Sıkılaştırma İçin Hangisi(Anket)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve xccc tarafından 15 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Sıkılaştırma İçin Hangisi Daha İyi

1. Az tekrar max ağırlık

32,7%
  2. Çok tekrar az ağırlık

67,3%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    bende cok yüksek kilolardan buralara kadr geldim artık yag ve kilo sorunum yok sükürler olsun kolaltı sarkması gecen yıl bende de vardı kas kütlesi yaptıgım halde ama gecen sene 61 kiloydum ve yag oranım yüzde 18 di demekki bu bana yüksek dedim ve bu yıl 55 kilo oldum yag oranımda düstü artık kolumda bir gr bile sarkma yok kas kütlemi daha da arttırdım gücümde arttı zamanla calıstıkca o kısımlar gidiyor cok kolay gitmiyor sabır isteyen bir is

eclecticvegan, rockybalboa7, Predatel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. -hitman-

-hitman- Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İzmir
    Hacimlenmek için az tekrar çok ağırlık, sıkılaştırmak için tam tersi.

3. dkemre

dkemre Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Kas kazanmak istiyorsan Çok tekrar Az ağırlık. Güç kazanmak istersen Az tekrar Çok ağırlık. Güç antremanı genelde kas kazanmadan önce yapılmalı bence sonrasında çok tekrar yapabilmek için .

4. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    sarkmanın en kolay geçeceği yerlerdendir kol bölgesi
    çalışınca geçer sıkma canını

5. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Sikilastirmaktan neyi kastetigini anlamadim. Az tekrar max agirlik sectim hacimlenme icin cok ideal. Genelde demisler ki cok tekrar az agirlik sikilastirir. Cok tekrar az agirlik kaslari parcalamada kullanilir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:46 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:37 ----------

Daha az kilo ile yüksek tekrarlı (15-20, 20-30 veya 20-50 tekrar) çalışmak daha çok kilo ile yapılan orta tekrarlı çalışmalardan (8-12 tekrar) DAHA FAZLA YAĞ YAKMAZ VE SIKILAŞMA SAĞLAMAZ!

Ağırlık çalışmasında, ilk birkaç saniyede tükenen ATP ve CP (creatin phosphate) depoları boşaldığında, karbonhidrat kullanılır. Bir set yaklaşık 20-30 saniye sürer. Ortalama bir kişinin yağ yakımı için büyük kaslarla yapılan (koşu gibi) ve en az 20-30 dakikalık, devamlı (dinlenmeksizin) egzersizler gerekmektedir. Bu halde bile yakılan kalorinin yaklaşık yüzde 50’si yağdan olacaktır. Yağlar yanmak için oksijene ihtiyaç duyarlar. Ağırlık çalışmasında yapılacak birkaç fazladan tekrar değil fazladan yağ yakmak, nispeten daha az yağ yaktıracaktır. Yüksek tekrarların getirdiği yanma hissi, yüksek şiddetli çalışmanın birincil engelidir.

Yüksek Çaplı ağırlık çalışması (örneğin her egzersizden 1’er set yerine 3 set) ve aralarda 1’er dakikalık dinlenmeler daha fazla büyüme hormonu salgılanmasını sağlar (Kraemer 1991, 1993; Mulligan 1996). Büyüme hormonu yetişkinlerde lipolitik etki yapar (yağları parçalar). İdeal büyüme hormonu salgısı için maksimal eforun gerekliliği varsayılmış, kabul edilmiştir. Büyüme hormonunun salgısı eforun büyüklüğü artmakta (Pyka 1992) ve laktik asit (yanma hissini oluşturan yorgunluk maddesi) ile azalmaktadır (Gordon 1994).

Büyük kas gruplarını birlikte kullanarak yapılan (bileşik egzersizler, örneğin bench press) daha uzun dinlenme aralıklı yoğun ağırlık çalışmaları, antrenman sonrası adrenalin salgısı ile yağ yakımını artırır.

Yağ yakımını estetik görünüm için amaçlayan kişilerde, ağırlık çalışmasının yoğunluğu iki ucu keskin bıçak gibidir. Bir programa başlanıldığında kas kütlesi artışı ve ödem (kas içi su organizasyonunun bozulması ile suyun kas ile deri arasına depolanması), yağ yakımını geçecek ve bu da toplamda az da olsa kilo alımı ile sonuçlanacaktır. Gözle görülür yağ yakımı net bir şiddet seviyesi, süreklilik ve antrenman sıklığı gerektirir, ki yeni başlayanlar bu dirence hemen sahip olmazlar.

