Neden Yazın Hacim Olmaz?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zaen83 tarafından 20 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Herkese merhaba.

Forumlarda hep yazın hacim olmaz diye okuyorum. Ama yılmadan hacim yapmaya çalışıyorum, emeklerim boşuna mı? Yazın gelişme neden yavaşlar? Havalar çok sıcak oluyor diye mi? Yada yazın daha az yemek yendiği için mi? Çalıştığımız yerde klima varsa, serinse ve günlük protein + karbonhidrat ihtiyacımızı karşılıyorsak hacim olmaz mı?

Saygılar.

2. Hentai

Hentai Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Doğada aşşağı yukarı tüm memelilerin kış dönemi başlangıcında vücut ağırlıklarında artış gözlemlenir. Vücudun soğuğa karşı direncini artırması ve olası zor koşullara karşı depo vazifesi görmesi açısından, hormonlar vasıtası ile vücudun anabolik kabiliyeti artırılır, çoğunluğu yağ olmak üzere kütle artışı sağlanır. Yaz boyunca ise bu ek kütlenin vücuda faydası değil aksine ısı uzaklaştırılması yönünden zararı olduğu için bu kez de katabolizma hızı artırılarak vücut hafifletilir. Yani demek istediğim evet, yaz ile ilgili sorduğun bu sorunun bilimsel olarak da bir gerçekliği var fakat;
    "Yazın hacim alınmaz" şeklinde kesin ve katı bir ifadeye katılmıyorum. Vücudunun doğal limitlerine ulaşmış ve 1kg daha alabilmek için optimum koşullarda çalışması gereken profesyonel bir sporcu için bu gerçek olabilir. Fakat bu durumda olmayan bir sporcu yazın da hacim alabilir. Bu spora yeni başlamış ve henüz definisyona gerek duyacak kadar kilo tutamamış bir kişinin yapacağı en mantıklı şeyin aynen ağır kilolarla devam etmek olduğunu düşünüyorum.(Ben de öyle yapıyorum) Fakat tabi bir de şu var, yazın kilo vermek kışın da almak kolay olduğuna göre vücudun bu doğal ritmine uyup yazın definisyon kışın hacim çalışmak çok daha mantıklı olacağından seneye bu düzene uyum sağlamış olmak lazım.

3. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    hentai nin dediklerine aynen katılıyorum

kimileri akıntıya kürek çekmek diyor ancak akıntı o kadar da güçlü değil. heleki yeni başlıyorsanız yaz olsun kış olsun hiçe yakın farkeder.

emeklerin asla boşa değil.

4. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    güzel yazmıs kesinlikle ewt...
    Ama denildigi gibi, kafaya koyduktan sonra yaz kıs farketmez..
    ben gecen 26 Nisan'da baslayıp yaz sonuna kadar 10-15 kilo almıstım...
    Ozellikle yeni bslayanlar icin mevsimler farketmez..

5. ExEcutE

ExEcutE Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar teknisyeni
    Yer:
    Kocaeli Profesyonel Fotoğrafçı
    Arkadaşım, yaz başlangıcından buyana 3-4 kilo arasında kilo aldım ve almaya devam ediyorum tabi bu yağ değil hacim olarak, ve kilolardaki ağırlıklarım arttır, bench press 60 'ın üstüne çıkamazken şuan 80 yardımsız 4 tekrar çalışıyorum, yani çalışınca oluyor olmuyor değil, çok su kaybı oluyor aynı oranda su takviyesi ve zorlada olsa protein ve yemek takviyesi ile oluyor yani ;)

6. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Cevaplarınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi çalışmaya devam. 8)

7. C4N

C4N Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    Yeni başlayandan kastınızı tam anlamadım, ben toplam 1 senerdir yapıyorum boy 173 klo 78. Amacım dahada kilo alıp hacimlenmek. Ben bu yaz pzt çrş cuma günü ağır kilolarla , haftada her kas grubunu 1 er kere çalıştırsam sonuç alırmıyım? Beslenmem çok sağlam. Supplement de kullanıyorum.

Kısaca yazın yeni başlayanlar hacim alabilir yazılmış, ben 1 yıllık sporcuyum bende alabilirmiyim?

