Sakatlanmak derken ne anlamalıyız ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Harun TÜRKOĞLU tarafından 23 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Harun TÜRKOĞLU

Harun TÜRKOĞLU Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar eskiden beri sporla uğraşırdım ama birkaç haftadır işin bilimsel yönlerini araştırıyorum ve kafama takılanları sormak istedim . Şimdi mesela yeni başlayanlar çok hafif kilolarla başlasınlar , en az 1 gün dinlensinler , setleri azaltsınlar vb. yoksa sakatlanırlar yazmış hocalarımız. anlamadığım nokta nası bir sakatlık yaşayabiliriz örneğin ben dumbell bicep curl hareketinde kendimi akşama kadar zorlasam da ağrıdan başka bişey olmuyor. Yani sakatlanma denilen şey o ağrı mı ? bir de 3x8 set şeklinde çalışıyoruz diyelim 5x15 yapsak ne olur daha çok zorlama daha çok gelişmek demek değilmi ? uzman arkadaşlarım cevaplarsa sevinirim

2. mtbowded2

mtbowded2 Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38
    Hayır. Örneğin Bench pressi abartırsan omuzun sakatlanır. Leg pressi abartırsan dizin sakatlanır.
    Örneğin 8 tekrar yapacaksın. Seni 8 tekrar yapabileceğin fakat sonra 1 tekrar yapamayacağın seni zorlayan bir ağırlık.
    Yavaşça arttırırsan sıkıntı olmaz. Fakat ani artırmalar sakatlık yapar. Son olarak omuz sakatlığı çok kötüdür. Yaşamak istemezsin. Dikkatli ol.

3. Harun TÜRKOĞLU

Harun TÜRKOĞLU Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    peki neden 3 set mesela ben dumbell curl ü evde dinlenip dinlenip 10 - 15 set yapabilirim bu kötü mü

4. mtbowded2

mtbowded2 Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38
    ağır yapmadığın sürece sıkıntı olmaz fakat biceps küçük bir kas 3-4 sete iyi tepki verir. Dumbell curl, barbell curl çok abartırsan bu sefer bilek ağrıları başlar.

5. FoReVeR_S.F

FoReVeR_S.F Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    hareketleri yaparken eklemler ve kaslar yorulur ve mikro yırtıklar olur daha fazla zorlarsan bu yırtıklar giderek büyür ve tamir olması daha uzun süreç alacak şekle gelir ve senin yapıcagın 4. 5. setten sonrası hareketler gelişimin değil yıkımın olacaktır tabi yüksek kg larla çalışıyorsan arkadaşın dediği gibi 8. tekrar yapabildiğin agırlık bu yüzden eklemlerin ve kaslarını düşün yoğun ve kısa antremanlar yapmanı öneririm. sakatlanma dediğin daha yüksek ağırlıklarda hareketin formunu bozarak veya çok fazla zorlayarak uğrayabileceğin eklemlerin yüksek oranda zarar görmesidir. (diz ve omuz eklemi olabilir)

6. Harun TÜRKOĞLU

Harun TÜRKOĞLU Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi anladım hocam sağolun . bir de spor dan sonra havuza girip sprint tarzı yüksek hızda yüzsem kaslara nasıl bir etkisi olur ?

7. FoReVeR_S.F

FoReVeR_S.F Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    kaslar kelebek şeklinde yüzmede iyi çalıştığını biliyorum ama spor sonrası senin performansın düşecektir eğer yavas hızla yüzersen kardio olur sprint yaparım dersen kelebek şeklinde abartmazsan (yani çok set yapmazsan) yararını görebilirsin kol kanat omuz bölgesinde.

8. Harun TÜRKOĞLU

Harun TÜRKOĞLU Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler

Sayfayı Paylaş