Protein Tozlarının Kalp Krizine Etkisi Hakkında

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve wing chun tarafından 31 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Protein tozlarıyla ilgili forumda birçok tartışma oldu, farkındayım. Birçoğunu da takip ettim. Fakat pek ciddiye almadım açıkçası. 2 yıllık 3 yıllık protein tozu kullanıcıları protein tozlarının kısa süreli yan etkileri hakkında görüş belirtebilir. Sivilcelendim diyebilir, biraz midemi bozdu, yağlandım diyebilir. Bunu diyenler lise öğrencisi, üniversite öğrencisi, memur vb. kişiler. Beslenmelerindeki sorunu dahi protein tozuna yüklemeleri olası. Yani bir PROFESÖR değil hiçbiri.

Bu yüzden, bir insan size normal yollarla alamadığınız besini toz yapıp bir kutu halinde size sunuyor ve bunun hiçbir zararı olmadığını söylüyorsa, öncelikle bunu hangi kimlikle söylediğini sorun. Supplement reklamı fışkıran dergilerden makale okuyup protein tozu reklamlarındaki vücut geliştirmecilerden duyduklarınızla kesin yargılara varıp doktorculuk oynamayın, lütfen.

Benim amacım insanları protein tozundan uzaklaştırmak, herkesi protein tozuna düşman yapmak değil. Benim amacım güzel görünmek, biraz daha şekilli bir vücuda sahip olmak amacıyla bu sporu yapanların protein tozu kullanmadan önce, almak üzere olduğu riski göstermek. Zaten biraz kapsamlı bir araştırma yapanlar protein tozunun iyi idman, iyi beslenme, iyi uyku üçgeninde payının çok küçük olduğunu görmüşlerdir. Beslenmem kötü diyenlere gelen ilk tepki genelde önce beslenmeni düzeltmeye çabala oluyor genelde.

Burada supplementlere yönelmenin en büyük sebebi, umuttur. Sihirli bir değnek olmadığını birçok kişi söyledi. Fakat güzel ambalajlanmış kutular, fitness modellerle dolu boy boy reklam posterleri, ve ileri düzey sporculardaki yoğun supplement tüketimi onsuz birçok şeyin eksik kalacağını düşündürüyor insana, burada 20 yaşındaki profesörlerin verdiği gazlara değinmiyorum bile.

Aslında birşeylerin eksik kalacağı doğru olabilir. Burada asıl sorulması gereken, o eksikliğin boyutu nedir ve getiri-götürü bakımından göze alınmalı mı. Dediğim gibi burada şuan hiçbir kesinlik yok. İhtimaller var. Sadece benim sunduğum ihtimaller bir TIP profesörünün ağzından çıkıyor, firma doktoru veya genel distribütörü değil bu kişi.

Doktor bakımından tartışmaya girmeden önce lütfen google'a Canan Karatay yazın.Paylaştığım video Canan Karatay'ın bu konudaki görüşleri. Bu görüşlere benzer görüşleri doktor olan babam başta olmak üzere başka doktorlardan da duyduğum için savunuyorum, belirtmek isterim.

https://www.youtube.com/watch?v=Gvl0jFCOOHA

"Doktorculuk oynamayın tarzı ifadelerim, akranlarımadır. Ağabeylerime saygısızlık etmek istemem."

Son düzenleme: 31 Temmuz 2013
  2. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Geçen Canan KARATAY'ın bir videosunu izledim. Protein tozlarının zararlı olduğundan bahsediyordu. Nedeni ise suymuş; bunlar işlenmiş ürünlermiş ve işlenmiş ürün olduğu için içinde trans yağ varmış. Bu sebeple çok tehlikeliymiş. Protein tozunun içinde trans yağ? Çılgın seni :D

Birinden örnek verelim;

3. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Fakat trans yağ dışında bir sebebini de -asıl önemli sebebin bu olduğunu düşünüyorum- duydum ben. Kalp kasını büyültmesi konusunu da duymuşsunuzdur muhtemelen. Ayrıca tablolara yansıtmama ihtimalleri de var. Ciddi bir denetiminin olmadığını düşünüyorum protein tozları hakkında, sizce var mı?

4. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    ben protein tozunun kalp sağlığı için zararına pek inanamıyorum
    kullanmıyorum tavsiyede etmiyorum ama kalp damar hastalıklarının 1. sebebi yanlış beslenme
    protein alacağım diye tavuğun yağlı kısmını yumurta sarısını et ve süt ürünlerini tükettiğimizde eğer genlerimizde yatkınsa kalp ve damar hastalıkları oluşma riski bence protein tozuna nazaran çok çok çok daha yüksektir.
    ama derlerki işlenmiş olduğundan katkılar vs sebebiyle karaciğer ve böbreklere zararlı o zaman bişe diyemem.

5. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Protein tozlarının kalbe etkisinden ziyade genelde zararları başlığında ilk sırayı böbreklere aşırı yüklenmesi ve uzun süre kullanımda iflas ettirmesi yer alıyor.

6. muti5757

muti5757 Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenciyim
    Herkesin fikrine saygım var eğer benim kola,fast food,ketçap,mayonez,yediğim tavuktaki deriyi bile ayırıp yiyorsam doymuş yağlardan bana zararlı herşeyden uzak duruyorsam bende benim kullandığım protein tozu , bcaa , amino asit , glutamin , creatin gibi besin desteklerinden alacağım zarar (ki ben inanmıyorum bir zararı olduğuna bilimsel bir kanıtta yok) eminim hayatım boyunca tüketeceğim kola,fast food tarzı yiyeceklerden kesinlikle ve kesinlikle bana zararı o tükettiğim supplementlerin yanında önemsenmeyecek kadar azdır (sivilce çıkması gibi) bu benim görüşüm ama ortada bilimsel bir kanıt yokken bütün doktorlar kullanma desin gene kullanırım.Yıllarca bize denmedimi yağlar kasa dönüşür yok vücut geliştirmeyi bırakınca kesin sarkar heryerin kaslar erir hemen yakında spor salonuna gitmemizede karşı çıkacaklar.

7. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    İçeriği protein,karbonhidrat ve yağ olan bir madde kalp kasının büyümesine sebep oluyorsa, bu yediğimiz her şey için geçerlidir.

Ha üzerinde yazan şeylerden farklı içerik olduğunu düşünüyorsa, o zaman bunu söylemeli Karatay... 'İçinde başka şeyler var, üzerinde yazdığı gibi sadece proteinden olsa zararı olmaz' demeli. Ama bunu demiyor.

8. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    Ben 2 yildir hic ara vermeden toz kullaniyorum. Bana bisey olmadi tahlillerimde temiz. Korkmayin icmeye devam

9. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Steroidle protein tozunu karıştıyorlar.
    Protein tozu içindeki Exxx ile başlayan tatlandırıcı vb. katkı maddelerinden dolayı bağırsaklara zararlı. Bununla ilgili yazıyı okumak isteyen PM atabilir.

10. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    saka yapiyosun sanirim :lol:

11. FATEMA

FATEMA Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci
    Ben doktorların dediğine katılıyorum yalnız karatay ın protein tozunun kalp kasını büyütmesinda şüphem var o kadar çünkü steroid değil onun haricinde dediklerinde katılıyorum doktorların ama kontrollü bir şekilde suplamentleri kullanmaya başlayacağım kilo almak zorundayım başka çarem yok.

12. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    "Protein tozları doğal olmayan, anormal bir büyümeye yol açtığı için zaten sporcuda büyük olan kalp kasını daha da büyüterek odacıkların içini daraltıyormuş. Odacıklardaki miyokardın kasılıp boşlukları sıkmasıyla kan pompalanır, bu boşluklar ufalınca kalp hareketi de azalıyor ve bu sebeple gşderek sertleşen kalp ileriki yaşlarda kalp krizine neden olabiliyor" şeklinde bir tez. Ha doğal yiyecekler de büyütür o zaman derseniz, zaten büyütüyor. Sadece üstüne protein tozuyla ekstra yük bindirmek daha tehlikeli bir boyuta getiriyor büyümeyi. Benim görüşüm yaklaşık 1.5 yıl iyi bir seviyeye geldikten sonra düzenli değil, dönem dönem kullanmak. Mesela bir 2.3 kg whey bitirip 2 ay sonra bir daha kullanmak gibi. Tabi kalp kasını büyütmesinin ve kalp krizinin ciddi bir kanıtı yok, ölenlere zaten kalp krizi yazıp geçiliyor ekstra protein tozunun peşine düşülmüyor bu vakalarda. Fakat babamdan dolayı kalp sertleşmesine bağlı kalp krizi vakalarının çok ender rastlanan durumlar olmadığını biliyorum. Ama uzun süre düzenli kullanmadan bu derece ciddi bir etki yaratmaz kanısındayım.

