Miyofibril ve Sarkoplazmik Büyüme

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve elite35 tarafından 14 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Geçenlerde bir video izledim.
    (Telefonda olduğum için linki atamıyorum daha sonra ekleyeceğim.)
    Videoda tekrar sayılarından ve kas hacmiyle bağlantısından bahsediliyor.

Çok tekrarlı setler (özellikle 8+ tekrar) kasta Sarkoplazmik Büyüme, yani kas hücresinde sıvı artışına neden oluyormuş. Güç kazanımı olmuyor ayrıca hareketsiz durumda da hacim çabucak kaybediliyormuş.

Az tekrarlı setler (özellikle 5-7 tekrar) kasta Miyofibril Büyüme sağlıyormuş. Yani bu bildiğimiz yağsız kas kütlesi artışı demek oluyor ve güç kazanıyormuşuz.

Konu hakkında tartışalım ve bilgi alışverişi yapalım diye bu konuyu açtım.
    Sizin düşünceleriniz neler ?

SemperFi*, Hıfzullah ve columbu bunu beğendi.
  2. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Çok güzel bir konuya başlık açtığınız için tebrik ederim. Bildiğim kadarıyla bunun belirli bir yüzdeleri var, yani beklediğimiz anlamda hipertrofi her iki şekilde de yaşanıyor ancak şöyle bir ayrıntı var; kişiden kişiye değişmekle beraber, sarkoplazmik hipertrofi kasın % 20 - 30 gibi bir yüzdesini kapsıyorken, miyofibril hipertrofi kalan % 70 - 80' lik bölümde etkili. Daha önceki bir başlıkta, 4 5 egzersiz 15 - 20 set çalışanlara hayret ediyorum, çünkü 3 4 setten sonra kafamdan terler boşalıyor demiştim, sebebi bu durum. Bu sisteme göre aynı zamanda 20 - 30 tekrar aralığı kasın maksimum hipertrofiye uğraması için yeterli oluyor, yani 4 set 6 tekrar temel bir egzersiz, 2 set 8 - 10 tekrar izole egzersizi de son darbe olarak uygun ağırlıklar ile tatbik ettiğimiz zaman, 1 kas grubu için antrenmanı tamamlamış oluyoruz.

Eskişehirspor, Hıfzullah ve elite35 bunu beğendi.
  3. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Hep aynı konular görmekten sıkıldık. Cevabın için ayrıca teşekkür ediyorum.
    Yazınızda da belirtmişsiniz zaten asıl olan miyofibril büyüme. Bence çoğumuz bu hataya düştük ve bununla ilgili bir sürü konu var "antrenmandan sonra hacim azalıyor vb." gerçi bu kan pompalanması ile alakalı fakat sarkoplazmik büyüme de bundan farklı değil. Antrenman haftası hacimli olan vücut 1 hafta bırakmayla çökmemeli. Yani anladığım şu oluyor: Antrenmanlarda iki tarz büyümeyi hedef almalıyız. Düşük tekrarla kası büyümeye odaklarken diğer izole hareketlerle de kasa yeterli kanı pompalayarak antrenmanı bitirmeliyiz. Doğru mudur ?

4. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Çalıştırılan kasa kan pompalanması her iki durumda da yaşanıyor, miktarı farklı elbette. Doğru veya yanlış diyecek bir otorite değilim, şahsen bunu tercih ediyorum diyeyim :) Hem egzersiz çeşitliliği, hem psikolojik doygunluk için ikisini harmanlamak en doğrusu diye düşünüyorum. 1 temel, 1 veya 2 izole egzersiz tercihim bu yüzden. Uzun süreli, bol egzersiz, set ve tekrar içeren antrenman yerine bu sistemi uygularken bir fayda gördünüz mü diye soracak olursanız, evet.

Hıfzullah bunu beğendi.
  5. Eskişehirspor

Eskişehirspor Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebeci
    Yer:
    Antalya
    ben bu forumda yeni birisi olarak nasıl calışmamız gerektiğini anlamadım. daha sade bi bill az tekrarlımı yoksa cok tekrarlımı calısmalıyız anlatırmısınız ?

6. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Nasıl çalışman gerektiğinden ziyade nasıl çalışırsan daha iyi olur sorusuna yanıt verebiliriz. Her bünye aynı çalışmaya yanıt verecek diye bir şey yok. Konuyu baştan sona okursan işin mantığını kavrarsın fakat yeni olduğun için terimler yabancı gelmiş olabilir. Ben kısaca şöyle izah edeyim.
    Temel hareketlerde Bench Press, Barbell Curl, Shoulder Press gibi yani kasa asıl hacim kazandıran hareketlerde yüksek ağırlık düşük tekrar, kalan izole hareketlerde ise düşük ağırlık yüksek tekrar girmen belki faydalı olabilir.
    Örneğin: 4x8 max. ağırlık smith machine shoulder pressten sonra düşük ağırlık yüksek tekrarla lateral raises hareketini yapıp tam PUMP olmak.

Eskişehirspor ve columbu bunu beğendi.
  7. Eskişehirspor

Eskişehirspor Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebeci
    Yer:
    Antalya
    kısmen anladım Eyvallah hocam.

8. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    columbu bunu beğendi.
  9. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
  10. Eskişehirspor

Eskişehirspor Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebeci
    Yer:
    Antalya
    foruma göz gezdirdim kendıme şu sonucu çıkardım. :)

Yeni başlayanların bu konu hakkında bilmesi gereken 1-5 tekrar arasının güç, 6-12 tekrar arasının hacim, daha üstü tekrarların da dayanıklılık için ideal olmasıdır. Kısaca bu çıkarımı yapabiliriz. Bu da zaten forumda birçok yerde bahsedilen bir durum.

11. MonsterMMORPG

MonsterMMORPG Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Mersin
    doğru

çok tekrar = hafif ağırlık
    az tekrar = ağır ağırlık

baya araştırdım ve kalite kas için az tekrar ağır ağırlık şart diyorlar benden demesi

Eskişehirspor bunu beğendi.
  12. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Eski başlığa yanıt veriyorum.

Sayfayı Paylaş