Max kilo az tekrar mı ? Hafif kilo max tekrar mı güç artıyor ?

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Erim Sönük tarafından 24 Nisan 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar .

2. ridvan95

ridvan95 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    3
    Yapabileceğin maksimum ağırlığın %70-80 i ile az 3-5 tekrar yaparak ilerlemek güç kazandırır. Fakat güç kazanmak demek sadece bir anda çok yüksek kilolar kaldırmak değil. Bu yüzden her hareketin setleri bittiğinde sonuna 1 set düşük bir kilo alıp hızlı şekilde gücün tükenene kadar hareketi yap. En kısa zamanda çok güçlenmek istiyorsan da yapacağın şey belli. 1 ay body yap ısın eklemlerin açılsın hareket kabiliyetin artsın hamlığını at. Sonra hemen calisthenics e başla ve sağlam idmanlar yap. 7 ay gibi bir sürede iyi güç seviyelerine gelmiş olursun. Ama hacim bekleme.

Rambo206 bunu beğendi.
  3. Sawtain

Sawtain Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    zonguldak
    detaylı bi konu compound hareketler ağır izoleler hafif ayrıyetten bi dönem ağırlıklar arttırılıp tekrarlar düsürülür bi dönemde ağırlıklar azaltilip tekrarlar arttirilir kası şaşırtma olayıda burdan geliyo kası şaşırtma diye bişey yok, olan şey hacimle gücün birbirleriyle doğru orantıda olması

4. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Niye 5 tekrar yapınca kaslar küsüyor mu?
    Arkadaşın sorusuna gelirsek, direnç idmanı yapan biri zamanla zaten güçlenir.

zeo64 bunu beğendi.
  5. ridvan95

ridvan95 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    3
    Direnç idmanı nedir biliyor musun? Ben söyleyeyim. Stresi uzun sürede oluşturmak ve uzun süre muhafaza etmek. Bunu yapıp git kaldır bakalım ağır kilolar. Kemiklerin çatır çatır çatırdasın tendomların zarar görsün o zaman anlarsın güçlü mü olmuşsun yoksa dayanıklı mı. Evet 5 tekrar. Sen 6 çıkardın da yapma diyen mı oldu? Hayır zaten 6 çıkarabiliyorsan 7-8 çıkıyorsa bir zahmet yükü artırıp tekrarı kısalt. Zaten hareketlerin sonuna 1 set direnç ekle demişim değil mi? Düşmüşsünüz bazı takıntıların peşine ancak muhalefet ediyorsunuz. Bazı şeyleri birbirinden ayıramazsınız. Yok ben sadece az tekrar yapayım yok sadece direnç çalışayım demekle güçlü olunmuyor. Direnç idmanları kasları sıkılaştırır. Çok sert olurlar fakat içe yönelirler. Kuvvet idmanları ise hacim verir ve kaslara daha çok besin taşır. Sen şimdi kalk 5 kilo 20 tekrar yap. Başkası 20 kilo en 5 tekrar yapsın. Hanginiz güçlü ? İkiniz de değil. İkisini bir arada götürseniz zaten birkaç ay önce 5 tekrarı zor çıkardığınız ağırlığı artık 10-12 tekrar çıkarabilirsiniz. Hareket kabiliyetini artırmadan da, ağır girmeden de, anlık patlayıcı güç kullanmadan da, stresi uzatmadan da güçlü olunmaz. 20-30 tekrar yapıp hacim bekleyenlerin, güç bekleyen hali gibisin ne diyeyim.

6. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    aşama aşama cevaplayıp gideceğim çünkü düzeltilmesi gereken çok şey var.

öncelikle tamamen kondisyona yönelik,tamamen hacime yönelik,tamamen güce yönelik vs gibi ayrımları vücut yapmıyor.vücudun yapılan idman stiline göre bunlardan bazılarına biraz daha fazla yönelimi olabilir ama bu demek değildir ki 3-5 tekrar sadece gücünü artırır,6-12 tekrar sadece hacimi artırır,12den üstü sadece devamlılığı artırır.böyle kesim ayrımların doğrulandığı bir akademik çalışma gösterin inanalım,yok gösteremezseniz de eski genel geçer bilgileri insanlara tekrar tekrar söyleyip beyinlerine kazımaya çalışmayalım.

