Nasıl çözerim?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Tricepshasan tarafından 12 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Tricepshasan

Tricepshasan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    28
    Öncelikle forumda konu kirliliği oluşturmak istemiyorum ama sorunumu hala çözemediğim için yeni bir konu açıyorum.Gerçekten bu saçma sorundan kurtulmak istiyorum ve sporumu rahat ve güzel bir şekilde yapmak istiyorum.Özet geçmek gerekirse spora başlayalı 2 yıl oldu 2 yıldır hissetmeden çalıştım.Sonradan farkettim ki spordan zevk almıyorum sürekli sol omzum acıyor.Sonra yine farkettim ki sol tarafım hareketleri sağa göre farklı yapıyor.İlk başlarda yanlış forma alıştığımı düşünmüştüm ama sanki sol tarafımda bir sıkıntı var gibi.Bunda tam emin değilim ama sol tarafım herhangi bir hareketi uygularken ileri ittirdiğimde kası sıkarken ve geri tekrar eski pozisyonuna gelirken sanki sorun yaşıyor olması gerektiği gibi yapmıyor.Artık şey yok bende çalıştığım kasın yorulduğunu ya da yandığını hiç hissetmiyorum.Sol omzum acıdığından o acıya odaklanamıyorum.Sol omzumda herhangi bir sakatlık çıkmadı.Skolyoz vs yok.Arkadaşın birisi yorum yaptığında vücüdun asimetrik olduğu için olabilir demişti.Yani örnek olarak sol kalçan daha büyükse bench sehpasına oturduğunda düzgün kurulum alamazsın ve ondan acır demişti mantıklı geldi aslında.Ancak ben kol çalışırkende omzum acıyor yine.Yaşadığım şehirdeki doktorlara spor hocalarına güvenmiyorum.Fizyoterapiste gitsem bana yardımcı olur mu?Nasıl çözebilirim gerçekten yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.
    Not olarak:Hareketleri dambıl ile yapsam da sorunumu çözmüyor.Mesela omuz ya da göğüs pres yaparken sol tarafımdaki dambıl bir değişik inip kalkıyor.İyi ısın vs gibi basit çözümler yazmazsanız sevinirim.Teşekkürler.

Ekli Dosyalar:

• das.jpg
      das.jpg
      Dosya Boyutu:
      41,2 KB
      Görüntüleme:
      561
  2. Tricepshasan

Tricepshasan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşın birisi yutupda şöyle bir yorum yapmış.Sorunum bu olabilir mi?
    sağ ile sol kalça, erector spinae asimetrisi genellikle birlikte gelişiyor. bunun tam aynısı bende oldu diyorum sana kaç yorumdur. şuan anlattıklarım press sehpasındaki asimetri yapacak kaslar. yani hep ağırsağlam diyor ya alt orta trapezlerinizi sıkın omuzlarınızı geriye saklayın. bunu sehpaya oranla paralel değil de yamuk şekilde yaparsın çünkü sağ tarafın sıkı sol tarafın esnektir. sen oturduğun yerden sadece sağ kanadını sık öyle shoulder press yap farkı anlarsın. bunların internetten nasıl esnetileceğini öğrenmen lazım. aynı zamanda adonis de dediğimiz alt karın kaslarında asimetri bunu yapar. şimdi presste sol tarafta titreme demişsin. bu titremenin tek manası zaten stabilite bozukluğudur. sol ön omzunu esnetmen de lazım dediğim bütün kasların sağ taraflarını esnetmen lazım bir süre unilateral bench yapman lazım veya facepull yaparken örneğin sağ tarafın daha güçlüyse onu da unilateral yapman lazım ben kendi deneyimimde örneğin press yaparken o muscle mind connection dedikleri olayı sadece sağ tarafımda hissettiğimi fark etmiştim. yani benche yattığımda sağ kalçamı sıkıyorum sağ kanadımı sıkıyorum ve sağ göğüs okey çalışıyor da sol tarafı sıkmayınca hareket shoulder presse dönüyor. o bakımdan sol tarafta ön omzunu daha çok geliştiriyor göğsün yerinde. overhead triceps extensionda omuz başının ağrımasının sebebi ön omuz esneklik eksiği. aynısı oldu bende :D http://abbottcenter.com/bostonpaintherapy/?p=839 görseldeki esnetmeleri 1 2 hafta 2 günde bir düzenli çok hafif ağrıyana kadar yaparsan sol tarafa baya fazla ağırlık vererek tekli olarak da ekstra yap triceps yaparken ağrın hafifler . stabilite demişken serratus anterrior da asimetri durumunda titreme yapacak çok önemli bir kas antrenmanına şu hareketi eklersen sana yardımcı olabilir https://www.tnation.com/system/publishing/article_assets/2244/original/Front-Plate-Raise-Start-and-finish.JPG?ts=1427905264 yukarıda üst trapezleri kilitliyoruz. bu hareket de tek taraflı erector spinae esnetmen için.http://www.liveleantoday.com/wp-content/uploads/2014/01/0451-2.jpg biceps ağrısı için se artık netleştiği üzere senin omuz baskın bir vücudun var. her harekette omzun öne atlıyor. bicepste omzu ağrıtmak yani çok zordur :D şöyle anlatayım bu resme bağlı kalırsan curl hareketlerinde omzunu harekete gerektiği kadar sokarsın curllerden ön omzu ayıramayız ama ne kadar işin içinde olduğuna bu resme göre karar ver kendini yandna aynadan izle biraz https://www.t-nation.com/system/publishing/article_assets/7233/original/Biceps-Curl.jpg?ts=1515091841

3. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Hareketleri dambılla ve ayna karşısında yap. Bu sorunu aşarsın diye düşünüyorum. Söylenen germelerin de faydası olur eğer kas kısalıkların varsa tabi. Ama benim düşüncem sıkıntını çözecek şey dambıl ile aynı karşısında ağırlık çalışman. Sanırım sol tarafınla ilgili duyu kaybı yaşıyorsun. Resmini yüklediğim egzersizin faydası olur. Resimdeki gibi topu elin ile duvar arasında düşmeyecek kadar sıkıştır. Topu aşağı yukarı sağ sol dairesel şekillerde duvar üzerinde gezdirmelisin. images-1.jpeg

4. Tricepshasan

Tricepshasan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    28
    Denerim eyvallah ama dambıl ile çalışsam da sol tarafım yinede hareketi farklı yapıyor.Mesela press yaparken ilk önce çektiğimde ya da press uyguladığımda ileri gidişinde kası sıkmam da geri dönüşünde sıkıntı var.En basitinden insan dambıl curl nasıl yanlış yapabilir?Aynadan bakarak yapıyorum ama yok yinede sol omzum ağrıyor.İşin kötü hareketleri tek taraflı yapmaya başladığımda sağ tarafımda hissedemiyorum.

5. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Farklı yapması gayet doğal şu durumda. Bir defada düzelmez zaten. 3 ay kadar bu şekilde çalış eğer problemin duyu kaynaklı ise kesinlikle faydasını görürsün. Ayna karşısında kendini düzgün yapmaya zorlayacaksın. İlk zamanlar sırasıyla tek tarafa odaklanarak çalış sanki alternate curl yapıyorsun gibi yap bütün hareketleri ve sadece hareketi doğru yol içinde yapmayı düşün ağırlıklarına takılma hafifletmen gerekirse azalt ağırlıkları. Bütün hareketleri bu şekilde çalış ilk 2 hafta, sonrasında normal şekilde çift taraflı yapmaya geçersin.

6. Tricepshasan

Tricepshasan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    28
    Kankam duyu kaybından çok asimetri olduğu için olabilir mi?Ve sanırım kafadan 2 3 ayım gidecek bu sorunu gerçekten çözmek için.

7. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Kas kısalıkları sebebiyle olabilir ama bicepste bile sıkıntı yaşaman beni düşündürdü. Bicepsi etkileyecek kadar omuz kuşağı ve pektoral kısalıkları olsa aynada çok kolay şekilde fark edilir bi asimetri olurdu. Böyle bi durumdan bahsetmemişsin. Sen yine germelerini de yap ama dediklerim aklında bulunsun

8. Lie

Lie Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    -
    Sol omzunun acıması rotator cuff'dan dolayı olabilir mi? Bir fizyoterapiste gorunmende fayda var özellikle press hareketlerinde ağrı varsa rotator cuff olma ihtimali yüksek
    Saygılar

9. Tricepshasan

Tricepshasan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkürler ama sadece press hareketlerinde değil ağrı kol çalışırkende oluyor ve omuzda açış yapıyorum mesela sol bi farklı yapıyor.Sol tarafımda gerçekten bir sorun var.

10. Lie

Lie Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    -
    Açış hareketlerinde ağrı yapıyorsa zaten rotator cuff ile ilgilidir. Lateral raise'da 30 dereceye gelene kadar deltoide suprasupinatus kası yardım eder. Ağrı oluyorsa yana acıslarda o kasta tendinit olma ihtimali yüksek. Acilen fizyoterapiste gitmelisin.
    Saygılar

11. Tricepshasan

Tricepshasan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    28
    Gitmeyi düşünüyordum fizyoterapiste ama şöyle bir şey var sol tarafımdan röntgen mr her şeyi çektirdim herhangi bir sorun çıkmadı.

12. Lie

Lie Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    -
    Dostum eger tendinit veya bursit ise MR'da çıkmıyor diye biliyorum. Güzel bir doktora gidersen nerde oturduğunu bilmiyorum ama yardımcı olacaktır sana. Eğer bir şey yoksa da rotator cuff çok ihmal edilen bir kas grubu her antrenman öncesi o kasları ısındırmak gerekiyor ayrıca o kasları güçlendirmek de gerekiyor. Sol kolunu oynattiginda ara sıra ağrı sizi hissediyor musun elini sirtina başına falan götürdüğünde? Nacizane tavsiyem bit süre göğüs ve omuz hareketleri yapma özellikle overhead press hareketini yapma ve acilen doktora git ilerlemeden önlemi alınsın. Kendimden bildiğim için bu kadar ısrar ediyorum :)
    Saygılar

13. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Tendinit ve bursitler mr raporunda görünür yanlış bilgi vermeyelim

14. Lie

Lie Üye