Pastorize Yumurta (Likit Yumurta Akı)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve baris tarafından 2 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 109 üye.
  1. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    Pastörize ‘Unakıtan’ yumurtaları rafta 26.01.2006

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan'ın sahibi olduğu yem ve tavukçuluk şirketi AB Gıda'nın ürettiği pastörize yumurta, marketlerde yerini aldı. AB Gıda, mısır ithalatında alınan Gümrük Vergisi yüzde 20'den yüzde 45'e çıkartılmadan dört gün önce yaptığı ithalatla avantaj sağladığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Şirket, bugüne kadar ürettiği pastörize yumurtayı Ülker, Calve, Tat gibi, önemli kuruluşlara satıyordu. Şimdi ise kendi markası "Unakıtan" ile marketlerde ürünlerini satmaya başladı.

TÜRKİYE’DE YÜZDE 1

Avrupa Birliği ülkelerinde, kabuklu yumurtanın her türlü gıda imalathanesinde kullanılmasının yasak olmasıyla tüketim oranı oldukça artan pastörize yumurtayı oteller ve restoranlar kullanıyor. Avrupa'da, her 100 yumurtanın 35'i, pastörize edilerek tüketilirken ABD'de bu oran yüzde 40'a çıkıyor. Türkiye'de ise henüz yüzde 1'ler düzeyinde.

60 TANE YUMURTADAN

Unakıtan, Lick ve Premier markalarıyla satışa sunulan pastörize yumurta, 'yumurta sarısı, akı ve bütün' olarak satılıyor. 1 litre pastörize yumurta 60 adet yumurtadan elde ediliyor. AB Gıda'nın saatte 2.5-3 ton yumurta kırma kapasitesi bulunuyor. El değmeden kırılan yumurta, özel temizleme separatörlerinden geçirilip homojenize edilmekte ve özel pastörizasyon işlemine tabi tutuluyor ve kutulara konularak tüketicilere sunuluyor. Pastörize yumurta normal kullanım süresinin 9-10 katı üzerinde bir imkan sunuyor.

Kızı da gıda sektöründe

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlundan sonra kızı da gıda sektörüne girmişti. Bakan Unakıtan’ın kızı Fatma Unakıtan, gıda ürünleri ticareti için İstanbul’da 'FAB Gıda Sanayi' adıyla şirket kurarak başta yumurta, et, balık, tavuk, sakatat, salam, sosis, pastırma, sucuk gibi ürünler olmak üzere her türlü gıdanın ticareti ve pazarlamasıyla uğraşıyor.

---3 çeşit olarak piyasaya sunulacakmış,yumurta akı,sarısı,akı+sarısı...yumurta akı olan 4.5 ytl

ferdityson, ReD_DeviLs, Azi ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    BEYLER BU SUPER BIR HABERRR!!!
    Dergilerde gorurdum, sut kutusu gibi karton kutularda yumurta beyazindan omlet yapan Dorian Yates gibi kral vucutcular, siritarak poz verirlerdi.
    Bende her turk genci gibi, yumurtayi kir, beyazini ayir gibi zavalli ugrasima donerdim dergiyi birakip.
    Cok faydali bir eser, artik diet yapmak, ve dieti birakin, body yaparken gereken proteini hesapli bir sekilde tüketmek cok daha kolay!!!
    Walla cok sevindim ben :)))

ilhan76 bunu beğendi.
  3. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    hadi saydam gözün aydın ;)

4. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Pastorize yumurta da protein kaybıda söz konusu deil...
    artik sabah tawaya atacaz, icinede bi parca light kasar...
    cok daha pratik olacak.. bi de artik anneme hesap wermek sorunu ortadan cıkıyor.. buyuk icat

saygılar

5. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    saol baris keske allahdan baska seylerde isteseydim :)

6. edobey

edobey Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    özel sektör
    Yer:
    gebze kocaeli
    bu yazıyı 21 ocak tarihinde kus gribi başlıklı yazı için yazmıştım
    Kuş Gribi
    bir tesadüste benden olsun

tavuk sirketlerinin kümes tavukculugunu bitirmek için yapmış oldugu bir komploda olabilir diyorlar peki entere tavukculuk kendine zarar verirmi ? hastalık dönemine dikkat kurban bayramında insanların evinde yerince et var kimse fazla tavuk almaz bu dönemde tavuk satısı düşüyor zaten zamanlama güzel e kümes tavukçulugunu bitirmek içinde yasa çıktı buda tutuyor

ha olenler e okadar kayıpta olur yada dış odaklı komplo teoriside olabilir diyorlar biyolojik silah elde silah savaş bitti amerikalıların çiçek hastalıklı battaniyeli kızılderili halka dağıtım telef etmeleri gibi herşey mumkunse buda mumkün

hastalıktan ölenlerde: tavuk hastaydı mındar olmasın diye kestik yedik bune perhiz bune lahana turşusu gibi bir durum

7. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    SONUNDA geldi hea - Hayirli ugurlu olsun! gözünüz aydin :D

8. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    merhaba
    geldi de.. gören var mı kendisini??
    Hangi marketlerde satılacak acaba? Migros TAnsas vb.. girer mi? yoksa BİM tarzi yerlerde mi satılır...

Bu arada dipnot: UNAKITAN firmasinin daha onceden ürünlerini verdigi sirketi gordunuz mu?? Ülker.. :)

Saygılar

9. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    OoOooOOoleyyyyyyyy,,,,,
    Teşekkürler Despo şimdi sırada Yumurta Beyazı Tozu var ben yaklaşık 5 ilde arattırdım ( Adana,Gaziantep,Bursa,Ankara ve K.Maraş) bulamadım İstanbul daki arkadaşlar oralarda var mı_??? Varsa hangi markette, bu da benim adanalı bodycilerime hediyem olur stand kurdurup yollarda sattırrım valla... :D

10. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Ayrıca Barış bu haberin için çok teşekkür ediyorum emeğine sağlık dostum....

