Sabah Ağırlık İdmanı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve pula tarafından 20 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. pula

pula Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar merhaba. 10 senedir (aralarda bırakarak) bu sporla uğraşıyorum ama foruma yeni katıldım. İnternette ve forumda tam bir yanıt bulamadığım için bu konuyu açıyorum.

İşlerim yüzünden ağırlık idmanımı sabaha almak istiyorum. Bir haftadır deniyorum. Salonun ve aletlerin boş olması süper (sizi bilmiyorum ama, bir aletin başında beklemek veya doluluk yüzünden hareket sırasını değiştirmek zorunda kalmak benim motivasyonumu düşürüyor) idmandan sonra güne mutlu başlamakta cabası :)

Ancak dinlenme yetersiz mi oluyor diye düşünüyorum.. İşim ofis işi ve %80 oturarak geçiyor ama tabi ki uykunun yerini tutmayacağını biliyorum.

Dediğim gibi kesin bir şey bulamadığım için sizden yardım istiyorum;

1- Sabah ağırlık idmanı vücuda zararlımıdır ?
    2- Bütün beslenme ve supplement kullanım tavsiyeleri, akşam idman yapmaya göre ayarlanmış. Sabah ağırlık idman yapıldığı takdirde supplement kullanım tavsiyeleriniz nedir ?

( Şu an bir gece önce casein içmiş oluyorum ve sabah kalkınca idmandan yarım saat kadar önce whey protein içiyorum. İdmandan sonra tekrar whey ve ardından kahvaltı yumurta peynir vs.. öğle - akşam yemekleri ve gece yatarken casein.. Vapor var elimde ama daha ona başlamadım, biraz ağrılarımı atayım üstümden diye bekliyorum 2 aydır antrenman yapmıyorum)

teşekkür ederim şimdiden.. Saygılar..

2. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    bizim salon da aksam vakti dolu oldugu icin sabah 8:00'de gidiyorum. Simdiye kadar zararini görmedim acikcasi :)

3. serdar2

serdar2 Üye

Beğenileri:
    532
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Purchase
    Yer:
    Avusturya
    Morning Weight Training

First thing when you wake up, is to eat something that'll give you a good load of carbs and protein. Oatmeal porridge, egg whites, a fruit, a glass of juice, and a glass of low-fat milk is THE power breakfast. Give yourself a variation of fast and slow carbs, and don't forget to get some good fats in there as well. Allow for at least an hour to digest this food. You don't want to go to the gym and find that your body is still busy trying to digest the breakfast.
    One thing the Weight Training shares with the Cardio, is the need for fast carbs (sugar!) immediately after the training. Remember - after a workout, your muscles are in a state of catabolism, and the only thing to save them from getting cannibalized is to feed the body something else to eat instead of your own muscles. And it has to be fast!

Kaynak BB.com

yani Sabah kalkinca mutlaka saglam bir kahvalti sart, yulafli yumurta beyazli meyveli veya en azindan taze sIKILmis meyve suyu ve yagsiz sut. Bu iyi bir ornek. Ayrica yavas sindirilen, hizli sindirilen karbonhidrati da karistirmak gerekiyor. Yemek sonrasi EN AZINDAN 1 saat vucudunuza sure tanimaniz gerekir gerekli sindirimler icin.Ayrica , antreman sonrasi kaslarin ihtiyaci olan en onemli sey hizli sindirilen karbonhidratlardir( seker).Kaslar katabolik etki altindadir antreman sonrasi, Kaslar oteki kaslari yikima ugratmadan mutlaka beslenmeli bu da basit sekerle mumkun.

Ben kisaca cevirdim. Dogru veya yanlis yoktur eger sabah calisabiliyorsaniz calisin ama genelde oneriler gunun en ugun saatinin 11 ile 13:00 oldugunu soyluyor.Veya 16:00 ile 17:30 . Sabah 7 de kalkan biri baz alindiginda.

4. pula

pula Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    O saat aralıklarını bende duydum. Hatta Ronnie Coleman DVD sinde aynen dediğiniz gibi bir kahvaltı ardından tamda bu saatlerde idman yapıyordu.. Ama işler güçler elvermiyor :)

5. serdar2

serdar2 Üye

Beğenileri:
    532
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Purchase
    Yer:
    Avusturya
    burdaki mantik hormon dengesindendir, sabah uyaninca vucutta kortizol hormonu devreye girer, bu da yikim demektir ki , vucut kendine gerekli enerjiyi aciga cikarsin. Siz uzerine direkt olarak spor yaparsaniz, bu da fazla kortizol demektir ki, kas kaybi mumkun hale gelir. Kesin olur demiyorum ama mumkundur. 2 ileri 1 geri gibi olur, kepceyle alir kasikla verirsiniz. Kahvatli mutlaka sart, bu da insulin hormonunun salgilanmasini saglar. Yuksek insulin miktari ile,insulin hormono dalgalanmasini birbirine karistirmiyalim. Hormon dalgalanmasinda insan kendini acliktan oluyor gibi hisseder ve genelde sonunda tatliya saldirir, Yuksek hormon ise kas yapiminda etkilidir. Kahvaltisiz ozelliklede spor yapilacaksa, saglam kahvaltisiz , spordan kacinalim.Yani saat bazindan cok, yedigimiz zaman gore baz alalim antreman saatlerimizi.

6. pula

pula Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bütün beslenme programlarının akşam yapılacak ağırlık idmanına göre olması söylediklerinizi kanıtlıyor zaten.. Sabah vücudu idmana hazırlamak gerekli besinleri almak zor veya 6 da kalkmak gerekiyor :)

7. brhmcr

brhmcr Guest

SAbah idmanı mantıksız, en az iki ana öğün alınmalı idman öncesi verim için.

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    eğer çare varsa "sabah spor yapmak " en son hadisedir...

nedenleri basittir:

-vücut gergindir...kaslar maximum uzunluktadır ( dinlenen kas uzar)
    -hormon dengesi pek optimum değilidr...
    -kan şeker seviyesi düşüktür...
    -psikolojik durum pek iyi olmayabilir...
    -yeterli reahbilitasyon süre yönünde sağlanamamış olabilir...

ama, tabi ki başka çare yoksa yapılacak...)

ancak ,antrenmandan bi 30-35 dakika önce biraz " bal, şeker veya muz "yemek faydalı olur...ama, 1/2 saat önce, 15 dakika önce değil !...)

Ssas, rockybalboa7, dishiwelet ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. pula

pula Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplar için.. Tekrar akşama çeviricem idmanları o zaman..

10. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    bence mecbur kalınırsa sabahta yapılabilir
    ama bunun dezavantajlarını unutmayın
    mesala gün içinde formdan düşmeniz çok normal olacaktır
    dinlenmeden tekrar gün içinde o kaslar bi şekilde yorulacak belkide kas gelişimi engelenebilecektir
    proflar nasıl yapıyor bilmiyorum ama ben sabah yapmam

Sayfayı Paylaş