Protein Kalitesi Diye Bir Şey Var Mı ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Haxcı tarafından 18 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Böyle bir şey var mı ? Mesela yumurtada da hayvansal protein var köftede de hayvansal protein var.İkisi de hayvansal olmasına rağmen proteinler arasında fark var mı ? Arkadaşım böyle bir şey var dedi ve en kaliteli proteinin de yumurta da olduğunu söyledi.Eğer böyle bir şey varsa mesela protein tozu ve yumurta arasındaki kalite farkı ne kadardır ?

2. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    hayvansalla yumurtanın arasında marko değil mikro yani vitamin içerikleri farkı var. onlar da sayısal değerler. ama çok fark yok. aslında alternatif olarak baklagil bile tüketebilirsin.

3. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Baklagil tüketiyorum da bitkisel diye çok tüketmiyorum.Arkadaşım bana yumurtanın içindeki protein kalitesi %90'lar da protein tozunun kalitesi %70'ler de demişti.

4. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Öyle bir şey yok. Hepsinin aa değerleri farklı. Hem sağlık hem de hipertrofi için hepsinden yemen lazım.

Ama bitkisel proteinler genellikle gunluk protein tüketimi hesabına katılmıyor. Gene de yemen lazım tabi.

5. vixx

vixx Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Bitkisel proteinleride günlük tüketiminde saymalısın.

6. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    AA değeri dediğin nedir acaba ? Ben açıkçası şunu merak ediyorum.Genelde kime sorsam büyük bir çoğunluk doğal beslenmenin protein tozundan daha faydalı olduğunu söylüyor.Bunun nedeni acaba bu protein kalitesi mi dedim ama hala böyle bir şey var mı onu bile anlayamadım.Doğal beslenmenin protein tozundan daha iyi olan yanı ne ki ?

Mesela ben yumurta zar zor yiyen bir insanım.O yüzden sabahları yumurta yemesem de o miktarda protein tozu içsem protein olarak bi fark olucak mı ? Yoksa yumurtadan alacağım proteinin faydasıyla tozdan alacağım proteinin faydası arasında fark olur mu ?

Sayıyorum da çok tüketmiyorum diyeyim.

7. Lie

Lie Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    -
    Proteinlerin biyoverimlilik olayı vardır. Besinde 25 gr protein var diye vücudun 25 gr proteini kullanabilecek diye bi olay yok. Protein kalitesinden kasıt buysa bazı protein kaynakları diğerlerine göre daha kalitelidir. Olayın bir de esansiyel aminoasit boyutu var. Bitkisel proteinler hayvansal proteinlere göre daha az miktarda esansiyel aminoasit içerirler. Bu demek değil ki bitkisel proteinler eksik veya hesaba katılmamalı. Tek bir protein kaynağı kullanmıyoruz besinleri birbiri ile kombine ederek bu açığı rahatlıkla kapatırız. Sen kilo başına 1.6-1.8 gr protein alıyorsan bunu hangi kaynaktan aldığının pek bir önemi yok. Whey protein konusu ise whey biyoyararlılığı en yüksek protein olarak geçiyor ancak besinlerle alınan proteinin wheyden daha yararlı denmesinin sebebi whey proteinin gerekli vitamin mineral lif vb. sağlamaması.

8. Haxcı

Haxcı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam ben şunu merak ediyorum şimdi.Spor yaptığım gün sabah sadece 2 yumurta beyazı yiyebiliyorum.Şimdi 2 yumurta beyazı yemek mi daha faydalı olur benim için yoksa 1 yumurta beyazı+1 ölçek protein tozu mu ?

1 yumurta+1 ölçek protein tozunda daha fazla protein almış olmuyor muyum ?

9. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Vitamin degil aminoasit farki var. Bilindigi uzere proteinler aminoasitlerin birlesiminden olusur bitkisel ve hayvansal proteinler arasindaki farkta burda ortaya cikar.

Yumurta beyazi en saf proteindir. Bitkisel proteinler hesaba katilmali fakat vegan degilseniz butun protein burdan alinmamali.

10. ScarlettFox

ScarlettFox Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Sağlık
    Tabii ki; hayvansal proteinleri daha iyi sindiririz ve onlardan daha iyi faydalanırız bu konuda en mucizevi gıda da yumurtadır.
    %100 e yakın protein emilimi gerçekleşir yumurtada.Tabi yumurtayı fazla pişirmemeli, hafif sulu bırakmalı :)
    Manda yoğurdu,Lüle kaymağı da iyidir

Son düzenleme: 19 Mayıs 2019
  11. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    süt ürünleri deriyi kalınlaştırır hobi için yapanlar kullanabilir ama müsabık beslenmesinde kesinlikle yeri yok

12. ScarlettFox

ScarlettFox Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Sağlık
    Literatür paylaşır mısınız bununla ilgili?

13. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73

14. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Allah da seni güldürsün:D

igormami, abseto ve ulaire bunu beğendi.
  15. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    Bu kişi uyuşturucu kullanmayı özendiriyor; kendi de içiyor. Böyle birinin görüşlerini dinlemem. Tehlikeli bir insan. İzlemenizi tavsiye etmem.

16. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    YouTube videosunu literatür sanmak... Bunlar hep çökmüş eğitim sisteminin sonucu... Ağlanacak hale gülmek düşüyor bizlere

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    kıbrıs milli takım antrenörü hazırladığı bir sürü sporcusu var ? Bilek güreşi Türkiye 3. sü senin ne başarın var ?

18. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Önce literatür nedir onu öğren ufaklık, ondan sonra savunmaya geç. Bir de mümkünse daha düzgün adamları dinle. Sportif başarıları var ona eyvallah ama sporcu ahlakı olan insanları takip etmeye çalış.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    bravo. aynen katılıyorum sana. daha önce sana kızdım bağırdım kusura bakma. dengesizim biraz affet. konuya gelecek olursak türkçe bilmeyen, demir desteği olarak bira içen (demirde bira sıfır ve demir emilimini azaltıyor) bir herifi ben sırf gülmek için dinliyorum. bu arada literatür diye bir halt bilmeyen bir adamı koymak apayrı kafa.

Sayfayı Paylaş