Protein tozu saç uzaması sorunu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve suzerain1 tarafından 21 Haziran 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. suzerain1

suzerain1 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar bu sorunu daha önce yaşayan oldu mu? Dikkat ettim 2 aydır saçlarım eskisi gibi uzamıyor. Whey matrix 3 kullanmaya başladıktan sonra oldu bu durum. Bol bol su içiyorum ve dinlenmeye özen gösteriyorum lakin bu durum çok canımı sıkıyor

2. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    bunu direkt bi doktor içeriğini araştırıp inceleyip öyle söylemesi lazım böyle çat diye söylenecek bir şey değil. ancak aklıma gelen şey matrix3 te sanırım kreatin vardı onun da saça dair bazı olumsuz etkileri var araştırıp bakabilirsin. Doktor değilim sadece fikir

3. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    içinde kreatin var. whey 3 matrix kullanan çevremde kim varsa ya saçının uzaması yavaşlıyor yada dökülüyordu. sonra değiştirdiler kimisi optimum'a kimisi scitec'e geçti şikayetleri bitti. bu arada weider premium whey hakkında şöyle bir şey söyleyeyim öneren falan olur diye söylüyorum; bir tanıdığım lab'a verdi içinden bir servisten 2 gram kreatin çıktı.

4. frontpage

frontpage Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    ancak aklıma gelen şey matrix3 te sanırım kreatin vardı onun da saça dair bazı olumsuz etkileri var araştırıp bakabilirsin. Doktor değilim sadece fikir

yukarda söylemiştim

5. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    tabi zaten kreatin saç genetiğinde sorun olanlarda sorunları ortaya çıkartıyor. dökülme, yavaş uzama vs

6. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Şimdi birazcık internette bakındım da "does creatine cause hair loss" olarak arattım. Creatinin öyle bir yan etkisi olmadığını öğrendim.

Creatine'in saçlara zarar verdiğine bir emare olmadığı için bu konuda yapılmış çok çalışma yok. Ben sadece bir sitede yazan bir tane gördüm onu paylaşayım.

2009'daki bir araştırmada bir grup rugby oyuncusu teste tabi tutulmuş. Bireylerin yarısına ilk hafta 25gr, sonraki haftalar 5gr olmak üzere günlük creatin verilmiş. Diğer gruba ise saf glikoz verilmiş placebo olarak.

Sonrasında creatine verilen grupta Dihydrotestosterone seviyesinin ilk hafta placebo verilen gruba göre daha yüksek (%57 seviyelerinde) olduğu gözlemlenmiş. İkinci hafta ise bu seviyenin %40'lara kadar gerilediği gözlemlenmiş. Hatta 3. hafta iyice düşmüş Dihydrotestosterone seviyesi. Çalışma daha uzun sürseydi düşmeye devam edeceği de belirtilmiş.
    Yükleme haftasında hemen sonra %17 düşmüş DHT seviyesi
    Ayrıca kişilerin yaptıkları egzersiz doğrudan takip edilmemiş. Başka araştırmalardan; egzersizin bazı durumlarda DHT seviyesini artırdığı biliniyor.
    Ayrıca bireylere ilk hafta 25gr'lık yükleme yapıldığı için de DHT seviyesinin yükselmiş olabileceği belirtiliyor. Çünkü sonraki haftalarda DHT seviyesi düşmeye başlamış.

Dihydrotestosterone'un ise saç köklerini zayıflatabileceği söyleniyor. Fakat genel olarak doğrudan creatin saç döker, saç zayıflatır demek zor bu araştırmadan bu sonuç çıkıyor. Yani saç köklerinizde bir problem olduğunu düşünüyorsanız öncelikle doktora görünün. Bir de meraktan soruyorum günde kaç ölçek protein tozu içiyorsunuz ? Çünkü bir ölçekte 2gr creatin var. Bu kadar düşük doz creatinin, creatine'e karşı ekstra bir duyarlılığınız yoksa sizi çok etkileyeceğini düşünmediğim için sordum.

Saygılar.

Sayfayı Paylaş