miyofibril hipertrofi mi sarkoplazmik mi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve aslangur tarafından 22 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Merhabalar. aklımda şöyle bir düşünce var. Üst vücut için miyofibril büyümeye yönelik antrenmanlar, bacak için ise sarkoplazmik idmanlar yapmak istiyorum. Sebebine gelirsem; bacaklarım doğuştan kalın ( şuan yağ da var 61 cm ). Bacak çalışmayı bırakmak istemiyorum ama yerinde sayarak devam etsin istiyorum 11 12 tekrarin altına düşmeden. Siz ne dersiniz

2. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    sarkoplazmik ve miyofibrilar hipertrofiyi tamamen yanlış anlamışsınız. bunlar birbirinden bağımsız şeyler değildir. biri olmadan diğeri olmaz. miyofibrilar hipertrofi olmadan sarkoplazm miktarı sadece belirili bir seviyeye kadar artar. aynı şekilde miyofibrilar hipertrofiyi tetikleyebilmek için sarkoplazm miktarının artması gerekir. zira aksi söz konusu olabilse incecik kollarla 200 kilo kaldıran halterciler ve su şişesiyle biceps curl yapan dünya şampiyonu vücut geliştirmeciler görebilirdik.
    bacak meselesine gelecek olursak; düşük volume ve sabit şiddette egzersiz yaparsanız (atıyorum bacaklar için toplam 10 set ve kullanılan ağırlıklar hep aynı) zaten bacak kaslarında kayda değer hipertrofi elde edemezsiniz. buna karşılık üst vücut için artan yükleme sistemi ile devam ederseniz (artan yükleme zaman içerisinde daha çok set, daha çok ağırlık, daha sık antrenmanı ifade eder) üst vücuttaki kaslar hacimsel olarak büyüyecektir.

3. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Anladım. Bacak için çok zorlamadan devam edicez yani. Teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş