SÜT ÜRÜNLERİ HAKKINDA BİLGİSİ OLAN GELSİN

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve pullower tarafından 1 Ekim 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bu konunun çok uzamasına gerek yok. Kişilerin vücut yapıları bir değil. Bazı yetişkinlerde fazla süt tüketimi kabızlığa yol açabiliyor.Çocuklar da yaptığına dair zaten bir ton araştırma mevcut. Yetişkinlerde de bazılarına yol açtığını söyleyen birçok konunun uzmanı olan doktor var.
    Burada kesin bir üslup takınmak çok yanlış.
    Süt yetişkinlerde kabızlığa yol açar mı diye aratın ya da does milk cause constipation in adults şeklinde ingilizce araştırın, bu konuda bazı doktorların bazı yetişkinlerde aşırı süt tüketiminin kabızlığa yol açabileceğini belirttiklerini görürsünüz.
    Dogmatik yaklaşmamak lazım.

mrthr35 ve Kardanadam88 bunu beğendi.
  2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Ne literatür taramasından bahsediyorsun :)
    Sen önce genelleme yapıp sağlıksız ve yanlış bilgiler verme o yeter.
    Senin üslup tarzına göre cevap veriyoruz.İnsanlarla tartışmayı seven birisi değilim.Tartışarak birilerine birşey öğretilmez, bunun farkındayım.
    Aslında genelleme yapmakla sanırım sen de hataya düştüğünün farkındasın ama ayak diretiyorsun. Gurur yapmana gerek yok, bundan sonra daha dikkatli ol yeter.

Kardanadam88 bunu beğendi.
  3. Kardanadam88

Kardanadam88 Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    Istanbul
    O zaman geçmişte ki mesajlarına bak alıntı yaparak cevap verdiğini görebilirsin. Subjektif değerlendirme yapmama takılmışsın ama sanırım kelime anlamını bilmiyorsun onuda araştırmanı tavsiye ederim. Yazarken bana sor yada benden izin al da demedim üslubuna dikkat et dedim. Eleştirilmek neden bu kadar rahatsız etti anlayamadım. Ha bir de " ergence " diyerek laf çarpıtmadan önce ve yazıp yazıp " gönder " butonuna basmadan önce yazdıklarını bir oku derim.

Dvrmchrky bunu beğendi.
  4. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Maalesef o arkadaşın sanırım ciddi kompleksi var.Böyle olunca da gurur yaptı. Yoksa bu arkadaşa mı doğru diyeceğiz, yoksa clevaland clinic e mi örneğin.National Digestive Diseases Information Clearinghouse. Constipation. Accessed October 5, 2012 ve American Gastroenterological Association. Understanding Constipation. Accessed October 5, 2012 yi referans alarak aşağıdaki not düşülmüş:
    Common causes of constipation include the following:
    • A diet low in fiber
    • Not drinking enough water
    • Lack of exercise
    • Travel or another change in routine
    • Eating large amounts of milk or cheese
    Şimdi bu arkadaş gurur yapmayıp bize teşekkür edeceğine ayak diretiyor. Böyle birisine çok fazla bir şey demek, bize bir şey kazandırmaz. Birisi bilmediğim bir şeyi bana öğretse teşekkür ederim.Ama bu arkadaş, oldum bittim ben herşeyi biliyorum modunda olduğu için, gurur yapıyor.
    http://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_constipation

