Protein Tozu Kullanmalı Mıyım ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Haxcı tarafından 8 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    1,5 yıldır sadece evde spor yapıyorum.Arkadaşım programın çok ağır değil kullanmana gerek yok dedi.Bir de size sormak istedim.Biraz box antrenmanı gibi olan programım şu:
    10 dk gölge boxu
    10 dk kum torbası
    2x150 ip atlama
    Mekik
    3x15 Dumbell curl
    Şınav
    Tuğrabozanla bilek çalışması
    Havlu sıkma

Sizce şu programa protein tozu kullanmalı mıyım ?

2. ArdaDK

ArdaDK Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Engineer
    Şahsi görüşüm çok gereksiz olur herhangi bir supplement.

3. HG!

HG! Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Protein tozu kullanıp kullanmamaya beslenmenize göre karar vermek gerekir. Herhangi bir program bu doğrultuda karar vermek için yeterli olmayacaktır.
    Zaten olay besin takviyesi olduğu için kilit nokta yeterli protein alımınız başta olmak üzere pratik kullanım avantajı ve zamanlama olabilir.

4. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Neden hocam ? Program hafif olduğu için mi ?

Yeterli protein almıyorum.Birazda o yüzden istiyorum aslında.Zaten toza başlasam bile aşırı kullanmam.

5. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Günlük kaç g protein alıyorsun ortalama? Bunu bazı uygulamalar ile hesaplayabilirsin.
    Ayrıca program yoğun değil, rekreasyonel spor gibi duruyor. Böyle aktiviteler için daha düşük protein alımı öneriliyor. Bu sebeple de protein tozu gerekli olmayabilir (protein alımı önemli olmakla birlikte).

6. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam hiç öyle hesap yapmadım ama spor yaptığım günler proteinli yediğim yiyecekler şunlar.

2 yumurta,200 gr köfte,25-30 gr yulaf.Eğer hesabım doğruysa tahminen 50-55 gr falan yapar.Bu da yetersiz geliyor bana.

7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Tahıllardaki proteini es geçiyorsun sanki :)
    Süt yoğurt peynir tüketimin ne durumda bilmiyorum ancak bunların da protein alımına katkısı var.
    Ekmek, bulgur, pirinç, kurubaklagiller, makarna... bunların da katkısı var. Eğer bunları tüketiyorsan miktar artacaktır

8. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Tahılları unutmadım da bitkisel proteinlerin büyük bir katkısı yok diye biliyordum.Sadece hayvansal olarak hesapladım yani.

Bu arada yoğurdu unutmuşum.Günde 2-3 kase de yoğurt yiyorum.

9. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Bitkisel proteinlerin vücuttaki yararlanımı hayvansal kaynaklara göre nispeten düşük ancak bitkisel proteinler de dahil edilmeli.
    Yumurta, yoğurt, köfte, yulaf ile ortalama 75-80 g protein alıyorsun. Bitkisel kaynaklar ile 100 grama çıkıyor olabilir. Vücut ağırlığın <80 kg ise protein tozu gerekli değil.

10. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Peki neden gelişemiyorum ben ? Yani 1,5 yıldır evde yapıyorum ve nerdeyse son 4-5 aydır aynıyım.Ben bunu yetersiz protein alınımına bağlıyordum.

11. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Bunun cevabını sadece protein alımına bakıp vermek mümkün değil.
    Kas gelişimi için progressive overload gerektiği beslenme kitaplarında dahi yer alıyor artık. Yani kasın yaptığı iş artmalı (tekrar veya ağırlık gibi).
    Diğer bir neden de yetersiz kalori olabilir. Kas kütlesinin artması için vücut ağırlığında artış olmalı(olmadığı durumda kas gelişimi az). Eğer kilom aynı ise bu da kas kütlesinin artmamasının sebeplerinden olabilir.

12. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Kilo alıyorum fakat yağ olarak alıyorum o kısmı da anlamadım zaten ben.Özellikle ne yapıp etsem şu karnı mı bir düzleştiremedim.Sabahları 1 poğaça yiyorum onun dışındaki aldığım karbonhidrat genel olarak pilavdan.Yani 1 poğaçanın bile bu kadar etkisi olabilir mi ki ?

Bu arada ağırlık arttırmadım hiç.Genel olarak aynı tekrar ve ağırlıkta yapıyorum hareketlerimi.

13. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    poğaça dediğin şey zaten %60 margarin gerisi un. zannetme ki içinde yumurta var. yok. gerçekten yok. yani şöyle bir şey: @respect2us.23 çok daha iyi yardımcı olur sana ama şöyle bir bilgi vermek isterim: her gün sabah veya öğlen bir poğaça yiyen bir tanıdığım son zamanlarda hiç şeker ve başka karbonhidrat almadan kilo aldı.

14. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Kahvaltıda çok sıkıntı çekiyorum ben.Kahvaltıyı sevmeyen biriyim ve hele sabah sabah o yumurtayı yemek ızdırap gibi bir şey.Ancak poğaça falan yersem yumurtayı yiyebiliyorum.Kahvaltıyı nasıl yapabilirim ki ?

Hatta protein tozuna başlama isteme nedenlerimden biri buydu.Yumurta yemeyip sabah toz içerim diyordum.

15. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    hiç bir yan destek ürünü, gıda takviyesi öğün yerine geçmez. toz içmek de kahvaltıda alman gereken makro ve mikroları karşılamayacak ve bir etki yaratmayacaktır. yumurtayı lezzetlendirmeye çalış. bir sürü diyet blogu var oralardan tarif bulabilirsin.

16. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Bir bakayım o zaman.

17. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Son paragrafta zaten sebebi kendin belirtmişsin..
    Yumurta yemek gibi bir zorunluluğun yok. Kaşar peyniri ile tost, beyaz peynir ile sandviç yapabilirsin. Ya da yulaf ile porridge, yulaf+yumurta ile omlet, peynir+süt+ekmek+zeytin+söğüş domates vb ile atıştırmalık şeklinde yapabilirsin. Tamamen sana kalmış :)
    Ayrıca @igormami söylemiş, poğaça yüksek oranda yağ içeriyor ve takviyeler beslenmenin yerini almaz..

Despa bunu beğendi.
  18. ArdaDK

ArdaDK Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Engineer
    Bu antrenman programına doğal beslenme yolu ile yeterince protein alabilirsin. ve yorumlardan okuduğum kadarıyla düzensiz besleniyorsun. özellikle sabah kahvaltısında poğaça yanlış bir seçim. Gelişim neden yok ve yağ oluşumu var sorusunun sebebi sanırım verilmiş. poğaça kilo aldırır bel bölgesinde özellikle. gelişmeme sebebin ise artık yaptığın antrenmanların hafif kalıyor olması.

19. lpr2411

lpr2411 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    bu antrenman programıyla yarım kilo et yesen de bir yerden sonra gelişme durur zaten. 1.5 yıl iyi bir süre aslında keşke ağırlık vs alsaydınız.

20. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Ya hocam açıkçası ben kafaya taktım biraz bu tozu.Şöyle 1 veya 2 ay kullansam kötü bir yan etkisini görür müyüm ?

Poğaçayı çıkarabilirsem çıkarıcam.Ayrıca çalışırken ağırlık arttırmaya da çalışıcam.

Ya başlarken mantığım aslında vücut kötü durmasın,biraz toplu olsun mantığıydı.Hani öyle çok kas yapayım falan büyük hedefim yoktu.Ama bi yerden sonra hiç gelişmeyince ister istemez koymaya başladı.

Bu da sanırım gerçekten hiç ağırlık arttırmamamdan kaynaklı.Yaklaşık son 6-7 aydır ağırlık ve tekrar sayılarım aynı.

Sayfayı Paylaş