Neden ÇÖKELEK değilde LOR?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Steve Austin tarafından 4 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Steve Austin

Steve Austin Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    73
    Arkadaşlar çökeleğin protein oranı tavan,lor peynirinin protein değerinden yüksek,peki neden hiç çökelek demiyorlar da,hep lor diyorlar.Nedenleriyle birlikte tartışalım hangisi iyiyse onu tercih edelim istedim,yorumlarınızı alalım.

2. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Çökelek peyniri nadir bulunur belki bir çoğu bilmiyorlardır bile, ondandır muhtemelen. Keza ben aradım ama bulamadım.

3. mert16

mert16 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Bende lor yerine köy yapımı cökelek alıyorum :) kilosu 5 tl
    Cökeleğin besin degeri söyle :

DİGİMAX bunu beğendi.
  4. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Çökelek daha kuru ve sert lora göre. Protein açısından yakınlar sanırım çökelek daha fazladır hatta. Çökeleği nereden temin edebiliriz bilmiyorum. Bunun dışında çökelek bizde var anneannem köyden getirmişti ama yiyemedim ben. İnanılmaz tuzlu geldi bana tadı çok yoğun. Belki daha kuru olduğu için tadı daha yoğun gelmiştir bana. Ama çok tuzlu gibi geliyor bana içindeki değerlere bi bakmak lazım ben biraz bakınmıştım ama bulamadım.

5. maietnigri

maietnigri Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    lor, bildiğim kadarıyla çökeleğin piyasa adı.

6. mtbowded2

mtbowded2 Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38
    Ben çökelek yiyorum lor yerine. Tadı daha güzel ve 100 gr da 35 gr protein var. Lor hiç yemedim şu ana kadar.
    Kilosu 3-5 tl gibi bir şey. 20 tlye size 1-2 ay yetecek kadar geliyor.
    Çökelek sütten yapılıyor doğru değil mi?

7. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Çökelek, yağı çıkarılan ayranın kaynatılması sonucu geriye kalan kesilmiş yoğurt parçalarına verilen isim.
    Lor ise, peynir yapıldıktan sonra süzülen mayalı sütün -peynirler, genellikle süt hayvandan sağıldıktan sonra ılıkken mayalanıp yapılıyor- kaynatılmasıyla ortaya çıkan kesilmiş süt parçaları.
    bu iki peynir tat olarak birbirlerinden çok uzaktır. Çökelek daha keskin bir tatta iken, lor daha notr bir tattadır. Kullanım yerleri de farklıdır.Misal lor tatlılar için de börekler için de rahatlıkla kullanılabilirken, çökeleğin pek öyle bir şansı yok.

maietnigri ve columbu bunu beğendi.
  8. Steve Austin

Steve Austin Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    73
    Ben çökeleğe çok rahat ulaşabiliyorum,girne de öğrenciyim ve proteın oranı 35+ gramlarda 100 gram için ve tadını da sevıyorum sadece cok kuru bu yuzden yanında bır ıcecek gerekıyor.Ben sabahları yumurtama ekledıgım ıcın kurulugu cok rahatsız etmıyor benı,bulabılen arkadaslar ıcın benım onerım cokelektır.

mert16 bunu beğendi.
  9. o0Freedom0o

o0Freedom0o Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    çökeleğin lora göre tercih edilmemesinin sebebi lordan biraz daha yağlı ve içinde fazla tur barındırıyor olması birde lorun whey oranı daha yüksek çökeleğinde casein oranı yüksek ve çökelek nadir bulunur pek fazla yok çoğu kişi lor ile çökeleği aynı sanıyor , hatta marketlerde lor peynirinin çökelek diye satıldığınıda çok gördüm üstteki arkadaşında sandığı gibi , piyasa ismi çökelek,lor aynı ürün gibi sanılıp satılıyor ama bulabileceğin yerler var benim arkadaş köyden getiriyor ondan alıyorum bende tabi bazı marketlerdede bulabiliyorsun. Çökeleğin kıymeti bilinmiyor aslında lorun iki katı protein oranı var yağ oranıda çoğu peynirden hatta light peynirlerden daha az ama lor peynirde hiç yağ yok diyebiliriz fakat çökelekteki yağdan definasyon bile bir zarar gelceğini düşünmüyorum çok az yağ oranı var bence tek olumsuz yanı çökeleğin fazla tuzlu olması

Gangstamonlu bunu beğendi.
  10. Steve Austin

Steve Austin Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    73
    Benim aldığım çökelekte hiç yağ yok diyebilirim ve lordan daha ucuz,kupkuru bişe,yağlı olsa dilimde bir tabaka bırakırdı zaten,nitekim burada satılan lor!larda o dilimdeki tad kalıyor.Ben dediğim gibi çökelek kullanıyorum,sabah yumurtamın ıcıne 100 gram kadar atıp cırpıyorum cok da lezzetlı oluyor.Kesınlıkle lor ıle cokelek apayrı seyler.

11. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Dostum nereden alıyorsun çökeleği? Bulamıyorum bi türlü ben. Eve yakın süt ürünleri satan bi dükkandan aldım aşırı tuzlu geldi tadı yiyemedim.

12. DİGİMAX

DİGİMAX Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    İNTERNET CAFE
    Yer:
    SAMSUN
    Bencede çökeleğin lora göre artıları var...Daha fazla protein ve daha lezzetli.Karadeniz yöresinde raahtlıkla bulunuyor..
    fiyatları ise hemen hemen aynı gibi..

13. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    cökelek iyidir,anacigim Sabah kahvaltisinda cingen pilavi yapardi offfffff,o zamanlar burun kivirirdik kiymetini bilememisiz:)

14. mtbowded2

mtbowded2 Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38
    Yakın köylere git satın alabilirsin
    Köy ürünleri satan yerlerde de var
    Bazı bakkallarda getiriyor
    Ben köyden kendim alıyorum

dragox bunu beğendi.
  15. abdullahakcan026

abdullahakcan026 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    İkisinin kullanım alanları farklı birinin whey oranı yüksek diğerinin ise casein oranı siz spordan sonra Çökelek kullanırsanız yanlış yapmış olursunuz sebebi ise içinde whey den çok casein olmasıdır gece yatmadan 2 3 saat önce Çökelek yenilebilir spordan sonra ise lor peyniri

16. Steve Austin

Steve Austin Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    73
    İdman sonrası için ikisinin karışımı en iyisidir benim fikrimce,100 gram lor,50-60 gram çökelek.

DİGİMAX bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş