neden omuz presslerde ağır kilo girilmesi önerilir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zoparrat tarafından 10 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
 1. zoparrat
  Offline

  zoparrat Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2009
  Mesajlar:
  127
  Beğenileri:
  44
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Edirne & İzmir
  bugüne kadar her yerde omuz press hareketlerinde ağır kilolar kullanılmasının tavsiye edildiğini duydum. ama bu benim pek aklıma yatmıyor nedense. ağır kilolarla girilirse yük triceps ve trapezlere binmez mi? omuz yeteri kadar etkilenebilir mi?

  bilmediğim için soruyorum...
   
 2. j.claude.er
  Offline

  j.claude.er Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2010
  Mesajlar:
  536
  Beğenileri:
  438
  Ödül Puanları:
  73
  omuz presste agir girmektense rahat kaldiracagin agirlikla fazla tekrar yapmak daha mantikli. zorlanacagın bi agırlıkta hareket nizami olmaktan cıkar seninde dedigin gibi diger bölgeler daha fazla dahil olur ve omuz icin alacagın verim azalır.
  omuz cok zorlamaya gelmez bi sakatlıkta uzunca bir süre antrenman yapamazsınız.
   
  zoparrat bunu beğendi.
 3. zoparrat
  Offline

  zoparrat Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2009
  Mesajlar:
  127
  Beğenileri:
  44
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Edirne & İzmir
  aynen ben de böyle düşünüyorum. ama daha önce kime sorsam 6-8 veya 10 tekrar yapabileceğin ağırlıklar kullanmalısın diyordu. bunu hangi mantığa dayanarak söylediklerini merak ediyorum. yanlış anlaşılma olmasın kimseyi mantıksızlıkla suçlamıyorum sadece bunu önermelerinin sebebini anlayamıyorum.

  hani belki bilmediğim mantıklı bi sebebi vardır. onu öğrenmek istiyorum.
   
  Son düzenleme: 10 Temmuz 2011
 4. BassHunter
  Offline

  BassHunter Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  184
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  Okuduklarımdan bildiğim kadarıyla omuzla yüksek ağırlıkla çalışmaya karşı tepki göstermiyorlar. Uzun kasılmalarda zorlanıp-gelişiyorlar. Bu da çok tekrar gerektirir. Banada saçma geliyor fazla ağır girmek.
   
 5. mericbkl
  Offline

  mericbkl Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2010
  Mesajlar:
  32
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  18
  ağır girilirse trapeze biner mi yük ya :S sonuçta trapez çekme hareketleri ile çalışır omuz ile ters çalışır. bicep ve tricep gibi. bence ağır kilo da trapezlere binmez. bence de ağır girilebilir aslında :D
   
 6. OkuyomBenYaa
  Offline

  OkuyomBenYaa Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2010
  Mesajlar:
  355
  Beğenileri:
  184
  Ödül Puanları:
  0
  Bunu önermelerinin sebebi hipertrofinin yani kas hacmi artışının beyaz kas liflerinde olması beyaz kas lifleride düşük tekrar yüksek ağırlıkta çalışılır ben bu forumda omuzda yüksek tekrar yapın 15 tekrar vs yapın çok gördüm yazı uyguladımda ama inan ağır girmeden olmuyor anca bi yere kadar ağır girmek her bölge için şart nizami yaptığın sürece sakatlıkda olmaz ben 6-7 aydır 7. tekrarı zor çıkaracağım bi ağırlık seçiyorum tüm bölgelerde ve inanılmaz güç, hacim artışı sağladım bu şekilde
   
 7. zoparrat
  Offline

  zoparrat Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2009
  Mesajlar:
  127
  Beğenileri:
  44
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Edirne & İzmir
  dene ve gör. 8-10 kiloluk (hangisine gücün yeterse) 2 dambıl al lateral raise yapmaya çalış bakalım ağırlığın etkilerini nerelerde hissediceksin.

  edit: lateral raise örneği pek uygun olmadı galiba presslerden bahsediyoruz :) o zaman 15 kiloluk dambıllarla arnold press yapmaya çalış diyim ben sana en iyisi.

  iyide omuzlarda kırmızı kas lifleri çok daha fazla değil mi? ki bunlar ancak yüksek tekrarlı antremanlarda geliştirilebilir diye biliyorum ben.
   
