Ne kadar hacim,okadar güçmüdür?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Frontosa tarafından 7 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Frontosa

Frontosa Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Tam olarak konuyu nereye açacağımı bilemedim,Kafama takılan şuki,kas nekadar hacim alırsa okadar güçlenirmi? salonlarda görüyoruz,koca kolları olan adamlar,zayıf,çelimsiz gibi görünen insanlardan çok az bi kilo farkı ile çalışıyolar,Sizce nekadar hacim okadar güçmüdür?

demircan256 bunu beğendi.
  2. nBo

nBo Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Burda örneğin kolun toplam hacmimi anlamında soruyorsun yoksa kasın hacmi olarakmı. kasın hacmiyse buyuk hacimliler daha fazla kaldırır diye düşünüyorum. ama kolun hacmiyse onun bir etkisi olmaz, birinde yağ fazladır diğerinde çok azdır ama kas kütleleri aynıdır aynı kaldırırlar.

ksk132 ve demircan256 bunu beğendi.
  3. Frontosa

Frontosa Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Kas hacminden bahsediyorum,örneğin kolu 45 cm olan adam z bara 15'er kilolar takıyor ben 39 cm kola sahip olmama rağmen 12.5 a kadar yükselebiliyorum,karşıdakinin definasyon olup olmamasıda ilgilendirir tabi ama genel olarak bunu gözlemledim, izlediğim videolardada, koldaki kas hacmi yüksek bir güce sahip olması anlamını taşımıyor diye düşünüyorum.

4. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bu sorunun yanıtı hem evet hem hayır

genetık olarak gucsuz bırıde pek tabıkıde oldukca yuksek kas kutlesıne sahıp olabılır

tabı bırde ısın sole bır yanı var eger 50 cm kolu olan adam bench press te 80 kg gıryor fakat 12 sn ındırıp 4 sn kaldıryorsa yada bu tıp bır normal ustu antrenman uyguluyorsa yıne oldukca hacımlı olabılır bu onun gucsuz oldugu anlmına gelmez sadece oldukca farklı bır ısıstem uygulyordur okadar

eskılerın en ıyı fızıklerıınden bırı olan serge nubret 90 kg ustu nadır bench gırermıs ama muhtesem bır fızıge sahıp

konu kas ınsa etmek olunca guc calısması yapmaya yada ılla guclenmeye hıc grek yok

ama genelde ne kadar kas okadar guctur

zrb20 ve demircan256 bunu beğendi.
  5. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Bence ne kadar kas o kadar güç demektir...hacim ve ya fit ile alakalı değil bence...kas kütlene bağlı basabildiğin kiloların...

zrb20 ve ksk132 bunu beğendi.
  6. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    bence birazda genetik olabilir benden daha kaslı adamlardan daha çok bastığım oluyo benimde

7. Frontosa

Frontosa Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hafif kiloyla çalışılarakda kas yapılabiliyor tabi,yalnız bu seferde halk dilinde meşhur olan şişirme kas,güçsüz,içi boş gibi sokak terimlerine katılmıyor değilim.Kolları çok hacimli olupda istese bile ağır kilolar basamayanları gördükce,benim morelim bozuluyor arkadaşş :)))

8. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    sergey nubret hala çok iyi :D

çok kere tekrar edilmiş ama hacim direkt oalrak güç demek değildir. çok basit bir örnek vereyim, bruce lee 1.70 e 61 kiloydu, 0 yağ ile kas kütlesi yani, ben 1.75 e 78 im, ona göre epey hacimliyim yani, ama bruce lee'nin çoğu idmanında aşırı zorlandım, bitiremedim vs. aramızdaki güç farkı herhalde dağlar kadardır, benim daha hacimli olmama rağmen.

güç çok değişik bir kavramdır tabi, hızlı kasılan kas lifleriyle çok alakalıdır. kas hacminiz x kişiden büyük olsa bile kas lifleriniz yeterince hızlı kasılamıyorsa o kişi kadar ağır çalışamazsınız.

kas liflerinin kasılma hızını artırmak için ise vücut ağırlığı ile idman yapmak, paylayıcı gücü artırıcı şekilde idman yapmak, kettlebell, power bag gibi kavrama gücü de gerektiren edevatlar kullanmak gereklidir. kas liflerinin kasılma hızını artırmak, biraz da vgci gibi idman yapmadan olur, güç sporcusu, dövüş sporcusu gibi idman yapmak gerekir.

konunun biraz dışına çıktıysam kusura bakma güzel kardeşim, kıssadan hisse, ne kadar hacim o kadar güç demek değildir :D

demircan256 ve Danny Boy bunu beğendi.
  9. maskopat

maskopat Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul/gopaşa
    benim arkadaşımın kolu 40 cm yagsızdı hiç sumpelemnte kullanmadı bnım 33 cm bn ondan daha fazla agırılık gıdıyorudum bicepslere hacimle alakası yok güç insanın genetiğindedir ama çalısırak da güçlenebilirsin

10. mertcem

mertcem Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar kasla kuvvet doğru orantılıda olabilir .. olmaya da bilir .. Set arası dinlenme süreleri yeterli olan bir Sporcu yüksek ağırlıklara çıkmada zorlanmaz.

11. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    arnold buna son noktayı getirdi Avusturyada bi kaya kaldırma yarışmasında 1.geldi o zaman insanlar kasla güçün doğru orantılı olduğunu anladı ;)

12. kaanmert

kaanmert Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    28
    Önemli olan hafif ağırlık veya çok ağırlıkla çalışmak değildir önemli olan kolun yandığını,acı çekip gelişeceğine inanmandır,ayrıca bu genetik yapısıyla da ilgili bunu çeşitli sporlarda da görüyoruz :)

13. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Güç için patlayıcı olarak çalışıcaksanız ve komple vücudu çalıştıran harekeler yapıcaksınız. Barfix şınav dips olimpik kaldırışlar gibi şeyler. Bide boks öğrendin mi bak bakalım genetik diye bişey kalıyo mu herşey çabaya bağlıdır ne kadar acı o kadar kazanç.

14. trfitness

trfitness Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Adalenin boyutuyla kuvvet, "genelde" doğru orantılıdır.

Ancak %100 büyük adale kuvvetli adaledir diye bir şey yok.

Kas içerisindeki fiberlerin sayısı, yerleşim yerleri, tendonların bulundukları bölgeler bile önemlidir.

Ki bunu çok düşünmeye gerek bile yok.

Halil Mutlu ya bakın, kaldırdığı kiloya bakın. Benim vücudumdaki muhtemelen tüm adaleler kendisinden büyüktür, ancak benim kaldırdığımın 3 katına yakın kaldırıyor. Demek ki öyle olmuyormuş :)

15. StaticX

StaticX Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Eğer bu hacim kas hacmi ise evet doğru orantılı ancak kişini hacmi ise;bu kişi yağlı olabilir,etleri iri olabilir.bununla direk kıyaslanamaz.önemli olan kas kütlesi ve gücü.

Sayfayı Paylaş