kemikler çatır çatır çatırdasın,tendonlar zarar görsün gibi ölümcül gözüken bir tabiri kullanamazsınız.ne yapınca kemiklerimiz çatlayacak tendonlarımız zarar görecek?eğer dışarıdan bir etken yoksa(ped kullanımı gibi),on/off süreçlerin ardından sınır tanımadan eski alışkanlıkla idmana devam etmek gibi hatalar yapılmazsa yani kısacası normal düzenli bir sporcu olma durumunuzu etkileyecek dış bir faktör yoksa iskelet sistemi yaptığımız idmanlardan dolayı kas sistemine uyum sağlayacaktır.tendon ve eklemler sadece düşük tekrarda güçlenmez,sadece yüksek tekrarda da güçlenmez,ne işi yapıyorsanız o işe daha yönelimli olmak üzere genel olarak güçlenir.çok düşük tekrar yapan powerlifterların/haltercilerin de tendonları ve eklemleri normal casual bir sporcudan ya da normal bir insandan güçlüdür,büyük oranda yüksek tekrarlar ve statik çalışmalar yapan bilek güreşçilerinin de.

kasın içe yönelmesi diye bir şey yok.kas gelişim sistemini böyle açıklayan akademik bir kaynak bekliyorum sizden,tabii ki bulamayacaksınız.

sizin tabirinizle "direnç idmanları" da kası geliştirir sizin tabirinizle "kuvvet idmanları" da.vücut kaç tekrar yaptığını bir noktaya kadar algılar ve önemser,literatüre giren "mechanical tension ve metabolic stress" kavramları çerçevesinde,incelerseniz anlayacaksınız.evet böyle bir ayrım literatürde var fakat kas gelişimi için vücuda kapasitesinin sınırlarında yük yüklemeniz ve caloric surplus da bulunmanız yetecektir.yani zor çıkarılan 5x5 de kas geliştirir zor çıkarılan 3x20 de.ve kas gelişimi ile güç gelişimi birbirine paraleldir aynı kişi için bakarsak.aynı kişi için bakarak diye belirttim çünkü leverage,eklem ve tendon bağlanma noktaları,diğer genetik faktörler gibi şeyleri aradan çıkarmış oluyoruz.bu faktörler aradan çıktıktan sonra,kasın uygulayabildiği force yüzey alanıyla doğru orantılıdır.yani bu demek oluyor ki daha fazla kas daha fazla güç uygulanması demektir.yani nasıl bir tekrar/set sistemi uygularsanız uygulayın doğru uygulayıp kas kazandığınız taktirde DAHA GÜÇLÜ BİRİSİNİZ DEMEKTİR.sinir sistemi adaptasyonu ve nöral adaptasyonlarla aynı kas kütlesine sahipken daha verimli kuvvet uygulayabilirsiniz,düşük tekrarlarla çalışmak daha fazla güç kazandırır bilgisi de buna dayanarak ortaya çıkmıştır.

size katılabildiğim tek konu son yazdığınız.
    eğer amaç genel olarak iyi bir sporcu olmaksa her açıdan idman yapmak gerek.ama bu çıkarımı oluşturmak için yola çıktığınız dayanaklarınızın bir çoğu yanlış ve kulaktan dolma.katılmadığınız nokta varsa tartışmaya açığım.

Son düzenleme: 25 Nisan 2018
    aslangur, afka9, bordo14 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Soruya "Nasıl güçlenirim?" olarak bakıp cevap yazdım. Çünkü bu soruyu soran birine verilecek cevap bellidir, "Dirence karşı direnç uygulamak, yani ağırlık antrenmanı" Powerlifting yada olimpik halter ise kendi içerinde değerlendirilmelidir, bu sorunun direkt cevabı değildir. Tekrar sayılarıyla bunları birbirine sokmak bilimden uzak bir söylem olur. zeo64 kısaca açıklamış, üzerine tartışmaya gerek görmüyorum kendi adıma.

8. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    az tekrar beyin ile kas arası sinir hareketini iyileştirdiği için daha fazla kasın kasılmasını sağlar o yüzden güç için az tekrar.ama bence 5-10-15 şekklinde her tekrar aralığından birer tane yapmanız daha iyi.birleşik hareketlerde 5 tekrar yapabir iken izolelerde 5 tekrar yapamazsın sakatlanırsın.şu da var kaslar ayrı kasılmazlar yani sen örn:az tekrar yapınca beyaz kas lifler sadece çalışmıyor kırmızılar da çalışıyor tip 1-2 fln vb.ama eğer kas yapacaksan 15 tekrarı es geçme derim.çok faydası var.ama sen her aralığı uygula

9. ridvan95

ridvan95 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    3
    Kulaktan dolma bilgiler? Mahallenin muhtarından öğreniyordum zaten pardon. Dedikodu çıkmış...

Komik olmayın ya. Ne çalışmasından bahsediyorsun? Bilim de bilim diye kafayı yemişsiniz. İnsanın fitratından zerre haberin yok kalkmış ismini cismini bilmediğin adamların verilerini istiyorsun. Bugün dünyada bilim diye yutturulan şeye de bakın hele. O bilgileri nereden elde ediyorsunuz? Ya üniversitelerin araştırma yayınlarından ya da medyanın size sunduğu olanaklardan. İnternetten. Kapat insanları sonra araştırma yaptık diye veriler sun tüm dünyayı inandır. Oldu. Adamlar ne dese inanıyorsunuz. Bakın hala bu spor camiasının doğal olanlar için konuşuyorum 2 gram protein davası yürüyor. Hadi en az 1.5. Yalan bunların hepsi yalan beyninize sokun şunu. Gerçekten durumu olmayan ama spora heves etmiş arkadaşım var. Sabah bulursa peynir ya da yumurta yer. Süt içmeyi sevmez. Tavuk etini yiyemez tadını sevmez. Ayda birkaç kez et yer bir elin parmaklarını geçmez. Dışarıda da yemez. Komple makarna haşlar salça döker yer. 1 yılda öyle bir gelişti ki aklın hayalin durur. Neden? Adamın aldığı protein kilosu başına bir etmiyor be bir. Hani bilim? Ha ama bir dakika overtraining de var değil mi. Ben söyleyeyim adam kendini bu spora verdi her gün ama her gün istisnasiz gider çalışır. 1 saati geçmez idmanı. Öyle sizler bizler gibi biceps triceps bile yüklenmez. Komple compound. Hadi bu adamın asla gelişememesi lazım hele de protein rezalet halde iken overtraining olması lazımken. Ama gerçek öyle değil. Öyle kalıplara sığdıramazsınız bir organizmayı. Neden gelişti biliyor musun? Her gün gittiği çalıştığı için. Beslenme de beslenme diye kafayı yemiş bir camia var. Yahu beslenme tabii ki önemli. Ama kim kalkıp da kendini bu derece disipline eden bir adamdan daha hızlı gelişebilir? Supplement yok vitaminler omega 3 ler performans artırıcılar yok. Hani senin güvendiğin kaynaklar. Ha güvenmiyor inanmıyor musun. Yahu bak gerçekten çok basit. Gidersin her gün full body çalışırsın ağır çalışırsın gerisini düşünmezsin. Daha iyi gelişmezsen buyur gel buradayım. Birşeyi denemeden de sallama. Evdeki hesabın çarşıya uymuyor. Can bu can. Başlı başına bir varlık insan. Öyle fıtratını doğasını anlamadan ancak fazla para harcarsın gelişi güzel çalışırsın.

Kaslar içe doğru sıkılaşmaz ha? Git calisthenics yap da gör bakalım nasıl sıkı hale geliyor lifler. Ya da dur. Git al bir bisiklet düzenli sür. Daha güçlü bacak kasların olacak. Daha dirençli olacak. Ama öyle bir içe doğru sıkılaşacak ve incelecek ki şaşıp kalacaksın. Sıkılamazmış. Yazık. Bu sözden sonra ne denir ki. İşte tam da bu yüzden uzun süreli calisthenics sporcuları bir süre bıraksalar dahi body ciler kadar hacim kaybetmezler. Çünkü kasları zaten sıkı halde duruyor. Minimum hacme inmeleri daha uzun sürüyor. Ama body yapan? Aynı sürede o kadar gözle görülür hacim kaybediyor ki kasların mı eridi diye korkuyor. Oysa eriyen zerre birşey yok. İçe doğru sıkılaştılar. Hacim vermesi için spora dönmesi yeterli. Sen şimdi kalkıp crossfit yap sonra bırak da sıkılaşmayı gör. Güçten bahsediyoruz. Güç bellidir. Kaldırabildiğin en yüksek ağırlığı düşün. Bunu daha uzun süre kaldırabilirsen güçlendin demektir. Dönersin kiloyu artırır 5 tekrara dönersin. Bu ağırlıkla 10-12 tekrar yapabilmeye başlarsan güçlendin demektir. Kiloyu artır 5 e dön aynı şekilde devam et. Yahu 5 değil 3 olsun 3 ten başla. 3 değil 6 olsun. Ne farkeder? Ama kalkıp da 12 tekrar yapabiliyorsan hiç mi sormazsın kendine neden daha fazlasıyla 12 yapamayayım diye? Artır kiloyu yavaş yavaş onu da 12 ye çıkar. Bunu da mı anlamakta güçlük çekiyorsun? Yok kaynak yok yazı yok bilmem ne. Kuralları yıkan adam olun. Adam gibi idman yapın. Ertesi gün yorgun değilsen ya da hala yapabilecek gücün varsa git yine idman yap. Over vs takılma. Canın istiyorsa karşında kimse duramasın. Bak bakalım hedefin neyse nasıl ulaşıyorsun. İnsansın insan sınırın yok. Sınırın sağlığın oldukça herşeyi yapabilirsin. Birşeyi yerinden almak da güçtür onu elinde tutabilmek de taşıyabilmekte. Sadece direnç dersen o yükü yerden alamadığınla kalırsın.

Rambo206 bunu beğendi.
  10. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    tartışmaya açığım dedim,laf salatası yapmaya değil.bahsettiklerimle/düzeltmeye çalıştıklarımla ilgili karşı bir argüman görmüyorum.beslenmeden bahsetmişsiniz,arkadaşınızdan bahsetmişsiniz.okumadığınız takip etmediğiniz için yere gömdüğünüz literatür hem fullbody'i hem compound hareketleri hem de overdose olmayan protein alımını destekliyor,kısacası heves etti diye bahsettiğiniz arkadaşınız her şeyi doğru yapıyor.

işin ilginci cevabımı o kadar kişisel algılamışsınız ki saydığınız şeylerin bu forumda baş savunucularından biri olarak oturup bir güzel güldüm.haşlanmış tavuk göğsü/pirinç lapası/bro split kombinasyonundan oluşan mentaliteyi burada yıllardır yıkmaya çalışıyoruz biz,forumu takip etseniz bu konulardaki tarafımı bilirdiniz.

en son doğru yol olarak gösterdiğiniz "anlamakta güçlük çektiğim" yöntem klasik bi linear progression,gelişim stratejilerinin en BASİTİ ve işe yarayanı yani.onun işe yaramadığı seviyeye gelebilince bir özel mesaj atarsanız seve seve daha ileri programlama yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilirim :)

bu forumun bilgi alış veriş kaynağı olduğunu ve kişiler değil konular üzerinden devam etmenin bu amaç için en hayırlı yöntem olduğunu hatırlatmak istiyorum.takıldığınız nokta varsa bu bilgi alışverişini devam ettirebiliriz @ridvan95 .

mrthr35, 2pacist ve ulaire bunu beğendi.
  11. ridvan95

ridvan95 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    3
    Onu kaynak göster demeden önce düşünecektin. Hadi oradan diyorum. Çünkü bu insan vücudunun neye nasıl tepki verdiğinden bihaber sadece okuduğunuza itimat ederek uyguluyorsunuz. Sonuç alınca oldu tamam sanıyorsunuz. En basitinden kalkmış uçuk öğünlerden bahsediliyor. Niye kardeşim hayrola? Biz bu dünyaya yemek yemeye gelmedik. Sabahtan akşama kadar oturup yemek programı yapacak olan adam ziyandadır. Bu ziyanı anlaması için ölmeyi beklemeyin. Oturup yatıp kalkıp yemeyi teşvik eden sözde bilimsel yazılar üzerine kurulu bir düzene hanginiz çomak sokabiliyor? Sabah yersin akşam yersin biter. Bunun 3 ü 4 ü 5 i yok. Çok dayanılmaz halde olursa yine en fazla 1 meyveyle arayı geçersin. Daha yediği sindirilmeden 2-3 saatte bir gırtlak yapmayı öneren bilimin yalandan kaynaklarını mı sunacağım sana? Bırak allasen. Sana tavuk dahi demedim. Makarnayla kas mı yapılır? Çok saçma değil mı? Makarna ya. Besin değeri rezalet halde olan birşey. Ama oluyor işte. Bunu bilim açıklasın bakalım. Dur bir dakika. Böyle birşey olmayacak. Çünkü bunu açıklayıp da size ardından çok şeyi açıklamaları gerekecek. Protein yalanı. Supplement yalanı. Antrenman yalanı. İlaç endüstrisi. Daha neler neler. Kendi ayağına sıkar mı? Sıkmaz. Eskide kaldı değerli bilim insanlarının bilimsel çalışma sonuçları. Bugünkü bilim gücü elinden bulunduran sistemin insanların tapmasını sağladığı yalan bir medya unsuru. Bilim adamları bunu buldu şunu buldu yok bir grup bilim insanı vb... Kim bunlar? Hani kayıtlar hani veriler? Niye hayvanları kendi malları gibi kullanıyorlar niye herşeyi yapay yapmaya başladılar buna neden ihtiyacımız var? Dünyanın kaynakları tükeniyor yalanı da cabası. Birşeyin tükendiği yok. Doğayı kendisine bıraksan zaten kendisini yeniler. Tıpkı hasta hücreler gibi. Sen kalk sentetik herşeyi hayata şok akıl almaz canı operasyonlar yap sonra bunun endüstrisini kur. İşte bu yüzden hak ettiğin cevap oydu. Kaynak istediğin yapıya dön da iyi bak. Geçmişte bilim vardı. Yapılırdı. Adam gibi dosdoğru yapılırdı. Ve bu adamlar karşı koyardı. Öldürürdü işine gelmeyeni. Ama sonra baktılar ki bu bir güce dönüşebilir sonra bilimi sever oldular. Bugün yapılan bilim değil vahşettir. Bu adamların yalandan kaynaklarını istersen benim cevabim da böyle olur. Benim bahsettiğim antrenman sistemlerini yapıp da sonuç alamayacak bir tane insan yok. Denemeden palavra atan insanlar zaten denemesin de bir zahmet. Ne gerek var anlamayan adamın eline alet edevat verilir mı? Verilmez. Tabuları yıkacakmış. Yahu iki platoya girseniz kafayı yiyorsunuz gelmiş bana doğru sistemden bahsediyorsun. Okumaktan bahsetme bana. Benim bilim anlayışım senin gibi spordan ibaret değil. Her gün iç içe bulunduğum şeyi bana anlatma. O literatür bunları öneriyormuş. Sürekli başka birşey öneren literatür... Bana o literatüre göre 75 kilo bir insanın sadece en fazla 25 gram protein ile nasıl geliştiğini anlat bakalım? Kaynak diyorsun buyur göster kaynak. 1-1 den aşağıya en fazla 0.8 kabul görüyor. 0.3 den bahsediyorum o da olursa. Her gün 25 de değil ha. Senin dediğin kaynaklara göre bu adamın gelişmesi "imkansız". Ama onların imkansız gösterdikleri herşey palavra. Tüketim toplumu yaptılar her toplumu hala kalkmış masal anlatıyorsun. Savunduğun o literatüre iyi bak. Bambaşka alanlarda insanın uğraşmadık özelliğini bırakmadılar. Gelmiş geçmiş en büyük yıkımı ve caniliği yapan adamların kaynaklarıyla kendinize ancak zulmedersiniz. Protein overtraining supplement kavramlarını herkesin aklına sokan zaten o literatür ey cahil arkadaşım (!)

12. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    @zeo64 demiş Çanakkale boğazı sen demişsin yandı kaynanamın ağzı. Cevap veremediğin noktada saçmalayıp olayı çarpıtmışsın resmen.
    Kaynak kısmına da değinmek lazım. Forum ahalisi olarak kaynaktan kastımız sciencedirect, ncbi vs gibi verisi, yazarı metodu belli olanlar. Men's health yada youtuber ları kaynak konusunda fasulye olarak görüyoruz. Konuyu daha fazla kirletme, ama düşüncelerini başka bir bölümde konu açarak paylaşırsan çok daha verimli tartışmalar olur.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zeo64 bunu beğendi.
  13. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Bilim de neymiş ben sevmem öyle şeyleri :) Olayı kişisel tartışmaya çevirip, asıl konunun içinde değil de etrafında dönerek, hararetli şekilde saçmalayarak kendini haklı çıkartamazsın. Yazmayım yazmayım dedim ama, ne bilimden ne spordan bi habersin, cahil dediğin adamın yaptığı idmanı sen deneyemezsin bile. Ağır saçmalıyorsun, izafiyeti kabul etmek için Einstein ile oturup çay içmek mi gerekir? Bir bilgi bilimsel ise bilimseldir, aksi kanıtlanana kadar kabul edilir. Senin elinde saçmalık var geçerli bir argüman yok. Yazdıklarını okudukça gülüyoruz, sabaha kadar saçmalıklarını yazabilirsin emin ol kimse takmayacak :))))))
    Adam ciddi ciddi cahil demiş hahahahaahah :D harbi iyi güldüm.

zeo64 bunu beğendi.
  14. ridvan95

ridvan95 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    3
    İyi güldün tam cahil gülüşü. İbn-i Sina, Galen ve daha birçok bilim insanı. GERÇEK BİLİM İNSANLARI. 2 öğün şifa ve insanın en fazla ihtiyacı olandır 3 öğün ise hastalıktır demiştir. Okudun mu kardeşim El-Kanun fit tıb ı? Anlayacak isen göndereyim. Ciltleri bitirmeye kahkahaların yetmez.

Bilimsel ise bilimselmiş? Hmm. Çok acıklı. Bilim de onun bilgileriyle yetişmiş doktorlar diyetisyenler de az az sık sık ye derken benim sevgili peygamberim ise ille de nefsine hakim olamaz isen 2 öğün ye az ye doymadan kalk demiş. Sonrasında ve öncesinde de gelen islama inansa da inanmasa da gerçek bilim insanları kar amacı gütmeyen bu güzel insanlar tamamen aynı şeyi demiştir. Senin sallamasyon entrikalı bilimine kalsak akşama kadar ağzımız durmasın. Böyle rezillik görülmedi son yüzyıla kadar. Einstein ile çay içmeme gerek yok da kendi el yazılı makalelerini bulup okuyabilirsin. Anlarsan tabi. Ama kalkıp da birisi sana bu böyle demiş derse sen de bir miş miş muş ile inanacaksan buyur inan sana batan ne? Bana batan yok kendi düşüncenizi paylaşırsınız eyvallah da kaynak göster diyerek işin içinden çıkamazsınız. Kimin kaynağı? Sana sık sık ye diyen bilimi güç olarak elinde tutan adam sana kendi bilgilerini dayatırken kendisi dünyanın en iyi üniversiteleri diye bildiğiniz üniversitelerde avicenna okutuyor. Sana ilaç dayar. Kendisi gider herşeyin doğalını yer az yer hayatını yaşar ve parasını birçok deneyim için harcar. Sana ise paranı hastanelere yemeklere oyunlara eğlenceye harcatır. Türkiyenin akan parasına bak İngilterenin akan parasına bak. Elbet orada da eğlence yemek var. Ama ne almanya ne de biz de dahil diğer avrupa ülkeleri gibi değil. Kimden bahsediyorum? Üst kesimlerinden. Senin elit dediğin insanlar dahi parasını bunlara yatırıyor. Al sana bilim. Bugün A der yarın yalanlar. Yahu bu bilim bir insan olsa bu kadar kendini yıldan yıla yalanlasa kimse suratına bakmazdı.

Bir de şuna değineyim. Kalkmış diyorsun o adamın yaptığı idmanı yapamazsın. Bende sana diyeyim ki git rich piana idmanı yap diyeyim yapamazsın diyeyim. Bunun cehaletle ne alakası var abi şaka mısın? Şimdi sana desem ki benim gibi yüzemezsin diye. Sen bundan ötürü cahil mı olacaksın?

İyi ki cevap yazmışsın tanıdığıma sevindim yazmaya devam et üstteki tartıştığım arkadaş en azından ciddiyetimi bozdurmuyordu sen işe komedi kattın. Cidden memnun oldum :joy:

Son düzenleme: 26 Nisan 2018
  15. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Belli bir yerden sonra okumadım. Aslında cevap verilebilecek çok bir şey yok. Karşımda kör ve sağır biri var ve biliyorum ki böyle birine bir şeyleri gösteremem. Ancak değineceğim bir kaç şey var yalnızca.
    Eski mesajlarımda sıkça kullandığım bir tablo var, müsabık vücutgeliştiriciler için 1 g/kg proteinin pozitif nitrojen dengesi sağlamak için yeterli olduğuna dair. Ayrıca sık öğün konusunda da yorumlarım var. Mesela JISSN nin meal frequency review'ini çok sık kullanmışımdır. Ne diyor? Az ve sık beslenmek vücut kompozisyonu(kas yağ su vs) üzerinde minimal etkilere sahiptir. Bunları bilim söylüyor. Hani diyorsun ya bilim kandırıyor diye. Çok popüler olan ketojenik diyetin kardiyak aritmiye neden olabildiğini bize bilim söylüyor. Şu senin beğenmediğin, kötü şeyleri bize hep iyi gibi gösteren bilim.
    Bu arada sormuşsun birine Avicenna'nın eserini okudun mu diye ve ekleyip Galen'den bahsetmişsin.

Bilirsin, küçük kan dolaşımını bulan Galen'dir ancak bunu doğru şekilde bulan/gösteren İbni Nefs'tir. Bu da sana İbni Sina, Galen gibi kişilerin söylediklerinin değişmez bilgiler olmadığını göstermiş olur.

Bir nokta daha var. Peygamberimiz 2 öğün yenilmesini önerirdi demişsin. Öneri olarak bunu söylediği sahih hadisini senden atmanı istiyorum.
    Peygamber efendimiz, yatmadan önce yatacağı yeri eliyle çırparmış. Sen yatağa girmeden önce elinle yatağın içini çırpıyormusun? O dönemin şartlarıyla veya 20-30 yıl öncesinin şartıyla şimdiyi bir tutarak konuşmak düşünmeden boş konuşmak oluyor.
    Seni düşünmeye davet ediyorum.

zeo64, 2pacist ve ulaire bunu beğendi.
  16. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    sen sadece makaarna ye her günde full body yap 1 saat eğer gelişirsen haber ver bizde yapalım.bir konuda haklısın o da bilimsel yazılar olayı.ben okuyorum ve deneylere baktığımda kişilerin eşit ortamda araştırılmadığını görüyorum.ama sen gelipte beslenme yalan dersen komik duruma düşersin senin dediğin şeyleri yapanlar var adamlar xs tişört giyiyorlar.sen beslenmeden anca akıntıya karşı yüzersin.madem bu kadar da iddalılsın sadece makarna yiyerek büyü o halde.bütün v.gler akılsız o yüzden et protein vs diyorlar ilaçlılar bile protein diyor.sen çok akıllısın makarna diyorsun dinlenmeye gerek yok diyorsun.hıı:D.

17. ridvan95

ridvan95 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    3
    Önyargını kınıyorum. Fakat aynı zamanda üslubun için teşekkür ediyorum. Bu üslupla konuşan birisine karşı bende bu üslupla konuşurum.

Benim bir hastalığım vardı. 6 yıl kadar sürdü. Derine inmeyeceğim. Geçmedi bir türlü. Gitmediğim doktor, kullanmadığım ilaç kalmadı. Özellikle body e başlayınca spora devam edince geçeceğini rahatlayacağını düşündüm. Sonuçta spor yapmak sağlıklı bir iş. Fakat garibime giden birşey oldu. Çok daha kötü oldum. Başarım düştü spora odaklanamadım hiçbir işi yapamaz oldum. Sonra her hastalığın nedeninin tokluk olduğunu öğrendim. Hz. peygamberin 2 öğün sözü dikkatimi çekti. Anlam veremedim. Bilim öyle demiyor. Doktorlar öyle demiyor. Sadece bir avuç hurma ile beslendiği olmuş. Üstelik yoksulluktan değil. İslam devleti zengin olduğunda dahi. Ve tüm sahabe böyle davranmış. Sonra ise anlam verememekle beraber bunun sadece yetip yetmeyeceğini düşünmeye başladım. Tek başına yetmezdi. Neden? Çünkü bilmeden haram yiyorduk da ondan. Kazandığımız para helaldi fakat ya yediklerimiz? Haram neydi ki? Günahından korkup kaçtıklarımız miydi? Bize anlatılanlar gibi miydi? Şekeri, unu, doğal olmak koşuluyla zeytinyağı dışındaki yağları, abur cubur paketli ne ürün varsa hepsini bıraktım. Hayatımda bunlardan bir tane bile yok. Doğada topraktan benim için senin için yaratılmış ellenmemiş ne varsa onları yerim. Ama rabbimin yarattığı birşey e müdahaleler edilmişse yemem. Uzak dursun. Maddi manevi zararlar veriyor. Sonra bununla beraber hastalığım gerçekten çok şükürler olsun geçti. Sonra tekrar düşündüm spora nasıl devam edeyim diye? Büyük proteinler almalıydım hatta bunu hayvansal gıdalar ile. Ee pastörize süt içmiyorum. Yumurta ve tavuk doğal olmaz ise yemiyorum. Doğal diye garanti verilirse de Allah'ın affına sığınarak başlıyorum. Çünkü arka planını bilemem. Meyveler için de böyle. Hz peygamberin önüne et gelince çokça soru sorar ve nasıl nerede ne zaman ne yolla ne için kesildiğini sorar öğrenirmiş. Öğrenemez ise yemezlermiş. Bende sonra düşündüm o zaman sporda gelişemeyecek miyim? Bilime göre bitkisel proteinler de aminoasit çeşidi az. Hayvansal kadar yok. Ama ben şuan ıspanak fasulye brokoli mercimek yiyerek devam ediyorum. Üstelik benim daha güçsüz olmam lazımken inan daha güçlü olmaya başladım. Bir de hayvansal gıdaları da tüketmeliyiz fakat çok değil ve günaşırı değil. Bunlar insanda vahşet doğuruyor. Eğer aramızda öfkeli agresif davranan varsa hayatında bir süre hayvansal gıda tüketmesin ve düzgün beslenip farkı görsün. Bilim ketojenik der. Paleo der. Çok şey der. Bilim böyle dedi diyorsun ama başka dalı da başka birşey söylüyor. Şuan dünyada kabul gören bir sürü şey var. Hepsi de kendince ispatlı ve dayanaklı. Yazık bu düzene yazık. Beynimizi de hayatımızı da çöplüğe çevirmek için uğraşıyorlar. Bugün tip fdd yı kaile alıyor. Bilim de. Fdd nin başına geçenlerin geçmişi kimlere dayanıyor kimlere. Tıpkı bizdeki gibi. Ticarî. Halkım sağlığıyla oynuyorlar. Birşeyden anlamayan adamı başa getiriyorlar. Hepsi planlı ve bilinçli. Sakın beni müslüman geçinenlerden görmeyesin. Sorduğun soruya cevabim bellidir. Evet yatağa girmeden önce öyle yaparım. Kalkınca da yaparım. Yastığının altında misvak bulunur. Gün doğmadan kalkarım. Öyle 8 saat falan uyumam. Sonuç ne mı oldu? Derslerimdeki başarım inanamayacağım kadar arttı. Spordaki ilerlemem de. Hayatım da. Sağlığım da. Her hadisi araştırmak isteyen araştırsın. Hz. Peygamber çok haklıydı çok. Çünkü biz dünyaya tıkınmaya gelmedik. Hepsinin hesabı varken ve bunu idrak etmişken bilmiyor gibi davranamam. Allah'ın direkt olarak topraktan sizin için çıkarmadığı birşeyi yemeyin. Rafine besinler asla. Plastik aldığımız suya bir tek çare yok. Ona da çaren yoksa sığın Alllaha öyle iç. Ha kimse şimdi boş şeyler yazmasın. İnançsız kişiler olabilir. Onlara neden bunları diyeyim? Müslüman olan niyeti iyi olan zaten bunların ardına düşer öğrenir. Ben az ye desem karım ne bundan? Spora gidip kıpkırmızı kesilerek çalışam nice insan var ve toplumdaki sporcular bunların idmanına bayılıyor. El insaf kardeşim o vücuda o acıyı çektirmeye ne hak var? İnsan gibi yeterince çalışmak neyimize yetmez? Bunları da neden yazdım olur da senin ya da başkasının bir hastalığı varsa sadece denesin. Ne kaybeder? Nasıl olsa kendi gözleriyle görür. Madem sen böyle güzel üslupla yazdın bu da son cevabımdır. Kimseye cevap vermeyeceğimi okuyanlar bilsin. Burada kibir yarıştırarak kim ne elde etmiş? Kalın sağlıcakla.

18. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    peygamberimizin 2 öğün olayını çoğu doktor tavsiye ediyor.ayrıca peygamberimiz israfı sevmezdi o yüzden az yerdi.ama biz gidip de günde 1 hurmayla yaşarsak ölürüz.uyku olayıda araştırmalar az ve düzensiz uykunun ileride çok fazla soruna sebeb olacağını gösteriyor.ah ah.ilk vahi oku.din bile okumaya ve bileme önem verir iken sen

19. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Önyargılı davrandım evet. Başlangıç cümlelerim de o yüzden öyleydi, ancak bunun bazı sebepleri var. Mesela doktorlar ve diyetisyenler... şeklinde bir cümlen var. Önyargılarımın sebeplerinden biri bu cümle. Tüm meslek grubunu bu şekilde değerlendirmemek gerekiyor. Her diyetisyen veya her doktor aynı değil. Sepetteki bir kaç elma çürük diye sen bütün elmaları çürük kabul ediyorsun ama öyle değil. Yukarda bitkisel proteinlerin yeterli olmayacağını söyleyenlerin olduğunu söylemişsin. Vejetaryen sporcuların nasıl beslenmesi gerektiğiyle vs ilgili çalışmalar var veya vejetaryen olarak çok iyi fizikler elde eden tanınmış vg sporcuları var. Bunları görmezden gelenler olduğu kadar emin ol görmezden gelmeyenler de var. Ya da işini hakkıyla yerine getiren sporcu beslenmecileri vs de var. Her sporcu danışmanının suplementleri övdüğünü düşünüyorsun vs ama öyle değil. Bana birisi kreatini sorduğunda ona söyleyebileceğim bir çok eksisi oluyor. Güncel bir çalışma, kreatin gibi kas gelişimini destekleyen suplementler testis kanseri riskini artırır diyor. Bir başka çalışmada saç dökülmesine eğilim varsa dihidrotestosteron miktarını artırarak saç dökülmesini artırabilir diyor. Bunları sporcuya söylemeden, al bak bu en etkili suplement kullan dediğimizi mi düşünüyorsun? Olimpik sporcularda suplement kullanımı tamamen sporcunun insiyatifine bırakılır mesela. Biz sadece bilimi dayanak alarak etkilerini, amaca göre faydalı olup olmayacağını söyleriz ve ekleriz. 2002 IOC'da 630 suplementin 94 ünde nandrolone gibi maddeler içeren doping maddeleri bulundu diye. Bunları söyleyen bir bilim ve bu işi hakkı, hakikati, vebali düşünerek yapan diyetisyenler, doktorlar, antrenörler de var. Belki sayıları çok az ama var oldukları gerçeği hakikat. Sen de kal sağlıcakla.

20. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Adam büyük resmi görmüş, tüm bilim adamları müslümanların sağlını bozmak için kafalarından uyduruyor, kendi halklarına da aynı yalanları atıyorlar. Ayrıca burası yeri olmadığından dini öğütlerin çoğunun aslında gerçeklikle bağı olmadığı konusuna değinmeyeceğim. Konu başlığında adamın sorduğu sorudan nerelere getirdin konuyu. Çok basit bir psikolojidir, bir şeye karar verirken genelde duygusal bakıp, onun etrafında mantıklı sebepler aramaya, argüman üretmeye çalışırız, senin yaptığın da tamamen bu, söylediklerin gerçek değil, gerçek olmasını istediklerindir.
    Et yemeden, yumurta yemeden vücut geliştirilmez demedik aksine forumda defalarca bunların aslında şart olmadığını dile getirmişimdir. Konuyu dini nasihatlere getirip, topu göğsünde yumuşatman falan çok ucuz şeyler. Verilen bu cevaplar senin için değil, senin yazdıklarını okuyup inananlar olmasın diyedir.

Sayfayı Paylaş