Retina Yırtılması ve BB sporunun bitişi

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve SAVAŞ74 tarafından 29 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Herkese çok teşekkürler.

BB insanın kanına girince, çıkması zor oluyor :D Kendime hafif bir program yaptım. BB'den daha çok fitness programı gibi oldu. Düşük ağırlık bol tekrar çok set yapıyorum. Örneğin Bench Presste 1 set ısınma dahil olmak üzere sabit ağırlıklarla toplam 5 set ve her sette 30-20-20-15-15 tekrar yapıyorum toplam 100 tekrar. Farki göstermek için söyliyeyim, bu eskiden ağırlık artırarak 3 set ve 12-10-8 idi.

Kesinlikle kaldırmalı-serbest ağırlık ile çalışma yapmıyorum. Yani ağırlığı bir yerden almam gerekmiyor: Mesela dambıl fly hiç yapmadım. (dambılları yerlerinden kaldır, sehpaya getir ve dambıllarla birlikte ellerin havada olacak şekilde yat, hareket bitiminde dambıllar birlikte kalk ve dik hale gel, kalk ve dambılları tekrar yerine koy....bunların hepsi yasak) onun yerine cable crossover yapıyorum. hazır ağırlıklarla oynayıp direkt harekete geçiyorum. İkinci örnek, asla mekik çekmiyorum, onun yerine AB coaster hareketi yapıyorum.

Hazır aletlerin üzerinde sadece ağırlık artırıp eksilterek çalışıyorum. Asla kendimi zorlamıyorum.

Eylül sonu hedefim vardı. Şimdi onu Mart'a ve fitness vücuduna çektim. Zaten Nisan'da da salon üyeliği bitiyor. Bitince buraya resimlerimi koyacam inşallah.

Bu sistemde, şu ana kadar bir şikayetim olmadı, çok şükür.
    Umarım bundan sonra da olmaz.

2. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Konu retina olduğu için "Mekik" kelimesini unutabilirsin! :)

Hazır aletlerle çalışmak sadece retina olayı için değil, bel/boyun fıtığı ve diğer bir çok mikro sakatlanma için bence profesyonel olmayan herkesin uyması gereken bir çalışma tarzı olmalıdır.

Hedefini fitness vücuduna çekmiş olman (zorunlu da olsa) yerinde bir karar, kulübe hoşgeldin :)

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  3. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    öncelikle geçmiş olsun savaş74 hepimizin başına gelebilir sendeki bu rahatsızlık..

Ben bir alıntıyla konuya girmek istiyorum aynı şey mi diye..

KÖR EDEN AĞIRLIK
    Pek çok doktor, fazla ağırlık kaldırmanın gözlerde, göz içi basıncını (IOP) arttırdığı ve glakım(karasu) hastalığına yol açabileceği yönünde uyarılarda bulunmaktadır.Oysa kısa süre önce yapılan bir araştırma bunun aksini ortaya koymuştur.Bench press, overhead press, lat pulldown, barbell curl ve leg press egzersizlerini, tek tekrarda kaldırabilecekleri maksimum ağırlıkla yapan deneklerin her iki gözündeki ortalama azalma %15 yönündedir.
    Tüyo:Eğer göz doktorunuz size ağırlık kaldırmanın IOP nedeniyle gözler için zararlı olduğunu söylerse kendisine yapılan yeni araştırmaya göre hiç bir sorun olmadığını söyleyebilirsiniz.

Kaynak:Muscle and Fitness dergisi temmuz 2011 sayısı 12. sayfa..

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  4. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    cok cok gecmıs olsun :s

ama spordan uzaklasmana gerek yok sana zarar vermıcek bır cok spor var . bısıklet olabılır yada ılla mucadele dersen kısa bır maraton bıle olabılır :)

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  5. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    çok üzüldüm kardeşim be. talih işte ne yaparsın. düzelme, gerileme şansı var mı peki? forumda geçirdiğim kısa sürede gördüğüm en aklı başında yazarlardan birisin o yüzden bu tip bir engelinin olduğunu bilmek beni ayrıca üzdü. inşallah daha iyi olursun...

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  6. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bende engeller bitmez :)
    Yukaridan asagi sayacak olursam:
    1/Yirtik retina-goz- 4 ay
    2/Boyun fitigi- boyun-2 yil
    3/Kalp ritm bozuklugu-aritmi-kalp-14 yil 8 atak
    4/Sakroileit-bel- bir cesit romatizma-10 yil
    5/Kaval kemigi kiriklari- her iki diz- 22 yil ve hic kaynamadilar

Nasil yasiyorsam? :D

Son düzenleme: 25 Ağustos 2011
  7. canadianfb

canadianfb Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    çok geçmiş olsun..

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  8. ReveR

ReveR Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    sağlık herşeyin başı %100 katılıyorum. bende bu spora başlarken kalp atışlarımı hssediyordum 7/24 çarpıntı şeklinde çok korktum ve içimde bir BB heveside vardı ama öyle bi oldum ki korkudan kalp nakline kadar gittim o derece. ve ogunden bugune anladım sağlık herşeyin başı . hani derler ya öbür tarafa gittim geldim o tarz bişey oldu korkudan. beterin beteri vardır allaha şükür bişeyim çıkmadı psikolojikmiş ama ben sağlıgın cok önemli oldgnu anladım. tekrar tekrar geçmiş olsun allah acil şifa versin umarım en yakın zamanda düzelir ve tkrar başlarsın

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  9. veaN

veaN Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Çok geçmiş olsun dikkat edin kendinize..

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  10. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    geçmiş olsun...
    üzülmeyin derim,allah her şeyi kararlaştırmıştır.Senin için belkide olması gerekn buydu.Hastalıklar birar imtihandır. Üzülmeyin... Hayat hala çok güzel :)

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  11. Ocensers

Ocensers Üye

Beğenileri:
    569
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zeytinburnu
    Konuyu hortlatıcam ama merak ettim :D

şu an nasılsın savaş74 ne gibi gelişmeler oldu

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  12. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    yeni gördüm bu konuyu geçmiş olsun

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  13. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Savaş abiye birşey olmaz,eski toprak o :) Adriana Lima motive ediyor onu...

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  14. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Hehe aynen :)
    Yeni bir şey yaptığım yok.
    Kendimi çok fazla zorlamayacak şekilde devam ediyorum. Gözde bir kayma olmadı :D
    Sık sık sağlam (sol) gözümü kapatıp, yırtık olan (sağ) gözümle kontrol yapıyorum. Bozulma emaresi gözükmüyor.

Ağırlıklarımı nasıl seçiyorum derseniz. ilk seferde 20 tekrar yapabilceğim bir ağırlıkla başlıyorum. Yani nispeten hafif ağırlıklarla çalışıyorum. Ama bu sefer de set sayısını artırıyorum. Mesela bench pressi 1 ısınma 4 esas çalışma şeklinde, cable crossoverı 4 set şeklinde yapıyorum. Çalışırken bedenimi çok fazla kasmıyorum, böğürmüyorum ve kafamın kıpkırmızı olmasına, gözlerimin dışarı fırlııcakmış gibi olmasına asla müsaade etmiyorum.
    Ama yine de son 4-5 hareket zor geçiyor. Özellikle göğüs günlerinden sonra 3 gün pektoraller tatlı bir ağrı yapıyor.
    Yani nispeten hafif ağırlıklarda, sadece kaslarımı zorlayacak, kafamın içindeki basıncı artırmayacak şekilde çalışıyorum.

İnsanoğlu, muhakkak bir orta yolu buluyor.
    yeter ki azmetsin.

Ocensers, Danny Boy, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. leecH

leecH Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    büyük geçmiş olsun bb hayatınızın tam anlamıyla bitmemiş olmasına sevindim..

Ocensers ve SAVAŞ74 bunu beğendi.
  16. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    Savas merhaba,

ilk bu konuyu gördüğümde çok üzülmüştüm senin adına...bende sürekli sakatlanma ve bu işten uzak ve mahrum kalma korkusu hisseder dururum..bir an kendime olmuş gibi hissetmiş ve üzülmüştüm açıkcası..
    ama sonra sorular sorup forumda aktif devam ettiğini görünce bir şekilde devam ettiğini anladım ve bu çok güzel birşey..
    sakatlık ve acı malesef bu sporla elele kolkola yürüyen bişey..biraz sabırlı birazda inatçı olmak üzerine gidecek dengeyi kurabilmek çok önemli..
    burada da konu başlığı olarak açmıştım ekim 17 de ciddi bir burun ameliyatı oldum doktorum 2-3 ay spordan mahrum kalacağımı söyledi diye kara kara oturup düşünmüştüm dertlenmiştim karaları bağlamıştım neredeyse ameliyat olmaktan vazgeçecektim.. ama ameliyatın arkasından 3 hafta gibi mucize bir sürede toparlayıp 2 hafta cardio hafif ağırlık arkasından tekrardan eski ritmimde çalışmalara baslamıstımki geçtiğimiz cuma günü hiç hesapta yokken apandist ameliyatına girmek zorunda kaldım :)
    tam anlamıyla şoktu benim için :) düşünsene daha yeni toparladım ve hayatım ritme girmiştiki bir ameliyat daha şimdi apandist üzerindende bir hafta geçti ve cok iyi durumdayım bir hafta sonra sanıyorum mide calısmaları dısında tekrar antremanlara baslayabilcem..
    velhasıl kelam basımıza gelen seylere isyan edip hayata küsmektense önce kabullenip çaresine bakıp bir yol bulup sevdiğimiz işi yapabilmek en mantıklısı ..
    allah umarım hiçbirimizin başına bizi ömür boyu bu işten kesip atacak bir sorun vermesin ..

tekrar geçmiş olsun

saygılar

Ocensers, Danny Boy ve SAVAŞ74 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş