Program konusunda tavsiye

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve FurkanA.. tarafından 31 Aralık 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. FurkanA..

FurkanA.. Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle merhabalar,
    Son birkaç aydır spora merak salmış bir insanım. Yazın 2.5 ay kadar düzenli gittim, sonra 1 ay bıraktım. Okullar başladıktan sonra da 1.5-2 hafta gidip 1 hafta bırakma şekline dönüştü. Yani yazdan sonra geçen 4 ayda(12 haftada) yaklaşık 7-8 hafta kadar spor yaptım diyebilirim. 1 haftalık aranın ardından tekrar başladım ve şimdi devamlılığı sürdürmeye çok kararlıyım fakat program konusunda kafam karışık. Normalde ilk başlayıp düzenli gittiğim zamanlarda dediğim gibi yaz ayındaydık ve boş vakit çoktu. Haftada 5-6 gün bro-split yapıyordum ki o kadar vaktim dersler itibariyle artık yok. Çok fazla araştırdım ve öncelerde biraz soğuk baksam da fullbody kafama daha çok yattı fakat şu an program seçme konusunda kararsızım. 2 seçenek arasında kaldım ama her türlü öneriye açığım tabii ki de.
    1) Ağırsağlam'ı bilmeyen herhalde azdır, ilk seçeneğim ufak da olsa belli bir spor geçmişimin de olması sebebiyle 3x5 programını uygulamak (pek squat, deadlift gibi hareketler yapmadığımdan 5x5 programı da olabilir). Bilmeyenler veya tekrar göz atmak için:
    3x5 -> https://www.agirsaglam.com/vucut-gelistirme-antrenman-beslenme/
    5x5 -> https://www.agirsaglam.com/fitness-yeni-baslayanlar-icin/
    (Ek olarak antrenman sonu karın çalışması ve 10-15 dk kardiyo)

2) Yine YouTube'da bilinen Ege Fitness kanalının zor gözüken şu programını haftanın 3 günü uygulamak:

(Ek olarak antrenman sonu karın çalışması ve 10-15 dk kardiyo)

Pazartesi-Çarşamba-Cuma bu programları uygulayıp karnımda biraz yağlanma olduğu için boş vakit bulabildiğim günlerde de ek olarak spor salonuna gidip kardiyo yapmayı planlıyorum. (nam-ı diğer simit dediğimiz yan yağlar :D ).

Sizce hangisi daha iyi ve mantıklı?
    Ayrıca skinny-fat denilen görüntüdeyim ve bu bana biraz battığı için ayrıca antrenman günleri(ve olursa kardiyo günü) şu videoyu uygulamayı düşünüyorum:
    Bunu eklemek ağır mı olur? Genel olarak nereden tutsam bir kafa karışıklığı ve kararsızlığım var anlayacağınız üzere. Dediğim gibi her türlü görüş ve öneriye açığım.

Son bir not olarak 22 yaşındayım, 1.70 boyunda ve yaklaşık 68 kiloyum. Dediğim gibi görüntüm skinny-fat(yani totalde zayıf gözüküyorum fakat göbek kısmındaki yağlar aynada ilk dikkatimi çeken şeyler). Ayrıca ne yalan söyleyeyim ilk önceliğim görüntü ve estetik. Tabii ki de güç de önemli ve güç olmadan bu biraz zor fakat yine de belirtmek istedim. Beslenme konusunda da yurtta kalan bir öğrenci ne kadar dikkat edebilir ve yeterli besin alabilirse elimden gelenin maksimumunu yaptığıma inanıyorum :D
    Vakit ayırıp okuyan ve yorum yapan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş