Profesyonel Powerlifter yarışmacıları steroid kullanıyor mu?

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Logannn tarafından 8 Mart 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. Logannn

Logannn Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    53
    Merhaba, Mr.Olimpia gibi dünyanın en büyük arenalarında body builderlar steroid kullanıyor. Benim merak ettiğim Mr.Olimpia derecesinde en üst seviyedeki powerlifting yarışmacıları da steroid kullanıyor mu?

2. istemihan1

istemihan1 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Benim bildiğim kullanıyorlar. Mesela Larry Wheels, adam powelifter ve ilaçlı olduğunu açıkca kendisi söylüyor.

3. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    IPF naturel olduğunu iddia ediyor.

4. Logannn

Logannn Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    53
    Onu biliyoruz aga :D cenk kocak kullanmıyorum diyor mesela onu sordum nası mümkün

5. defusehost

defusehost Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
  6. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Cenk koçak çok uç bir örnek doğalım diyor. Hatırladığım kadarıyla bu adam 240 250 kg bench press yapabiliyordu en son.

Doğru olma ihtimali aslında var. Spor dışında hiç bir şey yapmıyor 7 8 saat idman yapıyor. Bodybuilding idmanları gibi düşünmeyin bazı setler 20 30 dk belki daha da uzun dinlendiği oluyordur. Güç idmanında set araları dinlenmek psikolojiyi hazırlamakla da ilgili olduğu için.

Çok iyi çalışıyor beslenmesi çok düzgün spor dışında hiç birşey yapmayınca gelişmesi normal. Tabi genetiği de çok iyi.

hermit ve NeverEnough bunu beğendi.
  7. mtbowded2

mtbowded2 Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38
    Tabi ki kullanıyorlar. Sonuçta insan limitlerini aşmaya çalışıyorlar.

8. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    400 kilo deadlift bana doğal mümkün gelmiyor.

9. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    DIYAROV ALMAZ
    Miyofibril çalışmaların hormonlarla pek alakası yoktur testo,estrogen vs çok iş yapmaz.Kişinin erkek veya kadın olması sadece kemik yapısını değiştirir.Kalın kemikler daha yüksek basınç altında direnç gösterebilir.Dış vücut görüntüsünü miyofibril çalışarak değiştirmek biraz daha zordur pek kaslı görüntü elde edemezsiniz.Dış görüntüyü sarkoplazmik çalışmalar değiştirir,sarkoplazmik çalışmaları hızlandırmanın yolları hormonlardan geçer steroid kullanımı yaygındır.Kısaca cenk koçak şuan doğal olabilir bilemeyiz fakat geçmişte vücut geliştirme yaptıysa ve yüksek kilolarda vasküler görüntüye sahip olabildiyse o zamanlar kür yaptığı gerçeğini göz ardı edemeyiz.Ayrıca ağırlık kaldırırken en önemli sistemlerden birisi "CNS(Merkezi Sinir Sistemi)".Hiç ummadığınız kişilerin yüksek ağırlık kaldırması CNS ile ilişkilidir...

Son düzenleme: 9 Eylül 2020
    NeverEnough bunu beğendi.
  10. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Çok güzel yazmışsın. Sarkoplazmik hipertrofinin ciddi üstünlük sağladığı bir nokta ise; spora ara verildiğinde sarkoplazmik hipertrofi ağırlıklı çalışmış bir kişinin kasları çok daha yavaş atrofiye uğrar. Zira sarkoplazma çok kısa sürede içindeki sıvıyı salarak kasları küçültür. Ancak esas kontraktil dokunun kaybı çoook daha zor bir süreçtir.
    PL, BB'e kıyasla çok daha doğal şekilde ilerlenebilecek bir branş. Ne var ki dünyadaki "profesyonel" yapılan her türlü spor gibi bunun da profesyonelleri performans arttırıcı ilaçlar kullanırlar. Aksini düşünmek bana çok anlamsız geliyor. Burada ciddi ayırt edilmesi gereken nokta şu: 400kg deadlift yapan birisi ilaç kullanmayıp kalan her şeyi aynı şekilde yapsaydı da gidip 200kg'da titremezdi. En az 370 yine yapardı. Bu açıdan ilaç kullanıyor bile olsalar PL sporcularının daha büyük övgüler hak ettiğine inanıyorum. Oyunda hile yapan vücut geliştiricilerin aksine. :)

