Orta bütçeli beslenme programı.!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve el_muscle98 tarafından 14 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. el_muscle98

el_muscle98 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Aramızda illaki fitness eğitmenliği yapanlar vardır,
    Bu sorum sizlere;
    Ben 2 haftardır fitness salonuna gidiyorum ve kendime bir beslenme programı çıkarmaya karar verdim fakat benim bütçem okadar yüksek değil ve bende malesef bu bütçeye uygun bir program hala yapamadım bütçeyi felan sorarsanız yazabilirim,
    Hocalarımız bu konuda bana yardımcı olabilirse çok sevinirim.? :)
    Şimdiden teşekkürler

2. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    butçe derken öğrenciydin galiba gunluk belli bir harçlıkmı var ?

3. el_muscle98

el_muscle98 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Aylık enfazla 100-200 tl'lik bir bütçem var
    --- Mesaj birleştirildi, 14 Nisan 2016 ---
    Bir öneriniz tavsiyeniz varsa görmek isterim.

Son düzenleme: 14 Nisan 2016
  4. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    tavuk göğüs 10tl kilosu, yumurta 10tl 30adet, lor peyniri 5tl kilosu,ton balığı 5tl 2kutusu 160grlık,yarım yağlı süt 2,5tl diyelim yuvarlak hesap 1-2tl oynayabilir markaya göre markete göre.kurubakliyatları ben evden pişmiş getiriyom onların fiyatlarını bilmiyorum :) karbonhidrat olmadan da olmaz.bulgur falan kaç para porsiyonu bilgim yok mesela.
    aylık 200tl/30gun/3 öğün =öğün 2,25tl kendi adıma doymam ben.
    sabah kahvaltısı
    4 yumurta+100gr lor+tam bugday ekmeği =yaklaşık 2tl hadi sağlıklı yağları yumurtadan aldık.tam bugday ekmeği karbonhidrat olsun.
    öğlen yemeği
    250gr tavuk yaklaşık 2,5tl karbonhidrat yazmadık buraya kurubakliyat yada bulgur pilavı gibi
    akşam yemeği
    1 kutu ton balığı 2,5 tl karbonhidrat yine eksik kaldı.
    yaşından anladığım kadarıyla ailenle beraber yaşıyorsun.eğer öyleyse evden karbonhidratları(makarna,bulgur,kurubakliyat vb) halledebilirsin harçlığınlada protein işini halledebilirsin diye düşnüüyorum yoksa aylık 200tl bu işde birşeyler illaki eksik kalacaktır.en önemli şey beslenme çünkü ondan kesmek olmaz.

5. el_muscle98

el_muscle98 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Tamam sağolun,
    teşekkür ederim. :)

mali67 bunu beğendi.
  6. el_muscle98

el_muscle98 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Sizce iyi bir beslenme programı için ne kadar bütçe gerekiyor.?

7. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    bu kişiden kişiye değişen birşey olur şu paraya işini görür demek yanlış olur herkesin beslenme alışkanlığı farklı olur ama öyle 100-200tllerle olacak iş değil bence.mesela bugunu hesaplayalım aklımıza gelmişken :) ama sadece yemek maliğyeti olarak düşünelim.
    sabah kahvaltısında 3 yumurtalı omlet yedim 2tl :)
    misal az önce lokantaya yemek söyledim evden getirmedim sabah farklılık olsun dedim.
    1 porsiyon nohut 1 porsiyon yogurtlu ıspanak 1,5 porsiyon köfte 1 porsiyon salata yedim 22tl verdim.
    akşam 6 gibi spor öncesi evden 150gr yulaf ezmesi 300ml süt 1 muz gelir onu yerim.yuvarlek hesap 3,5tl yapar.
    spor sonrası haşlanmış 2 yumurta yerim yanında peynir zeytin çay falan yuvarlek hsap 2tl diyelim.
    bugun benim yaklaşık 30 tl oldu :):) hergun böyle olmaz benim çünkü genelde evden getiriyorum ben ayda toplasan 10 kere lokantadan yerim yani aylık zannımca 600 falan yeter gibime geliyor bana ama bu çok kaba hesap.
    şimdi şu var sen ailenle kalıyorsan eğer bu kadar tutmaz sende.neticede evde genelde suluı yemek yada yiyecek birşeyler olur.sana sadece okulda tuketeceğin şeyleri almak kalır.evde sürekli sengibi beslenen birileri olmayabilir belki sana hitap etmeye bilir onuda kendin ayarlayacan.misal evden makarna aldın geldin okula lor peyniri yada ton balığı al beraber onunla yersin.lor çok ucuz bir protein kaynagıdır.
    yada evden et getirdin diyelim yanına aparatif şeyi harçlığından alırsın.kendi adıma ben bir alışta 10 paket yulaf alıyorum çünkü hergun 150gr yiyorum karbonhidrat, protein ve lif deposu.zaten paket 500gr.3 gunde paket bitiyor bende :)
    yada tavuk alacaksam koliyle alıyorum arkadaşdan 10kilo hergun 250gr tavuk yiyorum en az bazen 500gr bile oluyor duruma göre.
    şimdi tam olarak aile durumunu falan bilmedğim için yada gunluk harçlığın nedir ailenin beslenme alışkanlığı nedir bilmediğim için yaptıgım yorumlar hep askıda yorumlar olur.ailenin seni bu konuda desteklemesi lazım birazda.yoksa kendi paranı kazanmazsan birşeyler hep eksik kalacak.o yuzden sen net olarak durumunu anlatırsan daha çok faydalı yorumlar yazarız.

Pink Zeppelin bunu beğendi.
  8. el_muscle98

el_muscle98 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Ben stajyerim aylık maaşım 390tl, evde genellikle ya makarna sebze mercimek,pırasa,lahana vb yenir et tavuk haftada 1-2 kez , aylık gelirimiz ben hariç fazla yüksek değil asgari ücret bende babama fazla yük olmak istemiyorum haliyle kendim birşeyler yapmak istiyorum ama illa biryerden eksik kalıyo çalışmayı düşünüyorum bu seferde para var enerji ve zaman yok napcam anlamadım bu spor bana haram galiba :D (

9. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    yok yok haram değil bu sporu yapıpta herkes boş değilki herkesin bir işi var ailesi var arkadaşları var.meşguliyetlerinden zaman ayırıp bu işi yapıyorlar.öncelikle beslenme konusunda en buyuk destek ev çünkü 390tl yetmez bu işe salon parası beslenme falan derken.beslenmenin çoğunu evde yemekelr var zaten oradan halledersen sıkıntı olmaz.akşamdan yapılanın hepsi yenmez illa yemek artar sabah okula falan giderken yemek götürmeye alış hergun makrolarıda tamamlamak içinde harçlığından faydalanırsın gayet guzel olur.yumurta yulaf ezmesi ton balığı lor peyniri vb bunlar fiyat olarak çok uçuk şeyler değiller.alıp eve koyabilirsin sanmam ailen sana neden aldın desin.burada senin sabredip azmetmen lazım iş sende biter.

10. el_muscle98

el_muscle98 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Belkide :D
    Teşekkür ederim. :)
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Nisan 2016 ---
    Aslında iki gün okula gidiyorum ve öğle yemeklerini genellikle akrabamda yiyorum bu genellikle ya yoğurtlu makarna yada mantı oluyor bu uyarmı sizce. arada bide onların kahvaltısına denk geliyor omlet felan yiyorum zeytin peynir vs.
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Nisan 2016 ---
    evdeyken zaten tavuk yiyorum olabildiğince stajda yemek beleş ya et ya sebze çıkıyor.

Son düzenleme: 15 Nisan 2016
    mali67 bunu beğendi.
  11. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    beslenmede sorun yok bence.stajda ve evde yumul ete :) gunluk kalori ihtiyacına göre hedefine göre gunluk kalorini hesapla yemekden korkma ye yeterki yediklerin sağlıklı olsun.
    ben çok makarna tuketen birisi değilim ama yersemde tam bugday makarna yiyorum.

12. el_muscle98

el_muscle98 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Bende pirinçin esmerini makarnanın kepeklisi.

mali67 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş