Proteinin Kalitesi ve Aminoasit kavramı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve diez tarafından 2 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 26 üye.
  1. Stronger1

Stronger1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    besinlerin aminoasit değerlerini gösteren bir liste varmı hani 100gr tavukta şu ton balığında şu amino asitler şu kadar gibi

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    zaten, vg-ci arkadaşların bu konularda "protein takıntıları" hayret verici derecede tehlikeli...

tabi ,bütün bunların başında "abd kökenli" endüstri kuruluşlarının yaptıkları yönledirmeler geliyor...

bunun, en azından böyle olmadığı konsunda "vejeteryan başarılı vg-cilerin "de oluşu en önemli ipucu değil mi?!...

3. zumruduanka

zumruduanka Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    pazarlama
    Yer:
    istanbul
    yumurta beyazı tüm aminoasitleri içeriyor ve mükemmel protein
    günde 5 öğün yumurta beyazı yiyerek protein ihtiyacımı karşılıyorum,başka protein kaynağı tüketmiyorum.

4. ProteinCanavarı

ProteinCanavarı Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Ne yaptın be Zümrüdüanka sen protein protein ihtiyacını karşılamak için sadece yumurta yemek sence sağlıklı mı? :(

5. Felhan

Felhan Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0

başka bir sitede araştırma yaparken vucudun ne kadar protein alması gerektiğiyle ilgili bu na benzer bi yazı gördüm hatta sporcularla birlikte örnek vermişlerdi. bize söylenen gibi kg başına 2 gr veya 2,5 gr gibi bişey değil. aksine kg 1,5 gr kadarının yeterli olduğunu söylüyodu o yazıda hatta Arnold un kg başına 1.5 gr aldığı halde yarışmalarda başarılı olduğunu yazıyodu. Profesyonel sporcularda 1.5 gr alıyolarmış kg başına . Tabi kime inanacağımızı bilemiyoruz .

6. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    onlar aldiklarinin cogunu sentezleyebiliyor ama
    biz yedigimiz tavugun yumurtanin proteinin ne kadarini sentezliyebiliyoruz belli degil maalesef 30 gram protein iceren bir ogun aldigimizda bunu 30 saymamaliyiz

AngryHun bunu beğendi.
  7. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    bu konu için ; yaşasın anabolikler :)

moothy bunu beğendi.
  8. esele19

esele19 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    ..........

emeginize saglık

9. DarkNRoll

DarkNRoll Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    28
    bilgileri geçerli buluyorum.oldukça kaliteli ve faydalı bir yazı olmuş.öyle robot gibi beslenmeyle bir yere varacağımızı zannetmiyorum.protein kesinlikle önemlidir,fakat günde 2,5-3 gr kilo başı protein tüket laflarına da artık kanmamak lazım..hiçbirimiz çocuk değiliz neyin ne olduğunu biliyoruz bu sporla ilgili saatlerce araştırmalar yapıp yazılar okuyoruz..bilinçli bir insan o tür şeylere kanmamalı..bu sporun %40ı antrenman %40ı beslenme % 20si dinlenmedir bana göre..bazılarının dediği gibi yüzde 80 beslenme yüzde 20 antrenman olayları artık fasa fiso gibi..

spor salonuna gidenler görüyordur zaten gayet hoş vücutlu arkadaşlara ne kullanıyorsun diye sorunca "hiçbişey" yanıtını almak artık anormal ve tuhaf değil..antrenman yapmayı bildikten sonra her türlü gelişir vücut..

yazıyı yazan arkadaşa teşekkürler,daha önce de buna benzer bi iki yazı daha okumuştum,bununla da pekiştirmiş oldum..saygılar

10. Spi

Spi Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğretmen
    Yer:
    D.Bakır

şu besin kombinasyonunu anlamadım mesela %36 yumurta %60 patates yazmışsın yediğimiz bi öğünün %36 sı yumurta %64 ümü patates olcak nasıl yani?

baki_1990 bunu beğendi.
  11. Xanthium

Xanthium Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    %20 lik esansiyel aa , bir miktar bitkisel proteinin yanında az miktarda hayvansal protein alarak da sağlanamaz mı?

Dönüşümlü karbonhidrat ile beslenme diyetlerinde proteinin oranı %30-%45 veriliyor.Oldukça fazla :
    Link:Dönüşümlü KARBONHİDRAT Diyeti | BodyForumTR Vücut Geliştirme Forumu

Bu oran yada miktar konusunda bilginiz varmı?

Protein Kalitesi(Biyoyararlılık,Biyolojik Değer); proteinin vücut tarafından hangi oranda kullanılacağını belirtir.Temel(esansiyel) aminoasit içeriği ise ayrı bir konudur.Bir sebze-baklagilin temel aminoasit profili iyi ama biyolojik değeri düşük(kullanılma oranı) olamazmı? Yanlışım varsa düzeltin lütfen.
    Link: Biyoyararlılık – Protein Emilimini Anlamaya Doğru

Bunu forumda çok aradım ama başka konu bulamadım. Tam başlık açacakken sans eseri bu konuyu buldum. Örnekleyerek sorumu daha iyi anlatabilirim:
    Bir öğünde 100gr protein içeren yumurta(biyoyararlılığı da100) ve 100gr protein içeren fasülye (biyoyararlılığı 50) tükettiğimiz farzedelim.Vücut bu yumurtadaki 100gr proteinin tamamını kullanırken(örnek olarak max 35 sindirir tabi:)) fasülyeden gelen 100gr proteinin 50 sini kullanır diye düşündüm. Yani hepsi kendi oranında kullanılır, yanında yumurta yememiz fasülyenin vücuttaki kullanılma miktarını 50 den yukarıya çıkartmaz diye düşündüm. Farklı bir örnekte verdiğiniz tabloda %35yumurta+%65fasülye=109 biyolojik değerde.
    Yani fasülyenin değeri hep 50dir yanında bir şey yemek onun biyolojik değerini arttırmaz diye düşünüyorum.Fazla et yemek hem cebe zarar hem de bıktırıyor o yüzden umalım hatalıyımdır, böylece etleri baklagil-sebzelerle kombine edib rahatlarım biraz :)

Sayfayı Paylaş