Obezite Hastasıyım Yol Gösterebilir Misiniz ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ertndrsn tarafından 20 Ekim 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. ertndrsn

ertndrsn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar merhaba. Kendimi bildim bileli çok kilolu bir insanım. Bu sene bir sonraki Eylül'e kadar evde olacağım. Bu süre zarfında bu obeziteden kurtulmak istiyorum. Ancak nasıl spor yapılır, diyet yapılır bilmiyorum.

Kilo: 138
    Boy: 1.70

Oldukça çirkin bir görüntüm var. Görüntü haricinde de iki dakika yürüyünce nefes nefese kalmak gibi sorunlarım var.
    Şimdi benim gibi biri nasıl beslenmeli ? Ketojenik diyet gibi şeyler duydum ama hiçbirinden anlamıyorum. Bana bir yol gösterirseniz çok mutlu olurum.
    Spor da yapmayı düşünüyorum ancak çoğu spor programında (Mesela HIIT diye bir program var) şınav gibi bir tane bile yapamadığım hareketler var. Bunların yerine ne koymam lazım ? Bir sonraki Eylül'e kadar 80 kiloya düşebilir miyim?

NOT: Spor salonuna özel bir nedenden ötürü gidemiyorum ancak evde alınması gereken aletler var ise mümkün olduğunca almaya çalışırım.

2. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    neden veremediğini öğrenmek gerek. vücudunda bir anormallik mi var? hormonlarında mı sorun var? kansızlık mı? demir eksikliği mi? akdeniz anemisi mi? b6 ve b12 eksikliği mi? çinko eksikliği mi? probiyotik ihmali mi? herhangi bir şey olabilir. benim tavsiyem dahiliyeye görünmeniz. dahiliye muhtemelen kan tahlili isteyecektir. duruma göre beslenme şeklini değiştirirsin. dahiliyeye gitmeden diyet uygulama.
    ne kadar sürede ne kadar kilo verirsin bilemeyiz. bu sabrına, yeme-içme düzenine, beslenme alışkanlığına, metabolizma hızına, antrenman programına, gün içerisindeki hareketlerine, ruhsal sağlığına göre değişir.
    gün içerisinde hareketli olmaya çalış. mesela markete gidilmesi gerekiyorsa sen git. evde temizlik yapılması gerekiyorsa yardımcı ol. dahiliyeye mutlaka gözük, fullbody+HIIT antrenmanına bir an önce başla. kilodan dolayı darlık çekiyor olabilirsin. 4 kilo bile versen biraz olsun rahatlarsın.

3. ertndrsn

ertndrsn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Teşekkür ederim Hocam bir noktaya takıldım. Fullbody antrenmanı ne oluyor? Bir de bu dediğin programı haftada kaç gün yapmam gerekiyor ? Çok soru sordum ama şınav yerine hangi hareketi yapabilirim?

4. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam arkadaş cidden ağır. HIIT riskli olur sanki.
    Forumda fullbody başlığına bak. Haftanın 3 günü ağırlık çalış ama 7 günü aktif ol. Günlük 1 saat yürüyüş ideal. Su dışında bütün içecekleri çıkar. Şınav şu kiloda şart değil ama alışmak için, duvarda şınav veya yerde kız şınavıyla başlayabilirsin

5. ertndrsn

ertndrsn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam peki benim gibi biri hangi beslenmeyi uygulamalıdır? Makro, kalori hesabı diyorlar. Bunu nasıl ayarlıyoruz?

6. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Ben kalori saymıyorum. Ama sen ölçülü gitmek istersen tdee Calculators, bazal metabolizma hızı hesaplayıcılar yazıp aratarak fikir sahibi olabilirsin.

7. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    @respect2us.23 a ulaşmaya çalış beslenme konusunda en mantıklı yorumu getirecek kişi o bence forumda ve bu konuda kesinlikle profesyonel destek alman lazım. Sağdan soldan duyacağın, okuyacağın şeyler senin durumun için geçerli olmayabilir. İsimli diyetlere takılma, hatta yapacağın şeyi diyet olarak değil bir alışkanlık olarak benimse çünkü olay sadece kilo vermekle bitmiyor önemli olan onu korumak. Çok katı bir sistemle vereceğin kilolaların geri dönüş olasılığı daha yüksek. Birde mevzu sadece kilo vermek değil aslında. Takip için tartı yanında mezura da kullanmaya bak. Tartıda fazla değişim görmeden vücudunda önemli miktarda incelme görebilirsin. Aşırı kiloda bu durum daha rahat gözlemlenebiliyor. Kalori hesaplayıcısı kullanacaksan aylık 4-6 kilo hedefi ile hesaplat. Ne kadar yavaş olursa o kadar kalıcı olur ve deri sarkmalarını da minimuma indirmiş olursun.
    Spor olarak günlük yürüyüş yap sabah akşam mutlaka. Hiit tarzı girmeye çalışırsan eklemlerine zarar verebilirsin, özellikle dizlerini mahvetme ihtimali oldukça yüksek.

8. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Ketojenik sert bir diyet sporla yapılması uygun görülmüyor, burda spordan kastım vücut geliştirme.Spor yapmadan kilo vermek için yapılabilecek tipte bir diyet.Deneyimledim, antremanlar halsiz ve verimsiz geçer...
    Diğer eylüle rahatlıkla 80 kiloya düşebilirsin.Disiplinli birşekilde hayatında gideceğin değişiklikleri planlarsan kilonu verebilirsin.
    Sadece kilo vermek için bi alet almana gerek yok.
    Yürüyüş yapmak, kalori açığı vbz forumu araştırmalısın, youtubedada güzel kaynaklar var okumanı tavsiye ederim.

Sayfayı Paylaş