MrDiyar bunu beğendi.
  11. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Tren'in güç etkisi bilinen bir şeydir ve meydana getirdiği fark 370-400 gibi az değil, aksine %30'u bile geçebilen bir farktır. Sadece vücut geliştirmeciler değil powerlifting sporcuları da en yüksek performanslarını cycle'ın sonunda verirler, yani her biri muazzam kürler yapar.

12. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    DIYAROV ALMAZ
    Aynen öyle hocam yalnız miyofibril yazacağına sarkoplazma yazmışsın sağlık olsun.
    Bahsettiğin güç etkisini almak için normal bir sporcu olmak lazım,pl ile uğraşıp kendini üst düzeylere taşımış birine inan bana %30 kadar fark etmez 10kg oynar/oynamaz.

13. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Kafam neredeydi acaba. :) Haklısın yanlışlık olmuş, okuyanlar doğrusunu anlamıştır umarım.

MrDiyar bunu beğendi.
  14. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    IPF'inden tut en basit mahalle organizasyonlarındakiler bile kullanıyor. Öyle 19 20 yaşındaki adamların ağırlığının 4 katıyla oynaması falan komik işler. Kaldı ki cenk koçak'ın antrenörü ilaçları benim arkadaşımdan alıyor :D

MrDiyar ve hermit bunu beğendi.
  15. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    10 kg için kimse sağlığını riske atmaz. Sadece bir isim vereyim, Ray Williams, IPF ağır siklet şampiyonu. Adamın off sezonunda Squat'ı 100 kilo fark ediyor, ne 10'u. :)

16. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    DIYAROV ALMAZ
    İyi de powerlifting yaparken sürekli PR yapılmaz ki Cenk Koçak 400kg deadlift yapıyorsa ayda yılda 1 kez yapıyor her gün yaptığını mı zannediyorsun bunun dışında yüksek oranda tuz ve kreatin kullanımı dönemlere göre fark ediyor tartıya çıkacakken mecburen suyu atıyorsun...Ekleme olarak;powerlifting prensiplerini bilen ne demek istediğimi çok iyi anlar ama yine de tekrarlıyorum biz burada kimsenin ilaçlı olup olmadığını bilemeyiz hepsi varsayım...

17. Sietre

Sietre Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Bence %99 insulin basıyor ilaç kullanmasa bile

18. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Verdiğim örneği incelerseniz sıradan bir örnek olmadığını anlarsınız. Buna ilaveten +120 kilo sporcusu, tartı sorunu olmayan biri. Bilirkişi edasıyla konuşmak hoş olmuyor bu arada.

19. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Maximal kaldırışları ilaçlılar da doğallar da nadiren yapıyor zaten ama PR demek için sadece ağırlık değil hacim, set prlarının da her hafta geldiğini unutmamak lazım. Her şeyi geçtim, talha gibi cenk gibi 180 civarı olup 125 130 kilo %10larda dolaşan adamlardan bahsediyoruz. Bence bunların kullanıp kullanmadığını tartışmak arnold ilaç kullanıyor mu sorusuyla eşdeğer.

20. LeperMessiah

LeperMessiah Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Kullanılmalarına izin verilen ve verilmeyen farklı organizasyonlar var. Üst seviyedeki organizasyonlarda steroid kullanımı serbest. Cenk koçak kullanmıyorum diyorsa katıldığı organizasyonda yasaklı olabilir.

Sayfayı Paylaş