İşte bu arada beklediğim doktorlar da gelmiş. Protein tozuyla steroitin karıştırıldığını söyleyen üyeyi ayrıca tebrik ediyorum tabi. Tahlillere devam. :)

13. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Protein tozuyla steroidi karıştıran adam bile bu doktorlardan daha akıllı "bu konuda" emin ol. Protein tozu kalp büyütüyor demek tavuk kalp büyütüyor yumurta peynir et süt kalp büyütüyor demekle aynı şey evet doktorlar bu kadar saçmalıyor. Ayrıca kalbi direkt olarak protein değil ağır idman büyütür sprinterların güreşçilerin vs kalbi normal insanlara göre çok büyüktür ve büyüyen kalbe oranla damarlar da genişler vücüdun kapasitesi de ona göre ayarlanır herhalde sadece kalp büyüyor sanıyor bunlar aynı şekilde uzun süreli efor sarfeden sporla uğraşanların kalbi de yavaş atar futbolcuların veya uzun mesafe koşucularının mesela yani spor işin içine giriyorsa kalbin durumu mutlaka değişir şimdi düz mantıkla bakarsak futbol kalbin yavaş atmasına sebep oluyor daha az kan pompalanıyor futbol oynamayın desek ne kadar mantıklı olur? İstersen sabah akşam 1 kutu whey tüket ağır spor yapmazsan ciğerlerini zorlayacak spor yapmazsan kalbin falan büyümez. Çok uzun süredir ek gıda kullanmıyorum artık kullanmayı da düşünmüyorum ama bu cahil doktorları gördüğümde gidip kutularca toz alasım geliyor. İçinde bilmediğimiz maddeler olabilir de, tatlandırıcıların zararı var kullanmayın de ama kalp büyütüyor deme kriz yapıyor deme trans yağ var deme. Belliki karşı doktorların çoğu bu işe çünkü hiçbirisinin sporla alakası yok ya önden göbekleri gidiyor ya da çok sıskalar en son kalp büyütüyor yapay kas yapıyor diyen bir doktoru izledim adam yağ tulumu olmuş kalpten ciğerden yağlanmadan bahsediyor bu haldeki birisi isterse doktorun kralı olsun bu sporu proteini savunamaz. Ego, kibir her insanda vardır.

Benim çevremdeki insanların çoğu 60ını zar zor görüyor görse bile 60ından sonra yaşadığınına ikna etmeye 1000 şahit lazım. Ama spor yapan özelliklede kas geliştirici spor yapan ve protein ağırlıklı beslenen insanlar 70 inde bile yolda dik yürüyor yaşıtlarına göre taş gibi oluyor ne kalp krizi ya adamın hayatı mutlu bitiyor ölürken kimseye muhtaç olmuyor ne kalp krizi?

wrestler bunu beğendi.
  14. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Cahil doktor dediğin, tozla steroidi karıştıranın bundan akıllı olan doktorun özgeçmişine bir bakalım.

1943 yılında Elazığ'da doğdu. 1961 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesi, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği'nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı. İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center'da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı. 1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği'nde baş asistan olarak çalıştı.

Bu sırada Türkiye'de bir kardiyolog olarak (cerrahi yardım almaksızın) bir ilki gerçekleştirdi. Kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarıyla uyguladı. Koroner Yoğun Bakım'da 'Vena Subklavya Ponksiyon' tekniğini yerleştirdi.

1976-1978 yılları arasında, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi'nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christian Barnarnd'ın ekibinde çalıştı. Doçentlik tezini kalp nakli yapılmış hastalar üzerinde gerçekleştirdi. 1979 yılında doçent oldu.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde, Cape Town'da eğitimini görmüş olduğu (şu anda ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan) 'femoral arter' yolu kullanılarak yapılan koroner anjiyografi tekniğini (Judgkin tekniği) yine ilk kez ülkemizde uyguladı ve bu uygulamayı ülkemize yerleştirdi. 1987-1995 yılları arasında State University of New York Health Science'de kalp hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı.
    1995-1997 yılları arasında Gaziantep ve İstanbul'daki birçok özel hastanede, 'koroner yoğun bakım' ve 'koroner anjiyografi laboratuvarları'nı kurdu.

1997-2002 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2002-2006 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2006-2010 yılları arasında Türkiye'de ilk ve tek sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi'nde rektörlük yaptı. Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları'nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. (biyografi.net)

Evet ya bu doktor tam bir cahil.Peki sayın Rinkushichi, sormak istediğim tek soru şu, lütfen dürüst bir şekilde cevap verin;
    Canan Karatay'ın tezini kolayca çürütüp onun cahil biri olduğuna karar verecek bu engin bilgileri nereden öğrendiniz? :)

15. muti5757

muti5757 Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenciyim
    Galiba protein tozu alacak paranız yok? gerçekten anlayamıyorum bana deme x doktoru şunu dedi y doktoru şunu bilimsel bir kanıt varmı?

16. fullcontrol

fullcontrol Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    türkiye crimea bulgaria hungaria
    sporda düzenli nefes alınmaz ise kalp büyümesi yaptığını bilim adamları kanıtlamıştır! uzman bir doktorun bunu bilmesi gerek! bide protein tozunun bukadar kötülemesi süt ürünlerinide aynı kefeye koymak demek suplament gibi içeceklerde tek zararlı olan aspartam, gibi methil alkol asitik asit asit türleri içeren bu zararlı tatlandırıcıları tek tek saymaya gerek yok araştırın

ona bakarsanız bir labaratuar araştırmasında bazı marka protein tozlarında arsenik kadminium kurşun ve mercury gibi zararlı elementler bulunmuş bunlar doğada olan elementler hayvanın beslenme veya bitkilerin yetişme yerlerine bağlıdır anlicağınız her gıdada olabilen! zararlı elementler
    kaynak bu sitede Protein Drinks: What's in them? Consumer Reports

17. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Cahil olduğunu savunduğu profesörün özgeçmişini paylaştım, ve buradan protein tozuna paramın yetmediğini çıkardın. Sana profesör doktorun konuşmasını link olarak verdim, bilimsel kanıt istiyorum dedin.
    Farkındaysan hiçbir zaman kesin ifadeler kullanmadım. Bu şekilde bir tez var dedim, ben bu kanıdayım dedim, böyle düşünüyorum dedim. Bu ifadeleri kullanmamın en büyük amacı, görüşlerimin kesin kanıtları olmadığını , sadece görüş olduklarını senin gibi profesör doktorların gözüne sokmak. Yani düşündüm ki, ben bunları söylerken şu profesörün söyledikleri mantıklıdır, böyle olma durumu yok mu sizce tarzı bir üslup belirlersem böylece güzel bir tartışma ortamı yaratılır, kimse de "ya bu hoca mal, senin paran yok protein tozlarına çamur atıyosun" tarzı üç kuruşluk bilgisiyle gelip ömrünü tıbba vermiş profesörü gömmez, tartışmayı da ağız dalaşına çekmez.
    Protein tozu alacak paran yok demek, olayı ağız dalaşına çekmek demektir. Olayı "ben öyle şeylerden anlamam" seviyesine çekmek demektir. Eğer mantıklı olduğunu düşündüğün bir fikrin varsa -ki bir önceki yorumunda bunlardan birini paylaşmışsın, okudum- ve bu konuda sohbet etmek, tartışmak istiyorsan yorum yaz.
    Konuyu saçma yerlere çekmeye çalışma.

berkan94 bunu beğendi.
  18. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Profesör diye her dediği doğru olacak değil. 1 konuda 10 profesör 10 ayrı fikir belirtiyor ve profesör diye hepsi haklı olmuyor bir konuyu hepsi doğru bilmiyor, sadece 1i haklı çıkıyor. Etikete tapmayı bırakın. Canan Karatay tamamen yanlış biliyor veya iyi doktor değil diyen yok. Alanında uzman olabilir birçok konuda bilgisi olabilir ama bu konuda açıkça görülüyor cahilin önde gideni. Kardioloji uzmanı nasıl olur da protein tozu kalp büyütür diyebilir kalbi büyüten ana etken spordur. Daha içinde ne var onu bilmiyor içindekiler kısmını bile okumaya zahmet göstermemiş direk yapıştırıyor yaftayı trans yağ var diye.

Karatay hoca 100 tane şey diyorsa 90 tanesi doğru oluyor ve söylediklerinde çok haklı oluyor ama araya 10 tane yanlışı kaptırıyor insanlar da bu kadar bilgili bu kadar konuda haklı çıktı madem bunlar da doğrudur diye inanıyor. Başka konuda da yazmıştım 1 yıl falan oldu katıldığı tv programında basit kompleks farketmez makarnasından tam tahıllı ekmeğine kadar meydan boşken karbonhidratlara 1 saat sövdükten sonra karşısına uzman bir diyetisyen gelince 180 derece kıvırıp ben öyle birşey demedim dedi sadece basit şekerlerden bahsediyorum dedi.

Ayrıca Karatay'ın diyetini ve sağlıklı beslenmeyi bu forumdakiler ta 2005 de zaten uyguluyordu da maalesef isimlerinin başlarında "profesör" "hoca" gibi sıfatlar olmadığı ve reklamları yapılmadığı için sesleri duyulmadı. Sporcu beslenmesini temel alarak 3-5 ekleme yapıp yepyeni bir diyetmiş gibi çıkardı piyasaya, paranın da gözüne vurdu tabi.

Tekrar belirteyim supplement kullanmıyorum, kullanmayı da artık düşünmüyorum ve çevremdekiler de bıraksın diye 1 ton dil döküyorum çünkü bence gereksiz sadece para bolsa en son seçenek olarak kullanılmalı. Supplementlerle bir alakam yok yani benim derdim profesör olduğu için etiketi sağlam olduğu için her konuyu ben bilirim edasıyla zerre ilgisi olmadığı konular üzerine ahkam kesenlerle. O zehirdir bu zehirdir herkesin derdi sporcularla. TV programlarına çıkıp alkolden, sigaradan, fast-fooddan saatlerce bahseden yok koca koca profesörler oturmuş bizim proteinimizle, makarnamızla, pirincimizle, sporumuzla uğraşıyor. Daha geçen bir doktor küçük yaşta çocuklara spor yaptırmayın kalbi büyür organlarına büyük gelir krizden ölür dedi, diğeri protein tozu karaciğer yağlanması yapar dedi ve bunu diyen doktorun göbeği 110 cm. İmam osurursa cemaat ne yapmaz. Bu sadece gelişmemiş ülkelerde böyle örneğin Rusyada aileler çocukları halter kursuna vermek için elinden geleni yapıyor 7-8 yaşındaki çocuklar haltere başlıyor ve protein ağırlıklı besleniyor. Bizde aile reislerini geçtim bunu doktora desen yok cüce olur yok kalpten ölür yok tendonları kopar yok böbrek taşı yapar bir ton kılıf bulur çocuğu spordan uzaklaştırır bunları dolaylı yoldan örnek olması açısından söylüyorum.

