overtraining mi oldum yoksa psikolojik mi?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve voli56 tarafından 15 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. voli56

voli56 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    arkadaşlar yaklaşık 10 aydır bu sporun içerisindeyim ilk 3ay evde çalıştım 7aydırda düzenli olarak 5gün spor salonuna gidiyorum. Neredeyse 6 ay şu şekil program uyguladım, pzt göğüs-biceps,salı omuz-arkakol,çarşamba sırt-bacak,perşembe göğüs-biceps,cuma omuz-arkakol.. Bu şekil çalışmama rağmen hiçbir problem yaşamadım. Son 1 aydır tek bölge çalışıyorum pzt göğüs,salı sırt,çarşamba bacak,perşembe omuz,cuma kol. 3 ay önce kolum 36cmdi yakınıyordum gelişemiyor diye 1 içerisinde 2cm aldım daha sonra aradan 1 ay geçti 0.5cm arttı . Neden bu kadar yavaş gelişiyorum diye yine yakınmaya başladım . Önceleri beslenmem dikkat etmezdim önüme ne konursa onu yerdim , beslenmemi baştan aşağı düzelttim ama sanırım uyku düzenimde biraz problem var. 1aydır tek bölge şeklinde çalışıyorum ilerleme olacağı yerde sol kol yerinde sayıyor sağ kol yine 38cm e geri düştü . Dün göğüs çalıştım incline bench press 5set , düz sehpa fly 3set,3 set bench press,incline dumbell press 3set ,pullover 2 set(İlk defa böyle çalıştım önceden ilk düz benchle giriyordum incline olarak sadece 3set bench yapıyordum). Başlangıçtaki 5setin yorgunluğundanmıdır bilmiyorum 2.bench pressi 40kg zor kaldırdım kollarım göğüslerim dökülüyordu adeta. Birde dün akşam eve gelip kolumu ölçtüğümde gerileme farkedince acaba overtrainingmi oldum diye düşündüm belirtiler biraz uyuyor gibi ama bilemiyorum belkide psikolojik.

Aslında overtraining kaslara dinlenme süresi vermediğinizde gerçekleşir eğer böyle birşey yaşayacak olsaydım önceki antrenman programımda yaşardım diyede düşüyorum çünkü haftada 1kez çalışıyorum 1 bölgeyi. Bugün eve geldiğimde yemeğimi yedim bi uyku bastırdı normalde uyumam saat 9-10 a kadar aralarda . 3 Saat gibi bi süre uyudum spor salonuna gittim hergün bi hevesle bi hırsla giden çalışan ben sanki beni bugün zorla sokmuşlar gibi hissettim, uykudan kalkıp gittiğimdende olabilir...Set aralarında nefes nefese kalıyorum sanki koşmuşum gibi , kalp atışlarımı başımda hissediyorum.ama dünde böyle bişey olmadı.

neyse fazla uzatmak istemiyorum. sizce bu psikolojik mi? ne yapmam lazım doktora gitmelimiyim? lütfen yardımınızı esirgemeyin ..

2. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    Kardes bu ara bende de boyle bi isteksizlik bi sikinti var sanirim bunlsr psikolojik oluyor hep. Sana tavsiyem 2-3gun ara vermen. Dinlenmen ve uykun kotuyse ondan da olabilir,ozellikle bi kere az uyudugum gun antremanda gozum kararmisti bayiliyodum fenaydi. Iyi uyku sart.

voli56 bunu beğendi.
  3. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Overtrain kaslar üzerinde degil sinir sistemin üzerinde oluşuyor.

Antrenmanların 60 dakikadan fazla sürüyorsa ve oldukça yoğunsa,
    İyi beslenmiyorsan,
    İyi dinlenmiyorsan,
    Stresli bir yaşantın varsa,
    Overtrain olma riskin yüksek.
    Yakın zamanda hiç sakatlık yaşadın mı? eklemlerinde sürekli ağrılar var mı?
    Antrenmandan sonra çok yorgun hissediyormusun?

Bir hafta ara verip vücudunu ve sinir sistemini dinlendirebilirsin. Çoğunlukla sorunu çözer. Zaten 7 aydır haftada minimum 5 gün çalıştıgını göz önünde bulundurursak bu arayı vermenin zamanı çoktan gelmiş.
    Yoğun antrenman yapanlar için bu süre yanlış hatırlamıyorsam 6 aydı.

4. voli56

voli56 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    1- abs çalışmadığım günler max 40dk sürüyor antrenmanlarım
    2- okul saati dışında gayet iyi besleniyorum
    3- saat 10 ila 6 arası uyuyabiliyorum
    4- aşırı stres yapan birisi değilim ama şu son 2 aydır stres söz konusu olabilir
    5- yakın zamanda hiçbir sakatlık yaşamadım hiçbir ağrım yok
    6- ağırlık antenmanında sonra bi 10-15dk dinlenirsem hiçbir yorgunluğum yokmuş gibi her işi yapabilirim

bakalım eğer şu 3gün aynı sorunları yaşarsam dediğin gibi 1 hafta ara vericem sanırım. vakit ayırdığın için teşekkürler Aranel

5. AzizShavershian

AzizShavershian Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    ara vermek en iyisidir hem kasları şaşırtmış olursun bende 6. ayımı doldurdum ve 1.5 ayda kolda sadece 0,5 cm ölçü kazanabilmiştim ilk başlarda gelişim çok hızlı olur zaten sonradan zorlaşmaya başlar en iyisi ara ver derim ben :)

Sayfayı Paylaş