    8
    Ne demek kime ne adam sağlıktan bahsediyor zararlarından bahsediyor.Sonrada kullanıyor insanları özendirmekten başka birşey olamaz bu.Olay kol değil omuz genişliği ve kaslardaki dolgunluk.

7. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Adam sana sağlık için doğrusunu anlatıyor mu? Anlatıyor.
    Sana steroid kullan diyor mu? Demiyor.
    Doğal olarak da vücut yaparsınız diyor mu? Diyor.
    Hatta doğal olarak yapılabilecekleri bile söyledi mi? Söyledi.

İlaç kullanıyorsa o onun seçimi, onun derdi, adamın anlattıklarına bakarım, banane diyip geçerim.

Sen özenecek olduktan sonra Zyzz'e de özenebilirsin. O da senin sorunun.

Not: Reçetesiz steroid kullanmak ve bulundurmak amerika'da uyuşturucu kullanımıyla aynı sınıfta, profesyonel sponsorlu sporcu olmasa bile kullandığını söyleyemez, risk.

8. byarif06

byarif06 Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    savas hoca bir videosunda yada yazisinda demisti galiba isteyen yapsin beni ilgilendirmez ama sakatlik derecesi yuksek ben o hareket yerine baska hareketler yapmayi tercih ediyorum demisti hammal kelimesini vs duymadim savas hocadan varsa videosu veya yazili soyleyisi paylasirsaniz sevinirim.

9. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Ilk mesajimda yazili mesaji var. Facebooktaki mesajindan kopyaladim. Hatta hamal fotografi koymus bir de.

Savas cebecinin sakatlik ihtimaline karsi bu hareketleri yapmamasi kisisel bir konu. Kimse karisamaz.

Ama bir antrenor olarak bu egzersizler hakkinda bu sekilde konusmasi, hatta sadece egzersiz degil agirlik sporlarinin cesitli branslari hakkinda bu sekilde konusmasi (cahillik demiyorum) terbiyesizliktir.

Bu benim fikrim.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Janves ve berkay7743 bunu beğendi.
  10. BulkHulk

BulkHulk Üye

Beğenileri:
    373
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Kür sonu shut down dayken ben :D

berkay7743 bunu beğendi.
  11. f3v0

f3v0 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Bu tartışma böyle uzaaar gider

12. another

another Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ciddiye alınacak bilgi seviyesinde bi insan değil kendisi. Bırakınız desin.

13. casuca

casuca Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    yuh adam kaç üniversite bitirmiş 50 tane sertifakası var oda ciddiye alınmayacaksa kim alınacak ? steroidli salon hocaları mı

14. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Sertifikali bir antrenorun edecegi laflar mi bunlar peki?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

doxux bunu beğendi.
  15. another

another Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    @casuca Eric Helms, Candito, Mark Rippetoe, Elliott Hulse, Omar Isuf, Brett Gibbs, Alberto Nunez, Cody Lefever, Greg Nuckols, Ağırsağlam Furkan, Fırat Balkaya sayıyım mı daha :D

berkay7743 ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  16. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    o kısımlar hariç iyi gidiyordu liste :D
    şaka bir yana bende severim hatta takip ediyorum o arkadaşları güzelde kaliteli videolarda çekiyorlar ama genede bir savaş cebeci etmez tecrübe tecrübedir
    hiç okulda okumasa ben gene savaş cebeci daha bilgilidir derim çünkü bu kadar zaman bu sporun içinde yer almış ama adam bu işin okulunu okumuş tecrübeli,sadece biraz egosu var o sebeple bazen saçmalıyor ama genel anlamda savaş cebeciyi dinleyen zararlı çıkmaz
    o hareketlere %100 karşı değil hatta eski verdiği programlarında deadliftte veriyordu izlemiştim videosunu,hareket doğru yapılsada sizi sakatlayabilir diyor bu nedenle karşı çıkıyor evet buda yanlış bir söz değil aslında hareket doğru yapılsada sakatlanma riski var ama tercih kişinin kendisinde bu riski göze alıp yapabilir

17. another

another Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    @zzzxxz Mesajına katılmamakla beraber sadece şunu söyleyeceğim. Bilim tecrübeyi de döver, egoyu da. Sadece bilim, geriye kalan hiçbir şey önemli değil.

doxux bunu beğendi.
  18. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    valla katılsanda katılmasanda bu bir gerçek,insan vücudu sınırsız limitsiz bir ağırlık taşımak yada kaldırmak için tasarlanmamış
    herkesin vücut bünyesi farklı olduğu için belirli rakamlardan sonra vücut dayanmayabilir ki bunları görüyoruz
    squat yaparken bacağı kırılan adam

bench press yaparken hayatını kaybeden adam,ilk anda doğrulsada sonrasında hayatını kaybediyor göğüs kafesi kırılmış

yine bench press yaparken kolu kırılan adam

bunun gibi daha nice sayısız videolar
    o hareketleri ben hepsini yapıyorum tabiki,savaş cebecide daha önceden yaptığını söylemişti,yapmama nedeni sakatlanması bu nedenle uyarıyor
    doğru formda bile yapılsa sakatlar dediği budur

19. Janves

Janves Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Hocam gerçekten izlerken insanın içi gidiyor ya
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Ağustos 2016 ---
    Kessinlikle hocam.

20. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Buna genel olarak katılıyorum ama bir hatırlatma yapayım. Güç sporlarında bilim henüz gelişme aşamasında, bazı durumlarda tecrübe de önem kazanıyor. Yani bir deneyde örneğin bir konu 20-50 kişilik bir grupla kısıtlı sürelerde çalışılırken eski antrenör aynı şekilde onlarca yıl boyunca sayısız öğrenciyi yetiştirdiği için henüz hakkında makale olmayan konularda tecrübeden gelen derin bilgi sahibi olabiliyor. Mesela Mark Rippetoe'yla Lyle Mcdonald, yeni başlayan birisinin ne kadar kas kütlesi kazanabileceği hakkında tartışmıştı. Rippetoe, Lyle Mcdonald'ın bilimsel makalelerden yola çıkarak kazanılabileceğini iddia ettiğinin çok daha üstünde kas kütlesi kazanmış bir öğrencisinden bahsediyordu. Lyle inanmadı, internetten atıştılar, Rippetoe öğrencisinin videolarını koydu ve çoğu kişinin gözünde tartışmayı kazandı. Lyle'nin yanıldığı nokta, o araştırmaların ortalama değerleri göz önüne alan çalışmalar olmasıydı. Hocan Mark Rippetoe ise bunun üzerine çıkılabilir.

Tabi bu ayrıntı bir örnek. Yoksa katılıyorum, 1000 konunun 999'unda gerçeği bulmak için bilimsel makaleler elimizdeki en iyi araçlar. Fakat kalan, bilimin henüz daha çok araştırması gerektiği bölgede tecrübeler de çok değerli. Tabi Savaş Cebeci'nin tecrübeleri değil, Rippetoe gibi ciddiye alınacak antrenörlerden bahsediyorum. Başlığın asıl konusunu hakkında da tartışacak fazla şey yok, Savaş Cebeci haksız.

zzzxxz, Pink Zeppelin, another ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş