Over Training

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve burakktkc tarafından 10 Haziran 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. burakktkc

burakktkc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba kaslar geliştikçe orantıları da ister istemez bozuluyor kendine gelmesi haliyle uzun sürüyor.Benimde böyle bir sıkıntım var, sağ yan omzum soldan küçük duruyor ve press yaparken ağır giriyorum acaba bu diğer omzum için over traininge sebep olur mu ? yoksa düşük ağırlıklar ile mi yapmalıyım . Cevaplarınız için teşekkürler.

2. SerkanN01

SerkanN01 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    3
    Bilimsel olarak pek bir bilgim yok ama diğer omzun daha güçsüzse bar ile yapılan press hareketlerinde güçlü olan taraf (vücudun bir tepkisi olarak) ağırlığın çoğunu kaldırmaya yönelicektir. Overtraininge sebep olacağını düşünmüyorum ben kanka ama presslerde bar yerine dumbbel veya makine tercih edebilirsin tabii makine son tercihimiz

3. burakktkc

burakktkc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    biraz daha ağırlığı düşürüp yüksek tekrar yapsam eşitlenir mi sence ? çok aşırı belli olmuyor ama yinede eşitlenmesini istiyorum bu arada yorumun için teşekkürler kanka

4. SerkanN01

SerkanN01 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    3
    Ağırlığı düşürüp yüksek tekrar yapmak yerine güçlü taraf ile ne kadar yapıyorsan güçsüz taraflada o kadar yapmaya çalışıp güçsüz tarafın son tekrarlarında eksentrik kasılmaya biraz daha önem ver

5. Abrenax

Abrenax Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    İki tarafa da eşit ağırlık yüklemesi yapılsa da bir taraf diğerinden daha büyük veya küçük olabiliyor fakat güç olarak aynı oluyor. Diğer tarafı fazla çalıştırmak öneriliyor fakat o tarafın gücü de daha fazla olup ağırlıklarda dengesizliğe sebep olur mu onu da hesaplamak lazım.

Bir keresinde sağ kolum ağrıyorken doktora gittiğimde sağ tarafı çok çalıştırmışsın demişti(şınav ve planche hareketlerine yönelik çalışıyordum üstelik). fakat iki tarafla da aynı ağırlığı kaldırabiliyorum.

Bence fark çok büyük değilse sorun etme. Orantısızlık herkeste oluyor çünkü.

burakktkc bunu beğendi.
  6. burakktkc

burakktkc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    tavsiyeniz için teşekkürler antrenman sitilini değiştirip güç antrenmanına geçtim progressive overload uyguluyorum biraz daha büyüyüp orantılaştığını farkettim.

Sayfayı Paylaş