8. GallienoFerri

GallienoFerri Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Ben vücut geliştirmeye Temmuz ayında yani yazın ortasında başlamıştım. Spora başladığımda 59 kiloydum, Eylül ayında tartı kilomu 64 göstermişti. Yazın kışa oranla hacim kazanmak daha güç fakat yazın hacim kazanmak mümkün değil gibi bir ifadeye katılmıyorum. Kilo başına 2 gr protein ve karbonhidrat alımına devam edilir ve alınan su miktarı günde 10-12 bardak arası olursa bence hacim kazanmak mümkündür.

9. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    yazında hacim kazanmak mümkündür ancak bu yapmış olduğumuz işlede alakalıdır benim mesela iş tempom yüksek olduğu için kailo alımım zor oluyor masa başında çalışan birisi için bu daha kolay olur.

10. C4N

C4N Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplar için teşekkürler, kendi düşünceme göre bende bu sporda yeni sayılırım. Daha 1 sene oldu. Ben öğrenciyim ama londra da okuyorum bu nedenle biraz yürüme oluyor :D kışın başından bu yana 8 kg aldım. Ama haftasonları aşırı alkol tüketimi var :S

Bakalım deniyeceğim bu yaz hacim almayı. Geçen yaz define çalışıp 2 2.5 ayda 10 kg vermiştim.

11. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    peki definasyona girmek için yazın en güzel zaman nedir aslından ben mayıs sonu müsait olduğum için başlamak istiyorum yaklaşık bir ay sıkı bir diyet ve kardiyo programı uygulamayı planlıyorum ama yazada max. kas kütlesi ne kadar başlarsam o kadarda iyi olur diye düşünüyorum. haziran sonrası umarım güzel şeyler yapabilirim.

12. C4N

C4N Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    Bu sporda ilk 2-3 senenizi bitirdiyseniz eğer, definasyon zamanı gelmiş demektir. Tabiki gelişmeye göre. Genelde yeni başlayanlara ilk birkaç yıl definasyon çalışması önerilmez, önce yeterli bir miktarda hacim alınması tercih edilir.
    Spora başlarken eğer yağ olarak fazlalıklar göze çarpıyorsa önce bu fazlalıklardan kurtulup, mümkün olduğunca az yağlanarak kas inşasına başlanmalıdır.

Definasyon çalışmalarına başlamak için bana göre en iyi zaman havaların ısınmaya başladığı nisan ortaları. (eğer yaz ortasına güzel define bir vücut iteniyorsa).

Başarılar.

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Gelişim tamamen matamatiksel bir durumdur alınan kalori atılan kalori kullanılan protein bunlara bir örnektir . iklim şartları harcama profilinde değişim yapıyorsa alınan bölümde yapacağınız artırım açığı kapatıcaktır.

Eğer bir bebeğin büyüme fonksiyonlarında yazın pek bir değişim olmuyor fakat tüketiminde fazlaca değişim oluyorsa bunu büyüme adına örnek almalıyız. :)

14. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ilk kez duyuyorum yani kışın daha hızlımı kas yapabiliriz

yeni başlayanlar ham olduğu için vücudun direnci artana kadar gelişim hızlı olur arkadaş onu demk istemiş

Son düzenleyen: Moderatör: 26 Ağustos 2008
  15. burakjudo

burakjudo Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bende nedense yazları kışlardan daha cok kilo alıyorum

16. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Bu aslında tamamiyle kişiyle ilgilidir. Örneğin çoğu kişi kışın bulk gezer ama aslında kışın define gezme mevsimidir, çünkü metobolizmamız kışın diğer mevsimlere göre daha hızlıdır ve yağ yakmaya elverişlidir. Yazın ise en yavaş mevsimi olur metobolizmanın ve buda katabolizmanın en yavaş olduğu zaman anlamına gelmektedir.
    Daha birbirini çürüten bir sürü şey söyleyebilirim, sonuç olarak bu kişinin konstrasyonuyla ilgilidir. Ben yazın daha iyi sonuçlar alıyorum.

Sayfayı Paylaş