ne olur yardımcı olun ne yapmam lazım

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve umut1319 tarafından 29 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hayır, istediğin şekilde alabilirsin. Şu var ki yağlar daha uzun süre tokluk yarattıkları için 3000 kaloriyi yağ ağırlıklı alman zorlaşabilir. 50-70 gr arası yağ, 120 gr civarı protein, kalanı istediğin şekilde doldur. Ama böyle dedim diye gidip kafana zeytinyağı dikerek doldurma tabi. Çok uçlara savrulmadan dengeli beslen yeter. Yani %30-30-40 veya benzer bir oranla besleneceğim diye kendini sıkıntıya sokmana gerek yok.

umut1319 bunu beğendi.
  2. umut1319

umut1319 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    tamam çok çok sağolasın adamın hasısın seni boy kilo kaç ve sende hani haftada 1-2 gün istediğin bişeyi yiyomusun kilonu koruyabiliyo musun ve nasıl koruyosun hacı

3. Erkal16

Erkal16 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba. Yaşadıklarınızı bende yaşamıştım. 115 Kilodan 60 lı kilolara kadar düşmüştüm. Şimdi çok şükür 76-77 civarına çıkabildim. Eğer yaşantınızı etkileyecek boyutta bir sorun varsa psikolojik destek almanızı öneririm.

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hahaha, beni boşver 2 aydır saçmalıyorum, yaz gelince alkoldür, mangaldır gırla gitti. Son 1 aydır hele full içtim, çıkışta işkembe, kebap, ciğer derken yaktım kendimi :)) 86 kiloyum yağ oranımı bilmiyorum ama %15 civarıdır. Güç çalışması yapıyorum, 110x5 squatım var, 120'ye çıkartırsam hayırlısıyla şekle şemale adayacağım kendimi :)

umut1319 bunu beğendi.
  5. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Ayrıca paniğe kapılmayınız. Her 4 kaşık değilde 3 kaşık yiyeceğim diyen kişi OKB değildir. Dediğim gibi bu öyle bir takıntı haline gelir ki, işiniz, okulunuz, sosyal hayatınız ciddi derecede etkilenir. Gördüğüm kadarıyla sadece diğerlerinden biraz daha titizsiniz bu konuda. Yoksa herkesin belli derecede takıntıları vardır hayatında :) OKB için örnek bir videoda paylaşmak isterim.

ozge_cakir00(instagram) bunu beğendi.
  6. BoysOfHell

BoysOfHell Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Doxux güzel yazıyorsun abimde ben yaktığım 10 kilonun tamamı yağ demiyorum ki sadece maximum derecede kas kütlemi koruyarak bu 10 kiloyu verdim ben ve şuan gayet sağlıklı ve fitim , umut kardesim kafana çok takma , national geographicde bir belgesel izledim ve beyin gücü takıntılı olduğun yerlerde sana çok zarar veriyor takıntı yaparsan git gide zarar verecek sana düşünme sen iyisin

7. ozge_cakir00(instagram)

ozge_cakir00(instagram) Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Social Worker, Psychologist
    Yer:
    Ankara
    Aneroxia Nervoza hastalığının belirtileri var. Lütfen bu hastalığı internetten detaylı bir şekilde araştırın ve belirtilerini kendi vücudunuzla kıyaslayın ve tabii psikolojik destek ;)

8. Arman Aslan

Arman Aslan Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    1. Kademe Fitness Antrenörü
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Merhaba,:)

Fazla motive olmuş gibisin sanırım bunu kullanmanı öneririm herhangi bir psikolojik sorunun yok. Çünkü sadece spor konusunda böyle takıntı sahibi olduğunu düşünüyorum. Psikolok arkadaşlara kalsa herkesin hastaneye yatması gerekir.. Neyse sana yardımcı olalım..;)

Öncelikle kaç aydır düzenli olarak spor yapıyorsun.. Anladığım kadarıyla yaklaşık 3 senedir bu işin içindesin. Zayıflayarak şuan ki kilona başarıyla geldin. Öncelikle haftada 3 yada 4 gün senin kilonda bir sporcu için antrenman yapmak yeterli olacaktır. Antrenman programın ise bir büyük kas ve bir küçük kas şeklinde seçersen gayet dinlenerek vücudu fazla hırpalamadan sonuca gidebilirsin..