Yine de karın ve oblique antrenmanları için yüksek tekrarlı çalışmalar (20-30 tekrar) önerilmektedir. Sebebi ise, bel için, kassal direncin kassal güçten daha yararlı olacağıdır. Öte yandan bu bölgedeki kasları fazla büyütmek bel çevresinin genişlemesine sebep olacaktır. Zaten diğer kas bölgeleri (göğüs, bacak, sırt) ile karşılaştırıldığında karın kaslarının kütlesi görece küçük olduğu için, bu bölgeye eklenmeyen az miktardaki kas kütlesinin metabolizma hızı üzerinde büyük bir etkisi olmayacaktır.

Yarışmacı Vücutçular yarışma öncesi çok katı düşük kalori diyetleri yaparlar. Yüksek tekrar yanılgısının nereden çıkmış olabileceğinin çok makul bir açıklaması bu şekilde yapılabilir. Düşük kalori dolayısı ile azalan güçleri yüzünden düşük ağırlık kullanan vücutçulara bu durum sorulduğunda ‘şekillendiriyorum’ diye cevaplarlar. Bu bir teori, ancak diyetlerinin sonucu olan az ağırlık kullanımının nasıl yanlış anlaşılmış olabileceğini göstermekte. Bu durum basketbolun boy uzattığı yanılgısına benzetilebilir. Oysaki basketbol boy uzatmaz, uzunlar basketbolcu olurlar.
    Tipik bir ağırlık çalışması yalnız başına kullanıldığında yağ yakımı çok sınırlı olacaktır. Yağ yakımı için ideal program düzenli diyet, ağırlık çalışması ve cardio (kardiyovasküler) antrenmanların bir kombinasyonu halinde olmalıdır.

http://www.fitness34.com/az-kilo-cok-tekrar-daha-cok-yag-yakmaz.html

6. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    sarcoplasmik kas lifleri hacim
    miyofbril kas lifleri güç ve sertlik kazandırmıyormuydu kasa?

miyofbril çok az tekrar aşırı yüksek ağırlıkta
    sarcoplasmik de çok tekrar az ağırlıkta (12 tekrar max) da çalışmıyormu?

o zaman denilenin tam tersi bi program uygulamak daha doğru olmazmı?

sıkılaşma için maximum 6 tekrar
    hacim için maximum 12 tekrar

7. yunus54

yunus54 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    kardeşim merhabalar öncelikle hocalarımızla çok konuştuk bunu ve dolu şey araştırdım bu konu hakkında şunu diyim

Az kg çok tekrar insana yağ yaktırır , güç kazandırır , ve çalıştığınız bölgedeki yağları yakarsınız . diyette var ise harika olur... fakat sadece kardio ve diyet yaparsanız değişen bişy olmaz sadece ufalırsınız ve sarkmalar aynı olur. ama yağlı bi vücudunuz var ve bunu sıklaştırmak istiosanız yarım saat kardio ve az ağırlık çok tekrar yapın derim Arkadaşım 125 kilo ikken şu anda 96 ya düştü az kg çok tekrar ile 6 ayda tercih sizin ve bende az kg çok tekrar yapıyorum diyetimdeyimde faydasını görmüyor değilim...

çok kilo az tekrar?
    Ben hulk olcam , bi ortama girdiğimde herkesin dikkatini çekicem ve herkes sırf çevre yapmak adına kavgada sağlam adam bulunsun diye sizinle kanka olmasını istiyorsanız yüksek itibar istiosanız çok kg az tekrar. o kadarda abartlı değildir efendim ama çok yerseniz sağlam protein alırsanız 1 2 senede 4 dana gücünde olursunuz :) herneyse şimdilik bu kadar özetlemek gerekirse

ufalıp yağ yakıcaksan sıkılaşıcaksan az kg çok tekrar

hulk olcaksan çok kg az tekrar.

8. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Sıkılaşmak =fit,define bi vücut bunun için çok tekrar az ağırlık

9. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    kas sarkıp sallanmaz yağ oranınızı düşürün.

edit: yağda sıkılaşmaz

10. fpacham

fpacham Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    max agırlık mın tekrar cevabını veren 64 kısı var suanda bu sorunun karsısında. bu kısıler bana gore bodybuilding le ılgılı hıc bır sey bılmıyordur arkadas..

11. slwester23

slwester23 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    kişinin yapacağı antremana göre değişir eğer kütle kazanmak istiyorsa az tekrar max ağırlık
    parçalama egzersizi yapacak ise çok tekrar hafif ağırlık diye biliyorum ben

Sayfayı Paylaş