Sana da şimdiden diyeyim forumdakilerin şikayet ettiği "ailem spor yaptırmıyor" "ailem toz içme kriz geçirirsin dedi" "babam ağır kaldırmama izin vermiyor" gibi çocuğunu gereksiz yere azarlayan ebeveynlere adaysın gibi görünüyor. Çünkü bu tür ebeveynlerin hepsi ama hepsi doktor ne derse o doğrudur mantığıyla yapıyor işlerini. Benim annem Karatay'ı izledikten sonra 1 hafta benimle uğraştı sonra Allahtan başka bir doktor buldum da o da beni savunuyordu ikna oldu sonra dediklerime. Ben de aynı şeyleri dedim zaten ama uzman söyleyince etki başka oluyor :)

Son olarak steroidle protein tozunu karıştıran doktorları da bizzat gördüm ve emin ol çok var böyle. Başım ağrıyor diye gittiğimde vücudu görünce protein kullandınmı vücut geliştirme yaptınmı diye sorup işte ondan sıkıntı olmuş olabilir diyerek muayene yapmadan teşhisi koyan doktorları da gördüm. Onların da övgüyle bahsettikleri özgeçmişleri vardır mutlaka. Doktorların başımızın üzerinde yeri var ve en saygıdeğer meslek bana kalırsa yani dediklerim yanlış anlaşılmasın , benim laf söyleme sebeplerimi ve kimlere söylediğimi yukarıda yazdım zaten doktorların çoğu işini çok iyi yapıyor ama arada böyle denk gelince bilmedikleri konular hakkında atıp tuttuklarında istisna olduğu için dikkat çekiyorlar haliyle.

Son düzenleme: 1 Ağustos 2013
  19. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    kendi adıma canan karataya zerre kadar güvenmiyorum,söylediği çoğu şeyde bi eskikafalılık,bilgi eksikliği seziyorum,bu benim görüşümdür bu görüşle ilgili de tartışacak değilim.

kalp konusunda da flexor'un harika bulduğum ve yer imlerinde sakladığım birkaç yorumunu paylaşacam.zannımca yeterlidir.

Rinkushichi bunu beğendi.
  20. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Bak hala..

Öncelikle şu tür tahrik edici ve laf dalaşına sebebiyet verebilecek üslubu bir bırakın. Ben senin amcanın oğlu değilim ve burada geyik muhabbeti yapmıyoruz. Ben ciddi bir konuda paylaşım yaptım, sen ciddi bir şekilde yorumlarını paylaşmalısın ve fikir ayrılığına düştüğümüz durumda da olgun bir şekilde tartışmasını bilmelisin. Burada kimsenin birbirini dumur edip egolarını tatmin etmek gibi bir amacı yok. Önce bunu kavrayın. Rica ederim.

Ben Karatay'ın söylediklerini ayet saymıyorum. Bak bunu da yirminci defa tekrarlıyorum. "Böyle olduğunu düşünüyorum". Yani bunlar benim fikirlerim. Öğrendiğim yeni bilgilerle değişebilir. Benim paylaştığım bilgilerle sizinkinin de değişme potansiyeli olmalı ki, sağlıklı iletişim kuralım ve şu yaptığımız diyalog bir işe yarasın. Bu sebeple, ortamı sebepsiz yere germeye gerek yok. Ben supplement firma ortağı falan da değilim, sakin olun. Lütfen.

zeo64'ün paylaştıkları hayli önemli bir konu. Büyüyen kalbin büyüyen vücudun ihtiyaçlarını karşılaması mantıklı açıkçası, fakat büyüyen kalp kasının odacık hacmini azaltarak kalp hareketini kısıtlaması gibi bir durum söz konusu. Buna da protein tozlarının sağladığı anormal kas gelişimi sebep olur kanısındayım. Ha, bu ne kadar kullanımda ciddi bir raddeye ulaşır diye sorarsanız, çok uzun süreli kullanımlardadır bence. Çünkü aksi takdirde uzun yıllık müsabık olmayan vg'ci ölümlerinden geçilmezdi ortalık. Ama ileriki yaşlarda ciddi tehlikeler bekliyor olabilir. Sonuçta her şekilde uzun süreli yaptığımız sporu bir anda kesmemiz ciddi sorunlara gebe, o zaman ömür boyu yapmamız gereken sporda aceleci davranmaya gerek yok bence. Şahsen ben daha ileriki dönemlerde gelişimimin tamamen durduğuna kanaat getirirsem ve geldiğim noktadan tatmin olmazsam, bu riski göze alabilirim. Bunu inkar etmiyorum.

Son düzenleme: 1 Ağustos 2013

Sayfayı Paylaş