Ne kadar kalori yakıldığını gösteren formül

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zanshin777 tarafından 13 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. zanshin777

zanshin777 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Vücudun kalori yakması için kalbi minimum %65 kapasiteyle çalıştırmak gerekiyormuş.

Nabız hesaplama formülüne göre;

220 - (yaşınız) = Dakikadaki maksimum kalp atşı

Dakikadaki maksimum kalp atışı * (kalbin çalıştırılma kapasite miktarı) = Kalbi istenen miktarda çalıştırmak için gereken nabız miktarı

Örnek :

220 - 29 = 191
    191 * (%65) = 124,15

29 yaşındaki birinin kalbini %65 kapasiteyle çalıştırması için gereken nabız miktarı 124,15.

Benim sorum şu : Peki %65 kapasiteyle 1 saat çalıştığımızda ne kadar kalori yakmış oluyoruz. Bunun formülü var mı?

2. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Bu yaptigin hesabin ne jadar yag yaktiginla yada onun hesabiyla bir ilgisi yok bu hesap:
    Vücudun yasa göre yag yakiminin saglandigi en uygun nabiz araligi icin kullanilir.cünki yag yakimi icin nabiz her Yas icin degiskenlik gösterir.

3. Tolgahantt

Tolgahantt Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğretim üyesi
    Yer:
    Türkiye
    Anaerobik çalışma yapacak kapasiten varsa bu %70-%80lere gelir maksimumun.Temel hareketlerde özellikle bu seviyeler yakalanabilir.En iyi gelişim bu seviyelere çıkabilen bir kalbe sahip sporcularda görülür.Kalp ve kan pompalama ilişkisi gelişim açısından önemlidir.HİTT kardiyoyla bu oranlar yakalanabilir.Ağırlık antremanında da yoğun bir antremanla.Amaca göre tabi değişir nasıl bu oranlara çıkılacağı antreman esnasında.Fakat aerobik kapasiten yani &60 civarlarını aşman gerek,kalp ve damar sistemin buna uygun hale gelmesi gerek.Yani biraz tecrübe ve zaman.Nabza göre antreman için apple watch bekliyorum.Bu ay sonu çıkacak ülkemizde.Nabız ölçümleri gayet başarılı diye okudum ABD kaynaklı sitelerden.

Sayfayı Paylaş