Gene aynı şekilde haftada max 3 gün max 20 dk hiit cardio yapmanı tavsiye ederim.. Tabi bu önerileri sağlık problemlerin olmadığı düşüncesinde olduğum için yapıyorum. Çok fazla kilo vermişsin gerekli muayeneleri olduğunu düşünüyorum. Gizli bir kalp hastalığı gizli bir şeker hastalığı vs gibi..

Beslenme konusuna gelecek olursak; imkanın varsa BCAA, CREATİN, VİTAMİN VE MİNERAL almanı beginner seviye için öneririm. Veyahut karbonhidrat oranı düşük protein oranı yüksek ve hızlı emilime sahip bir protein tozu seçebilirsin..

Eğer imkanlarımız kısıtlıysa; sabahları yumurta beyazını gece yatmadan önce lor peyniri ve süt içmeyi ihmal etme.. kan grubunu bilmediğim için ara öğünlerine net öneri de bulunamıyorum fakat haftada 1 gün mutlaka balık eti tüket.. Öğlen yada spordan önce kepekli makarna öğününe ekleyebilirsin.. Makarnanın kaç kaşık kaç tabak olacağı konusu ise senin antrenmanda harcadığın kaloriye yani antrenman yoğunluğuna bağlıdır.. Şunuda unutma vücut ihtiyacı olanı alır gerisi dışkı yoluyla atılır.. Bu konuda da stres yapmana gerek yok..

Bir önerim daha olucak besinlerle ilgili beyaz pirinç yerine mümkünse esmer pirinç tercih etmeni öneririm.. Sebebim ise glisemik indeksinin yüksek oluşu..

Kolaylıklar...;)

mehmet2576 bunu beğendi.
  9. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Öncelikle Psikolog. Yazdığım mesajları tam olarak okumamışsın belli ki. Konu harici tartışmaya girmek istemiyordum ama yazmak mecburiyetindeyim. Türkiye'ye kalsa herkes psikolog zaten. Hanım ablalar, komşu teyzeler... Git anlatsın, dinlesin, kahve falı baksın, tecrübelerinden nasihat versin oh, psikolog da neymiş o kadar para, vakit, ne anlarlar! Mesajlarımı tekrar okursan, sırf arkadaş paniğe kapılmasın diye OKB vb konular hakkında gereken bilgiyi vermeye çalıştım ve sonrasındada ekledimki '' OKB öyle hemencecik gerçekleşen bir bozukluk değildir. Paniğe gerek yok. Birçok hayati, beşeri faaliyetinizi etkiler ki siz de öyle olduğunu sanmıyorum''.

Kısacası, psikoloğa gitmeyin, fal baktırın.

ozge_cakir00(instagram) bunu beğendi.
  10. Arman Aslan

Arman Aslan Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    1. Kademe Fitness Antrenörü
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Benim sözlerimi değil kendini düzelt. Bu kadar sinirle çok yaşayamazsın spor yaparsan stresin azalır..

Dialog sevmem sana ayrılan süre bitti cevaplarına cevap vermemi bekleme yani boşuna boş zahmete girme.

~ 1. Kademe Fitness Antrenörü
    ~ Vem Fitness Club, Proactivium Fitness Club, Ozdemir Sport Club da fitness eğitmenliği
    ~ Personal Trainer

facebook.com/ArmanAslan

RaPPeRuA bunu beğendi.
  11. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Bence tüm sorunun yaşının küçük olmasından kaynaklanıyor. Kendi hayatını kazanan bir insan olsan bunlar seçim olur ve kimse karışamaz. Ayrıca misafirliğe gittiğinde, zorla börek yedirmeye çalışan, kişisel alıp, ve hatta işi sinir krizine kadar götüren hamurişi teyzeler realitesi var. Yani bana o kadar tuhaf gelmedi isteklerin, neticede sağlıklı beslenmeye çalışmak ve bunda ısrarcı olmak arkadaşların dediği gibi motivasyondan ileri geliyor.

Bizim milletin sağlıksız beslenmesi ata sporu olduğu için kimseye garip gelmiyor. Misal su böreği, tulumba tatlısı ve baklavayı tüketmek için hiçbir mantıklı sebep yok. Ama bunu ifade etmeniz, sizi garip ve tuhaf gösteriyor, çok ironik bir durum.

Öte yandan psikolog arkadaşların mesleki deformasyonu beni ziyadesiyle üzdü, elinde çekiç olan herşeyi çivi görürmüş misali...

Sayfayı Paylaş