Nitro Tech/Kabızlık

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve aartun tarafından 4 Mart 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Maske04

Maske04 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaslar bende iri kollarım olsun diye calısıyorum fakat yeteri kadar protein aldıgımda cok kötü kabızlık sorunu ortaya cıkıyor bana ne önerirsiniz günlük yeteri kadar su alıyorum acaba yulafın etkisi olurmu daha once hic yemedim marketten almayı düşünüyorum lutfen yardim edin kabızlık yüzünden sporu bırakmaktan korkuyorum

2. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yeteri kadar protein aldığında kabızlık sorunu ortaya çıkmaz, öyle olsa herkes kabız olurdu.

Eğer bir hastalığın yoksa, beslenmen rezalet durumda olduğu için kabızlık sorunu ortaya çıkar.

3. Maske04

Maske04 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Dedigim gibi yeteri kadar protein alıyorum ve yağı ve karbonhidratıda düsürdüm özellikle yağı cok dusuk almaya calısıyorum beslenmem nasıl rezalet bi durumda olabilir cevap ocin tesekkurler

4. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Önceden not: Beslenme tarzını bir günde bambaşka bir hale getirmek vücudu şok edecektir, rahatsızlıkların bir kısmı bundan da kaynaklanır.

1- Çok çok düşük kalori alırsan (hem yağ hem karbonhidratı çok düşürünce muhtemelen acaip düşük kalori alacaksın) vücudun buna olumlu tepki vermez, aksine kabızlık, şişkinlik gibi fiziksel problemlerle karşılaşmaya başlarsın, kas kaybı yağ yakımından fazla olur. Mental olarak da bir süre sonra yorgunluk, bitkinlik, isteksizlik başlar. Hem sağlığın hem de hayat kaliten olumsuz etkilenir.
    2- Yağı ihtiyacından düşük alırsan hem sinir sistemini, hem sindirim sistemini, hem de hormon sistemini olumsuz etkilersin. Omega yağlarını eksik ve az almak beyni nasıl etkiler, kolesterol almamak hormon sistemini nasıl etkiler bir bak.
    3- Karbonhidrat alırken lif tüketmeyi fazla kaçırırsan bu da sindirim sistemini zorlar, kabızlık ve şişkinliğe sebep olur.
    4- ihtiyacından fazla protein alırsan böbreklerin ve karaciğerin yorulur. özellikle hem düşük kalori, düşük yağ, düşük karbonhidrat alırken deli gibi sırf protein tüketirsen örnek olarak ilk göreceğin şey vücudunun idrarla kalsiyum ve protein yıkıntıları atmaya başlayacağı...

5- Benim beslenmeden kastım hem makrolar hem de mikroları içeriyor. Şuan bizim konuştuklarımız ve bahsettiklerin sadece makrolardı. Mikrolara gelirsek, karbonhidrat ve yağ yüketirken ister istemez alacağın mikrolar var, vitamin ve mineraller şuanda bunlardan mahrumsun. (sürekli bir vitamin, mineral desteği almadığın sürece.) Vitamin ve mineral desteği alsan bile bu sefer karşına şu çıkacak, birincisi aldığın proteinlerin verimi azalacak, mesela et, tavuk tüketirken yanında yeşillik ve sebze tüketirsen o proteinlerin hem sindirimi kolaylaşacak hem de aldığın verim yükselecek. İkincisi bütün vitamin ve minerallerin destek ürünlerinden alınması yine %100 işe yaramıyor, mesela C vitaminini hap olarak almak ile limondan almak arasında performans açısından fark var.

Bahsettiklerimin hepsini tecrübe ettim kendim bizzat bu yanlışları yaptım ve sonuçlarını yaşadım. Broscience istemezsen, bu deneyimlerimin araştırmaları ve deneyleri var, ''bana niye böyle oldu lan'', '' niye yaptıklarım işe yaramıyo'' diye ortalıkta dolanırken araştırdım okuduktan sonra neden olduklarını öğrenebildim. Kilit kelimeleri kullanarak google scholar, ergo log gibi veritabanlarından ve resmi yabancı sağlık kurumlarından bu bilgileri teyit edebilirsin.

Yukarıda yazdıklarımdan faydalanırsın umarım. eksiklerin varsa onları da tamamlamaya çalış derim. Normalde artık bu kadar uzun ve özenli yazmıyorum, kibar ve bilgi arayan birisi olduğunu düşündüğüm için elimden gelen kadar yardımcı olmak istedim. Kolay gelsin.

Maske04 bunu beğendi.
  5. Maske04

Maske04 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    gayet açıklayıcı ve güzel bir anlayım olmuş ve şunu farkettimki benim bu spora başlamam için yeterli bilgiyi elimde bulunduramadıgımdan sanırım baslayamıcam ama cevabımı aldım dedigim gibi cok güzel ve acıklayıcı bir anlatım yapmıssın ve yardımın icin tesekkurler
    Saygılarımla...

Sayfayı Paylaş