Metabolizmanın Yavaşlaması

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mehmetortac tarafından 17 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. mehmetortac
  Offline

  mehmetortac Üye

  Katılım:
  31 Mart 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaşlar,

  Benim normalde metabolizmam çok hızlı çalışıyordu. Spora başladıktan sonra metabolizmamın yavaşlamış olduğunu hissedebiliyorum. Bu gerek yemek düzenimden, gerek tuvalete giriş çıkışımdan v.s rahat anlaşılabiliyor.

  Spor salonunda çalışan bazı arkadaşlar antrenman sonrası, spordan çıkarken en son bisiklete binip hızlı tempodan yavaş tempoya 5 dk bisiklet çalışmanın metabolizmayı yavaşlattığını söylüyorlar yada bunun yerine 1 set hafif kilo ile cable curl yapmanında buna eş değer olduğunu söylüyorlar.

  Bu hareketler ile kanın pompalandığı ve bu pompalamanın metabolizmayı yavaşlattığını iddia ediyorlar.

  Her söylenene inanmak istemiyorum. Çünkü bu spor içerisinde gerçekten herkesin farklı farklı görüşleri, farklı farklı sözleri var. Ben duyduğum önemli şeyleri burada danışmaktan yanayım.

  Sizce bu söylenenler doğru mu? Yada metabolizmanın yavaşlaması için gerçekten bu şekilde hareketler var mı? Varsa bunlar nelerdir?
   
 2. Deli333
  Offline

  Deli333 Yeni Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2004
  Mesajlar:
  630
  Beğenileri:
  178
  Ödül Puanları:
  0
  sanmıyorum böyle birşey, duymadım.
   
 3. astur
  Offline

  astur Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  kan ne kadar çok ve hızlı pompalanırsa, metabolizma da ona bağlı olarak hızlanır, hatta hızlanmak zorunda kalır.

  en basit örnek, kış uykusuna yatan canlılarda, vücut ısısı ve kan akışı yavaşlatılarak bazal metabolizmaya geçilir. bu sayede çok az enerji kaybı ile uyku tamamlanır.

  şayet metabolizmanızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, yani bunun sorun olduğunu düşünüyorsanız, çalışma arkadaşlarınızı değil, bir/birkaç hekimi dinleyiniz. zira bunun uğraştığınız spordan farklı sebepleri de olabilir.

  ayrıca yemek düzeni ve idrar sıklığı, metabolizma hızına net gösterge değildir. spora başladınız, vücut suyu terle atar, yeterince su almazsınız, eskisine nzaran daha az suyu idrarla atar, veya suyu makromolekül sentezinde vs kullanır, veya spora başladıktan sonra yemek alışkanlığınızın değişmesi gibi gayet normal ve beklenilir bir durum da gösterge olmayabilir. birçok şey...

  en iyi ölçümlerden biri de, verilen karbondioksit miktarının da ölçülmesiyle ve yakılan şeker miktarı hesabıyla metabolizmanın ne kadar çalıştığının gözlemlenmesidir ki, eskisinin referansları olmadan da bir kıyas yapılamaz.

  başdönmesinden tutun, denge kaybı, halsizlik vs vs vs. bir kaç farklı etki görmediğiniz sürece, kanımca çok da dert etmeyin.

  bu sporu yapıyorsanız, düzenli hekim kontrolünden geçiniz, bu herkes için geçerlidir.
   
  mehmetortac bunu beğendi.
 4. mehmetortac
  Offline

  mehmetortac Üye

  Katılım:
  31 Mart 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Çok güzel bir cevap olmuş, Çok teşekkür ederim...
   
 5. sleepy
  Offline

  sleepy Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  843
  Beğenileri:
  639
  Ödül Puanları:
  0
  Antrenman bitimi hafif tempolu 5 dakikalık cardio yapılmasının nedeni vücuda kan pompalamak ve kaslarda biriken laktik asiti ortadan kaldırmaktır.

  Tabi laktik asit tamamen kaybolmaz; fakat hafif tempolu cardio, metabolizma hızını birden değil de yavaş yavaş düşürdüğü için bunun laktik asit birikimine artı yönde bir faydası olacaktır.

  Ne olursa olsun, yapılan bu cardio bazal metabolizma hızını etkilemez.
   
 6. hakonek
  Offline

  hakonek Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesajlar:
  109
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  sorunun beslenmenizden kaynaklandıgını sanıyorum. gunluk beslenme rutininizi yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.vucutta metabolizma hızını 1. ölcüde belirleyen beslenmedir unutmayınız.

  bahsettiğiniz 5 dakika bisiklet antremanının herhangi bir metabolik faaliyeti ne hızlandırıcı nede yavaslatıcı etkisi olmadıgındanda emin olabilirsiniz...
   

Sayfayı Paylaş