11. Massivend

Massivend Guest

arkadaslar yaniliyorsam soyleyin, benim bildigim yumurta aki ile sarisi pastorize sekilde kutularda satilmaya baslandi, aki halen tek satilmiyor.

12. hardtraining

hardtraining Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    sarısıyla beyazı ayrı satıldığı gibi .. ikisi bir atradada satılıyo belki markete gelmemeiştir daha ;)

13. Massivend

Massivend Guest

tesekkur.

14. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
  15. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    markette ürünü inceledim.bu ürün yurtdisindakinden farkli sanirim.bunlar sivi yanilmiyorsam yurtdisindakiler katı yag gibi bütün bir sekilde kovalarda satiliyor...

16. arnoldjr

arnoldjr Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    izmir in urla ilcesinde yillardir bunu ureten bir fabrika vardi zaten ama piyasaya sokmuyordu tozunu da yapiyordu.sadece abd ye yolluyormus amcamlar.demek ki onlardan buraya zaman kalmiyordu.ben bir kac ay once gumrukcumde oturuyordum bir adam geldi bu piyasaya gireceklerini soyledi.demek ki rekabette articak.bi tutsunda!

17. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba

Başka bir forumda 100 gr'da 9 gr Protein oldugunu yazmislar.. bi yanlislari var gibi gelior bana... baya düsük bi rakkam cunki bu... su ana kadar piyasada ulasan war mı??

Saygılar

18. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Valla Adana'da gezmediğim büyük market kalmadı var bi çaponogli ama anlamadım sorduklarım yüzüme bekıp kalıyor.

19. adrenalinshot

adrenalinshot Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bursa
    PASTÖRİZE YUMURTA

Pastörize Yumurta Nedir?

Yumurtanın, sağlıklı, hijyenik, pratik halidir.

Nasıl Üretiyoruz?

Kendi çiftliklerimizde özel olarak ürettiğimiz yumurta, en son teknolojiye sahip tesislerimizde el değmeden kırılmakta, özel temizleme separatörlerinden geçirilip homojenize edilmekte ve özel pastörizasyon işlemine tabi tutulmaktadır.
    Bu aşamalar sırasında, yumurtanın doğal yapısını ve besin değerini bozmadan, tüm zararl&
    #305; mikroorganizmalar yok edilmektedir.

Hormon ve Antibiyotik YOK

Pastörize yumurta için üretilen yumurtalar son derece modern, hijy
    enik yumurta çiftliklerinde, veterinerlerimiz kontrolünde, hiçbir antibiyotik ve hormon kullanılmadan üretilmektedir.

Hijyenik ve Güvenli Taşıma

Üretilen yumurta, otomatik yumurta toplama bantları aracılığıyla, kümes içinde, el değmeden paketlenerek pastörize yumurta üretim tesislerine gelmektedir.

Son yıllarda, ge
    lişmiş ülkelerde, kabuklu yumurtanın her türlü imalathanede kullanımının sağlık kuruluşları tarafından yasaklanmış olması, ülkemizde de, gıda sektöründe, yumurtanın hijyen standartlarına uygun olarak kullanılmasını ön plana çıkarmıştır.

2002 yılında
    , Balıkesir ili Bandırma ilçesi Aksakal mevkiinde, yem fabrikası ve yumurta üretim tesislerimize ek olarak, AB Gıda Pastörize Yumurta İşletmesi hizmete girmiştir.

Türkiye’nin mayonez, kek, pastacılık sektörünün endüstüriyel boyutta yumurta ihtiyacını karşılamakta, birçok firmaya özel olarak tasarlanmış, hijyenik, paslanmaz çelik tanklarla pastörize sıvı yumurta sağlanmaktadır.

Kabuklu Yumurta Kullanmanın Dezavantajları

Yumurtaları elle kırmak ve ayırmak, endüstriyel tesislerde gereğinden fazla insan çalışmasına yol açar.
    Çok fazla insanın, geniş bir alanda, ürün
    ile el teması kurması gerekir.
    Kabuklu yumurtaların, taşınma, yüklenme ve boşaltılma sırasında fazla ellenmesi, kırılmalara yol açar.

Yumurta kabuğu, Salmonella ve diğer patojen mikroorganizmaları taşımaktadır.
    Yumurta kabuklarının dışındaki Salmonella, Koliform grubu ve diğer patojen mikroorganizmalar gıda imalathaneleri ve endüstriyel mutfaklarda bulunan diğer gıdalara ve ürünlere bulaşır.

Neden Pastörize Yumurta?
    Pratik
    Hijyenik
    Sağlıklı
    Ekonomik
    Kolay taşınabilir
    Kaliteli [​IMG]
    değerlerini bulamadım yalnız araştırıyorum.Bu çok ii gelecek sanırım bizlere.Bu yazı https://www.abfoods.com.tr/urunler/pastorizeYumurta.php adresinde alıntıdır...

20. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba

Millet Migros'tan almaya baslamıs.. hatta TV de reklamlarıda baslamıs.. yolum dusmedi henuz, ama gorenler, 100 gr da 9 gr protein war diolar... bir yumurta beyazında 3gr protein oldugunu dusunudgumuzde bu cok az bi oran deil.. yani protein degeri kaybolmuyor.. gunde 300 gr yiyebilecekmiyiz bakalım :)

Saygılar

Sayfayı Paylaş