  Son düzenleme: 11 Temmuz 2011
 8. caporedattore
  Offline

  caporedattore Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  23
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  aslında bunu deneyerek bulabilirsin mesela ben yana açışta çalıştığım ağırlıktan daha fazlasını kullanıyorum çünkü ikisinide denedim ve sadece yana açışta yüksek ağırlığın iyi kasılma sağladığını gördüm zaten yana açma dışındaki hareketlerde yüksek ağırlıklarla son setlerde kitlenirsin büyük ihtimalle. elinde 5-6 tekrardan sonra kaldırmakta zorlandığın bi dumbellı yukarı doğru itmeye çalışmak sorun çıkartabilir .
   
 9. batuhanaziz
  Offline

  batuhanaziz Üye

  Katılım:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  21
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  yeri gelir ağır girersin yeri gelir çok tekrar yaparsın tek bir şeye bağlı kalmamak gerekir kasları şaşırtmalı arada :)
   
 10. spudd webb
  Offline

  spudd webb Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2006
  Mesajlar:
  382
  Beğenileri:
  168
  Ödül Puanları:
  53
  güzel bir noktaya değinmişsin aslında.hareketi bir nizami şekilde bir de ağır kilo ile yap nereleri etkiliyor.
  ör:max 20 kg ile açış yapıyorsan ,çalıştığın ağırlığın %40 olan 8 kg ile yedirerek yapman gerekir.

  program değişimleri ile birlikte tekrar sayıları ve kullanılan ağırlıklarda değişir.bir ay ağır kilo ile çalışıldıysa öbür ay daha hafif kilo ile fakat hissedilerek yapılır.

  özellikle lateral raise hareketinde kullanılan ağırlıktan çok hareketin yapılışı önemlidir.tamam ağrılıklar zaman zaman zorlanmalıdır;gelişme için bu kaçınılmazdır fakat her antremanda ağırlığı zorlayacam diye lateralda omuz başları dışında vücudu diğer kasları çalıştırılmamalıdır.zaten nizami olmayan lateralde omuz dışında ,büyük kas grubu olan trapezler devreye girer.ondan sonra ortada gezinenleri görürsünüz yav trapezler hayvan gibi oldu ne yapabilirim diye.

  lateralde hafif kilo (hafiften kasıt max kilonun %40 ı kadar ) ile çok tekrar max gelişmi sağlar.ayda 1 antremanda ise ağrılıkalr zorlanmalır.

  omuz yapısı gereği genel olarak hafif kilo çok tekrara dayalı setlere cevap versede presslerde iş değişir.bir kesim hafif kilo çok tekrar derken bir kesim ağır kilo az tekrar (8-6) yı savunur.

  kendimden örnek verirsem açışları (lateral) hafifi kilo çok tekrar ile yaparım iyide sonuç alırım.ama presslerde bir kaç hafta haricinde ağır girerim.sonuç beklediğimden de iyi oldu.

  bu arada üstteki mesajda biri trapez için çekme itme vs den bahsetmiş.trapezler gayet itme hareketelri ,özellikle omuz presslerde de gelişir.

  sen ister hafif kilo gir ister ağır çalış trapez ve tricepsler yardımcı kas grubu oalrak harekete dahil olurlar.

  presslerde temel ilke hareketi tamamlarken havada kolları kilitlememek,indirirkende çok aşağıya;bar da özellikle enseye kadar indirmemek gerekir.

  uzun lafın kısası omuz presste ağır kilo az tekrar ile gelişim sağlarsın hatta gayet iyi olur fakat omuz yana açışlarda hedef kas grubu ufak olduğundan ve iyi izole etmek gerektiğinden,ayrıca hareketin doğruluğu kolayca bozulup başka kas gruplarını,daha büyük kas gruplarını etkilediğinden hafifi kiloda girilmesi önerilir.
   

Sayfayı Paylaş