proteinler

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saydam tarafından 18 Aralık 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Sindirim işleminden sonra proteinler amino asitlere parçalanır. Sonra kana karışıp hücrelerce emilir .Bütün gerekli amino asitleri içeren proteinlere tam protein denir. Bunlar yüksek biyolojik değere sahiptir,vücut tarafından daha kullanışlı ve minimum artıkla kullanılırlar. Eğer bir proteinde bir veya daha fazla amino asit eksikse bunlar eksik protein'dir.Vücut tarafından tam olarak istifade edilemezler. Tam proteinlerle eksik proteinlerin birleşimi eksik olan amino asitleri tamamlayacaktır. Buna proteinlerin tamalanması denir. Bu nedenle eksik proteinler alırken beraberinde az da olsa tam protein alınmalıdır. Eksik proteinler bitki kökenli olanlar,tam proteinler hayvansal kökenli olanlardır.

  Normal bir insan için vücut kilosu başına 1gr protein alımı yeterliyken vüçutçular için en azından kg başına 2gr alınmalıdır. Bazılarına göre bu çok fazladır, fakat eğer kas koyabilmek istiyorsanız en azından 2gr almak zorundasınız. Çünkü protein=kas, çalışırken kas lifleriniz yırtılır, zedelenir ve daha sonra vücut bunları yenilemek için proteine gerek duyar. Ayrıca bu yenilenme sırasında kas daha da gelişmiş bir yapıya kavuşur. Çünkü durumunun yetersizliğini anlayan kaslar ilerisi için kendini güçlendirip,büyütür. Ve yeniden proteinlere başvurur. İşte bu GELİŞMEDİR.

  Profesyonellerin günde 300-500gr protein aldıkları bilinmektedir. Fakat hala bazı akıllılar buna israf demekte ve 100gr'ın yeteceğini belirtmektedirler. Ulaştıkları seviye 100gr'la bellidir!. İşte size en iyi protein kaynakları:



  Besin maddesi:
  Protein değeri %:

  Yumurta(bütün)
  13

  Yumurta akı
  11

  Süt
  3.5

  Biftek
  25

  Tavuk
  23

  Balıklar
  23

  Peynirler
  22

  Yoğurt
  4

  Ekmek
  9

  Ekmek(kepekli)
  11

  Bulgur
  12

  Kurufasülye
  4

  Fıstık
  26

  Ayçekirdeği
  26

  Tahin Helvası
  16

  Soya
  80

  Yulaf ezmesi
  12

  Kabuklu pirinç
  10

  Fıstık ezmesi
  21


  (Yukarıdaki yüzdeler ortalamadır)

  Biyolojik Değer (BD)

  Bir proteinin biyolojik değeri ne kadar yüksek ise vücut tarafından o kadar verimli kullanılır.Kısacası protein kaynağının kalitesini ifade eder.Formulüze edersek BD=(tutulan nitrojen/emilen nitrojen)*100. Vücutta eğer pozitif nitrojen dengesi oluşmazsa protein sentezi de gerçekleşemez.Yapılan araştırmalar göstermiştir ki protein tüketimi arttıkça nitrojen dengesi pozitife dönmektedir. (tablo 1).Tabloya baktığımızda kg başına 0.9-1 gr protein tüketilince denge negativdir.1 gramın üstüne çıktıkça pozitife dönmekte ve ortalama kg başına 2.5 gr protein kullanımında maksimuma ulaşmaktadır. Ortalama kg başına 2 gr yeterlidir.Fakat doping yapan sporcular maksimum istifade etmek istiyorlar ise kg başına 4 gr protein tüketmelidir. Protein verimini ölçmekte kullanılan diğer bir yöntem ise Net Protein Kullanımı'dır.NPK=tutulan nitrojen/alınan nitrojen*100.

  Kaynak BD
  Bütün yumurta 100
  Hidrolize Whey 100
  Konsantre Whey 100
  Süt 91
  Yumurta akı 88
  Peynir 84
  Ton balığı 83
  Balıklar 82
  Sığır eti 80
  Tavuk 79
  Soya 74
  Kasein 71
  Fıstık 68
  Yoğurt 68
  Pirinç 59
  Yulaf ezmesi 58
  Buğday 54


  Unutmayın, protein alımını antrenman sonraki dinlenme zamanında özellikle yüksek tutmanız gerekir.Antrenmandan hemen sonra amino asit içeriği yüksek protein+karbonhidrat karışımı bir içecek tüketmelisiniz. Bu karışım 2'ye 1 oranında olmalıdır.Yani 2 karbonhidrata karşılık 1 oranında protein içermelidir. Karbonhidrat basit nitelikli yani şeker menşeili olmalıdır.Böylece kaslara glikojen yerleştirilip artan insülin salgılanması dolayısıyla da amino asitler kaslara daha çabuk yerleşmektedir. Dinlenme zamanları kaslarınızın gelişme zamanlarıdır.Eğer maddi durmunuz el veriyorsa protein takviyesi ürünler almanızda büyük yarar var.Bunların içinde özellikle süt ve peynir altı suyu menşeili olanları tercih edin.Fakat yeterli maddi gücünüz yoksa size tavsiyem bol bol süt için ve yumurta akı yeyin.Yalnız yumurta aklarını çiğ olarak değil,haşlanmış olarak alın.Bir yumurta akında 3.5 gr protein,0 gr yağ bulunur.Bu nedenle istediğiniz kadar alabilirsiniz(profesyoneller bir günde 30-40 adet yiyebiliyorlar)
   
  vgsever ve demir00 bunu beğendi.
 2. sansasyon
  Offline

  sansasyon Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bu bılgı gayet ıyı saolun ama bışey sormak ıstıyorum forumda antremandan sonra sut ıcmek ıı degıl turunde yasılar var burdada ıcılmesı solenıyor ne yapmalıyız bıde antremandan sonra ıcecgımız proteın ve Karbonhidrat lı beseınler neler ve karbonhıdrat kılo yapmazmı dıyet yapanlar ıcın smddn teskkrler
   
 3. vgsever
  Offline

  vgsever Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2010
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  bilgilendirici bir yazı bende yeni başlayanlardanım! teşekkürler
   
 4. clubbers
  Offline

  clubbers Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  72
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0


  evet saydam hocamız bizi bilgilendirirse sevinirz.....
   

Sayfayı Paylaş