Neden Bacak Çalışmalıyız ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve MesutG tarafından 20 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Öncelikle herkese merhaba bu spor içinde 8. ayımı doldurdum ve bu süreç içerisinde en büyük gözlemlerimden biride sporcuların bel üstüne yogunluk verip bacak çalışmamaları oldu. Çoğu kişi bacakların görünmediğini düşünerek yada umursamayarak bacak çalışmaz ve tüm yogunlugu bel üstüne verir . Bu çok büyük bir yanlıstır birincisi görünüm acısından - ler dogurur bel üstü kaslanıp hacimlenirken bacaklar ince ve çelimsiz kalır , görüntüyü önemsemıyorum zaten uzun pantolon giyiyorum diyenlere gelince ;
    Antrenman sırasında kan dolaşımı hızlanır damarlar genişler ve bu sayede kalp daha hızlı kan pompalar ve kan daha hızlı hareket eder, bel üstü egzersiz ( göğüs-kol-karın-kanat vs) çalıştıgımızda o bölgedeki damarlar genişler ve kan dolaşımı hızlanır fakat hepinizinde bildiği gibi kan bütün vicudu dolaşır ama biz bacak çalışmadıgımız için oradaki damarlar ince kalmıs ve kan o bölgeye geldiğinde haliyle yavaslıyor işte bacak calışmayarak ta biz burda yanlıs yapıyoruz, En az 15 günde bir bacak çalışarak o bölgedeki damarlarında genişlemesine ve kan dolaşımına katkı saglayarak bel üstü egzersizlerimizinde daha verimli olmasını saglayabiliriz...

weightlifter

Son düzenleme: 20 Ağustos 2011
    triptofan ve Rambo16 bunu beğendi.
  2. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    güzel bi konu olmuş ,, bende bildiklerimi paylaşayım
    vücudumuzun üst kısmı iyice kaslanınca tüm yük bele ve sırta biner bunu azaltmak için kalça ve bacak kaslarını geliştirmek şart
    birde eğer kolunuzula bi kuvvet uygularsanız kol esas gücünü üst vücuttan alır , üst vücutta bacaklarda , bacaklar üst vücuda oranla güçsüzse sizde gerçekten güçlü sayılmazsınız

3. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Aynen katılıyorum özellikle güç meselesi cok dogru , hanı bazı hareketlerde vicudunuzdan guc alın derler ya işte o güç bacaktan gelir ki zaten bunu en guzel de bruce lee acıklamıstır bruce lee nın yumruk stilini inceldegimizde bu gayet acık ortaya konuyor.

4. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bacak çalışmıyorum çünkü haftada 3 gün futbol kulübünde antreman yapıyorum.Bu yeterli olurmu?

5. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    bench_O
    Bizim söyledigimiz kan dolasımı kısmından yeterlı olur tabiki çünkü futbol antremanında koşu, kondüsyon ve açma germe calıstırıyorsun dur bu da dolasımı hızlandırır ama kas kütlesi ve hacim bakımından ne kadar fayda saglar tartışılır.

6. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Ayrıca Testesteron hormonunun salgılanmasında büyük faydası var diye biliyorum...

7. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Aynen öyle atladıgımız bir kısım olmus hatırlatman için teşşekurler ,

8. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    büyük kas grupları testosteron salgılanmasını arttırır..
    Aynı şekilde sırt çalışmalarıda arttırır.

9. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    benim en önem verdigim kas grubudur bacak calısmak cok yogun calısırım kesinlikle atlanmaması gereken en önemli bölge bence

10. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Sağlam bi yumruğun temelide bacaktan geçiyo bacak çalışmak şart.

11. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    evet ama malesefki çogu kişi bacagı umursamaz yada umursamak istemez umarım onlarda bu yorumlardan ders cıkararak en dogru antremanları yapacaklardır.

12. imparatorşirin

imparatorşirin Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Estetik açıdan da çok önemli ama salondakilerin %80'i çalışmıyor benim gördüğüm kadarıyla.

13. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Ben de çalışmıyorum bundan 3 ay öncesine kadar. Fakat ciddi manada önemli bir olay...

14. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    evet malesef calısılmıyor d,kkat ettımde genelde genç kısım ve yenı baslayan kısım calısmıyor. Sanırım pek önemsemıyorlar ya da resimlerde görduklerı prof. bacaklar onlara görüntü olarak korkunc gelıyor :)

15. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    kesinlikle haklısın bacak en zor calsımadır bana göre zor oldugu icinde kimse önemsemiyor veya sadece seninde dedigin gibi üst bölge öncelikli oluyor oysa ki cok yanlıs birsey bu vücudumuzun yarısı bacaklarla kaplı en büyük kas grubu nasıl önemsenmez bende anlamıyorum insallah bu konudan sonra daha dikkate alınır

16. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Omurilik rahatsızlığım nedeniyle ilk 2.5 yıl doğru düzgün bacak antremanı yapamadım ama elimden geldiğince limitlerimi zorladım. 1-1.5 yıl önce doktor artık kıvama geldin dedi ve o zamandan beri çok ağır bacak idmanına başladım. 3-4 tekrara kadar inen ağır squatlar, 1-2 tekrarlık deadliftler, 50-100 tekrarlık leg pressler derken son 1.5 yıldaki değişimim ilk 2.5 yıla fark atar nitelikteydi. Onun dışında diğer çoğu harekette maksimum ağırlıklarım arttı, güç idmanlarına başladım ve bence temel nedeni bacak çalışmayı iyi yapmam:) Antreman bitiminde soyunma odasına giderken bile bacaklarım titriyor, eve ufacık adımlar ata ata anca gidebiliyorum. Ama buna kesinlikle değiyor:)

17. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Bende başlayalı 10 gün oldu daha bacak çalışmadım ama bundan sonra çalışacam

18. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Emin ol çok faydasını göreceksin de şu leg press teki 50-100 tekrar ı anlamadım bır idmanda 100 tekrar mı yapıyorsun ben mı yanlıs anladım ?
    + olarak senın şu agırlık kaldırma meselen bana bir bölgeyi daha hatırlattı ; 'BİLEK' çogu kişi bacak gibi bilek idmanlarınıda aksatır ama şu bir gerçektir bilekleriniz ne kadar kuvvetli olursa kaldırdınız agırlıkta o orantıda yükselişe geçer. Bilek & Bacak idmanlarımızı AKSATMAYALIM ;)

19. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    MesutG, bacak idmanlarımda bacaklarımı hareketlerin son setlerinde limitlerine kadar zorlamayı seviyorum. Mesela squatı 20-15-10-6-30 şeklinde, leg pressi 20-15-12-10-50 şeklinde yapmaya çalışıyorum. Bir antremanında denemen lazım anlamak için. Bacak gibi büyük bir kas grubuna bu kadar kan pompalanınca çok güzel oluyor :)

20. zrb20

zrb20 Üye

Beğenileri:
    219
    Ödül Puanları:
    53
    BACAK ÇALIŞMAMIŞ VÜCUTÇULAR LOLİPOP ŞEKERİ GİBİ GÖRÜNÜYOR.. alt tarafta çubuk üst tarafta şeker... sanırım eskiden vücutcularda V harfi gibi görüntü aranıyordu. şimdilerde ise X harfi gibi aranıyor..

Sayfayı Paylaş