Kardanadam88 bunu beğendi.
  5. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Literatür taraması araştırmak istediğimiz bir konuda bilgi toplamak ve yapılan çalışmaları görmek amacıyla yaptığımız bir şey. Sağlık alanında literatür taraması yapmak için kullandığımız bazı siteler var sciencedirect, pubmed gibi. Buralara girip search bölümüne "lactose intolerance and diarrhea" gibi ifadeler yazdığında sonuçlar çıkar. Sen bunları yapmadığın için google a high milk consumption, dairy foods and constipation gibi ifadeler yazabilirsin, normal bunlar. Şimdi sen sağlıkla ilgili literatür taramasını google üzerinden yaptığın için sana anladığın haliyle anlatayım. Google a girersin ve "süt ishale yapar mı" gibi basit bir ifade yazarsın ve ilk sıralarda beslenme uzmanı dilara koçak'ın bir yazısı çıkar. Şöyle diyor: "Süt ve süt ürünlerinde bulunan ‘laktoz’, sindirimi zorlayabilir. Eğer bunların tükettikten sonra gaz ve şişkinlik yaşıyorsanız laktoz intoleransınız var demektir. Fazla miktarda laktoz tüketimi, ishale sebep olabilir."
    Referans olarak beslenme uzmanını gösterme sebebim beslenmenin bir bilim dalı olduğu ve diğer meslek branşlarının etik olmadığı için müdahale etmemesi gerektiği. Bu yüzden yukarda yapanların olduğu gibi bir doktorun yazısını referans göstermek komik olur.
    Şimdi bu kısım seni ikna etmemiştir diye Prof.Dr Ayşe Baysal'ın ki kendisi bir beslenme profesörüdür, Beslenme adlı kitabından şu kısmı atayım.
    "Sütün laktozu hidrolize eden enzim yetersizliği olgularının, özellikle Akdeniz yöresi insanlarında ve Araplarda sık görüldüğü rapor edilmiştir. Bu durum, fazla miktarda süt alındığı zaman karın ağrısı, kramp ve ishal belirtileri ile ortaya çıkmaktadır."
    Daha bir çok akademik kaynak gösterilebilir bu şekilde. Ancak bilimsel literatürde fazla süt tüketimini araştırdığında diyare olgularıyla çok daha fazla karşılaşırsın. Ayrıca ben konstipasyona neden olabileceği ile ilgili bilimsel bir kaynak okumadığım için ısrarla diyareye sebep olacağını söylemiştim. Ancak mesajında attığın bilimsel kaynağı en başta atıp daha sonraki ithamlarında bulunmasan bu noktalara gelmezdik. Gurur yapacağım bir şey de yoktu bu yorumun da çok çirkin. "Sen insanlara yanlış ve sağlıksız bilgi vermeyi bırak" şeklinde bir mesajın var örneğin. Ki buna kanıt göstereceğin bir şey olduğunu sanmıyorum. Süt ishale neden olur diyorum ve bilimsel dayanak sunuyorum. Bunun neresinde sağlıksız bir öneri var ? Sonraki kısımda arkadaşın ciddi kompleksi var şeklinde bir çıkarımın var. Tanımadan sadece bir kaç mesajdan bu çıkarımı yapıp söylemeni sana yakıştırmadım. Forumda bir çok entryni gördüm yaşını da az çok tahmin ediyorum. Bir mesajında öğrencime yağsız süt ve ürünlerini tüketme diyerek şu kadar kilo verdirdim tarzında bir yorumun vardı örneğin. Ben sana kalkıp da "ekmeği kesersem kilo veriyorum" diyen yaşlı teyzeler gibi komik bir öneride bulunmuşsun demedim. Komik geldi çünkü araştırırsan yağsız süt ve ürünlerinin içerdiği A,D,E,K vitaminlerinin ve elzem yağ asitlerinin taşınırken yağa ihtiyaç duyduğu bu yüzden bu öğelerin vücuda alınmadığı için yağsız ürünlerin önerilmediğini görürdün. Kısaca forumdaki entrylerinden dolayı sana saygım vardı. Ancak yaptığın şahsıma yönelik yorumlardan sonra o saygıyı haketmediğini gördüm. Daha fazla da uzatmayacağım bu konuyu.

6. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Cok basit bir sut konusunun kisisel ithamlar araya sokularak bu noktaya kadar getirilmesi forumun kalitesi acisindan cok aci bir durum.

Benim sut urunleri hakkindaki gorusum market sutune karsi olumsuzdu. Fakat bu tartismadaki bazi mesajlara gore bilgimin eksik oldugunu fark ettim. Kisisellesmeseydi konu hakkinda daha iyi bilgi sahibi olabilirdik. Respect2us mesajlarindan beslenme konusunda bilgi sahibi oldugu belli. H

Kimse her seyi bilmek zorunda degil. Bu hepimiz icin gecerli. Gerektiginde Her iki taraf da olgunluk gosterip ben yanlis biliyormusum. Yada dogrusu bence bu, kontrol edermisin gibi olumlu ifadeler kullanmali.

Burada yanlis bilen veya yanlis bildigini dusundugumuz herkes icin agir bir uslup kullanirsak bu tutum diger uyelerede yansir. Insanlar dusuncelerini ifade etmeye cekinir. Forum kirlenir.

Lutfen boyle yapmayalim. Barisalim. Ve bilgilerimizi paylasmaya devam edelim.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

respect2us.23 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş