Mekik çekmek

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve bestmodel tarafından 2 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. bestmodel

bestmodel Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    manken
    Haftada 3 gün antrenman yapıyorum.ve haftada 2 gün mide çalışıyorum.Ama yetersiz buluyorum.Benim sormak istediğim hergün mide çalışsam acaba kası yakarmıyım yada artı veya eksi bir kazanç olurmu bana bilgi verirseniz sevinirim

2. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hergün çalışmaktansa haftada iki gün ağırlıklı mekik bana iyi sonuç verdi. 10 kiloyu alıyorum kucağıma, decline bench veya roman chair'de mekik yapıyorum 4x10. 10 kilo zorlamayı bırakınca kiloyu arttırırım.

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    mekiği mide o bolgedeki yağı atmak amaçlı çekiyorsan bunu unut derim bolgesel zayıflama yani bir bolgeden yağ atma gibi bir luksu yok tur vucudun o yuzden mekik + cardi yapmalısın vucudumuz yağlar bildiğiniz gibi kutle halinde degildir. vucuttaki yağları birbirine yapışık milyonlarca uzum tanesine benzetebiliriz.

bir kalıp sana yagını al 1000 derece ısıya koy 5 dakika sonra ısıyı kapat yağ yok olmamıştır sadece şekli degişmiştir biz içerde 1000 derecelik ısıyı veremediğimize göre yagları atıyormuşuz (idrar yoluyla, ter yoluyla, vs vs) yağı atmak için vucudu hareketle surtunme kat sayısını arttırarak vucut ısısını yukseltmiş oluruz ve vucudumuzdaki milyonlarca yapışık yağdan en son yapışanlar atılmaya başlar vucut yağ oranı nerede fazlaysa ona göre bir sistemle atım yapar..

yağlar atıldıkça önceden kalan yağların derecesi kalınlaştığı için çözülmesi yada kopması güç olur burada vucuda alınan besinlere daha dikkat edip spor faliyetlerini arttırmak gerekir.

agırlıkla mekik çekmek diskleri ve genel olaral L5 S1 bolgesini yani belin en hassas noktasını zorlar ayrıca agırlıkla yapılan mekikte mide kası öne cıkıp göğüs seviyesini gecer ne kadarda bakla bakla olsa agırlıkla dengesiz geliştigi için ön cephede göğüsün hizasını geçip kötü görüntü veririr. agırlıkla 20 yapacagınıza boşta 50 yapın derim

Son düzenleme: 3 Haziran 2009
    nofear, mert77, Bench Press ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  4. lajolla

lajolla Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar eger dikkatli bir diyet yaparsaniz, 1 ay icinde yaglardan yarı yarıya kurtulursunuz...gozlerinize inanamassiniz ama bu sabir isi...bana sorarsaniz sen yapiyormusun, yapamiyorum yapmaya calisiyorum....

5. standaart

standaart Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    aynen sana katılıyorum biraz sabır işi karın biçimlendirme!diyet ve cardio şart birlikte götürülmeli ama sonuç aynanın karşısında fevkalade değiyor doğrusu çekilen eziyetlere adeta gözünüzü okşuyo o görüntü var ya !müzdarip problemimi aşıyorum heralde karın bölgesi şekillendi şimdi artık iyice üzerinde derinlemesine çalışıyorum herkese tavsiyem cardio artı mekik ;)

6. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    flexor'a katiliyorum..

ancak sunu belirtmek gerekir .. Karin kaslarinin görünmesini istiyorsan
    1. yag oraninin düsük olmasi lazim (-->cardio!!)
    2. öncelikle mide bölgende kaslari gelistirmen lazim ..
    "olmayan sey nasil gözüksün" hesabi..

haftada 2 gün iyi..diger kas gruplarini gelistirmek icin nasil calisiyorsan mideyi de ayni sekilde ele almak lazim.. gelistirmek icin ben de ilk baslarda agirlik almayi tavsiye ederim .. ama kaslarin kisa sürede agirliklara alisacaktir.. alistiktan sonra bosta cekebilirsin...

ancak bosta cekerken ileri derecede nizami ve her tekrari hissedecek sekilde calisman cok önemli..

en iyi sonuclarimi 14 - 20 tekrar arasi dedigim sekilde nizami ve hissederek calisarak aldim..

saygilar

ahmetkb ve orhan__ bunu beğendi.
  7. standaart

standaart Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    her sabah kahvaltıdan önce cardio yapıyorum cardioyla birlikte bol bol da mekik çekiyorum tabii yanma konusunu sorucaktım şimdi her sabah mekik çekmemle kasları yakmış mı olucam??yani mekiği günaşırıya mı çekmemiz lazım,haftada 3 gün antrenman yapıyorum bu arada....

orhan__ bunu beğendi.
  8. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    eğer sabah aç karna cardio yapıyorsan ,bu eylem mümkün olduğunca aerob bir iş olmalı,yani vücud enerji ihtiyacını mümkün olduğunca yağlardan karşılamalı..mekik çekmek ise büyük oranda an-aerob bir aktivite..cardio çalışman sabah ac karnına olduğundan kandaki glikoz seviyesi minumumda olacaktır,buda demek oluyorki bu zaman zarfında vücud anaerob bir aktivite için gerekli karbonhidratı elde edemeyecektir..o yüzden sabah aç karna yapılan sportif aktiviteler hafifi tempolu koşular,yürüyüşler,bisiklet vs. gibi aerobluk dercesi yüksek eylemler olmalıdır.

ahmetkb ve orhan__ bunu beğendi.
  9. standaart

standaart Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    mekiği antrenman sonrasına mı almalıyım pek de hevesliyim sabah mekiğine ancak bakacaz artık...

10. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    istersen sabhata çekebilirsin.çokta önemli değil aslında.sonuçta mekik diğer vücut geliştirme egsersizleri gibi şiddetli bir hareket değildir.ama antreman sonrası yapmak daha mantıklı,hem daha verimli olur hemde o bölgeyi fazla yıpratmamış olursun.antremandan öncede ısınma amacı ile mekik çekebilirsin.ama eğer sabah çekmek istiyorsan kendini fazla yıpratmadan ve zorlamnadan hareketi uygulamalısın.çok fazla süresini uzatma.dediğim gibi eğer içinden mekiği sabah yapmak geliyorsa ,sabah yap..çok kafana takma.

orhan__ bunu beğendi.
  11. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    flexor hocam

bizede es_jimde spor salonunda bir hoca mekikte kucagına al 10 yada 20 kiloyu onunla daha iyi hissedersin diye söylemişdi

bunu belirttiginiz iyi oldu.BEN SUNU MERAK EDİYORUM BU İŞİN OKULU,KURSU VARMIDIR.hani sertifika veriyorlarya orda

ögrencilere ne ögretiyorlar.ben artık korkmaya basladım.yapdıgım hareketler sürekli burdaki hocalarımız anlattıgına göre

yanlış cıkıyor.örnegin simdi FLEXOR hocamız anlatmasaydı ben gün gectikce kucagımdaki kiloları arttırıp yapacaktım.belki

sakatlık cıkacaktı.solun hocam

ben anlıyorum bu sporu niye herkesin yapamadıgını.cok derin bi spor body buildingi.herkesde yapamaz bence.cok bilgi

gerekli cok :cry:

orhan__ bunu beğendi.
  12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    2001 yılında fitness uzman egitmenliği semineri duzenlenmişti yurt dışından buyuk proflar gelmişti adı prf Shawn Thistle konusunda en iyilerdendi. o belirtmişti ve öğretmişti bize midede agır kilo ile 20 yapıcagına boşta 50 yaparsan her yonden sana artısı oluyor sakatlanma olmuyor disk kayması sinir sıkışması yag atım surtunme katsayısına baglı olarak vucut ısısı vs vs bu işin okulu yok fakat surekli seminerler duzenleniyor ve dikkat ediyorum tr den çok az kişi katılıyor

gezgin1907 ve orhan__ bunu beğendi.
  13. ketuda

ketuda Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Flexr hocam haklı olabılır ama 5,6 senedir bu şekilde mekik yaparım. Aslında her iki türlü de çalışırım bazen önce 20 kg ile 50 ila 75 tekrar sonra ardından boş kıloyla sıkıştırarak maximum tekrar birde bunun tam tersi... Bana göre boş da olsa doluda olsa mideyi sıkıştırmak çok önemli roman chairde hareketi bitme noktasına doğru geldiğinde midemi sıkıştırdığımda daha çok verim alıyorum :D [​IMG][/url]
    [/img]

orhan__ bunu beğendi.
  14. mobo

mobo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Roman chair da kac set kac tekrar yapiosun?

15. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar mekik meselesine kafayı çok fazla takmayın bence. Bir program belirleyin, kendinizi zorlayın ve bunu düzenli olarak yapın kaytarmadan. Eğer karın kaslarınızın görünmesini istiyorsanız yağ oranınıza daha fazla kafa yorun.

16. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Kasların hareketlerdeki çalışışını ve işleme mantığını öğrenmek için Kinesioloji okuyabilirsin, Kasların yapısını ve durumlara verdikleri tepkileri daha iyi öğrenmek için Biyoloji veya Biyokimya (krebs, atp, optimum kür gibi konseptler ve çok daha ilerisi) okuyabilirsin. Yurtdışında antrenör olmak için üniversite programları var bildiğim kadarıyla. Fakat vücut geliştirmeye yönelik bir lisans yok.

17. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bahsedilen mekik tam mekik sanırım..Özer Baysaling hoca bu konuda şu tavsiyelerde bulunuyor hardrive bodybuilding kitabında:

"Normalde yapılan mekik hareketi Sternum'u (göğüs kemiği) Pelvis'e (kalça kemiği) doğru çekmekten ziyade oturma hareketi sağlamaktadır.Alt sırttan ön bacaklara doğru gelen Psoas kaslarının görevi , bacakları göğüs kafesine çekmeyi sağlamaktır.Bu hareket mekik egzersizi esnasında öncelikle Psoas kaslarında etkili olmakta ve mide kaslarının çalışması çok düşük düzeyde gerçekleşmektedir.Daha da önemli bir husus alt sırt ve omurgaya zarar verebilmesidir..

Bunu önlemek için alt sırta kavis vermeye çalışırız.Fakat Psoas kaslarındaki gerilme alt sırtı aşırı bir baskı altında bırakır.Bu da ilerde ortaya çıkabilecek kronik bel ağrılarına sebep olabilir.

Mide egzersizinin temel görevi Sternum ile Pelvis arasındaki mesafeyi kısaltmaktır.Bunu gerçekleştirmenin tek yolu , alt sırt bölgesindeki omurgayı öne eğmektir.Kısacası Sternum'u Pelvis'e veya Pelvis'i Sternuma doğru hareket ettiren her egzersiz mide çalışmalarının esasını oluşturur.Ancak bunun emniyetli bir şekilde olması için alt sırt hafifçe bükülmelidir."

Akabinde : ".....burada temel hareket Sternum'u hareket ettirerek üst , Pelvis'i hareket ettirerek alt mide kaslarını çalıştırmaktır.

(kolaydan zora)
    üst mide için : Cruch, Cross Knee cruch, Pulldown cruch
    alt mide için : Lying Leg Raise , Reverse crunch ,vertical lying leg thruts, hanging knee ups, hanging leg raise"

hareketlerini önermektedir.

BK bunu beğendi.
  18. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu konuda kinesioloji okunabileceği gibi kas fizyolojisi ve endokrin ile ilgili kaynaklarda okunabilir..doktor arkadaşın tavsiyesi..DR flexor da belki bu konuda bilgi verecektir.

19. player_tr

player_tr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    kucağına kilo alıp mekik yapmak karnı büyütmezmi. genelde boksörler yapar diye duydum karnı büyütmek için.

20. ketuda

ketuda Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Mobo 3 ve daha fazla set sevmıorum bu bolgede genelde anlattığım gibi ıkı set max tekrarlarla

Sayfayı Paylaş