low Carb Diyeti olmuşmu ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Alican Günaydın tarafından 4 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Alican Günaydın

Alican Günaydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Sabah 7:00

2 adet Ceviz : 65,4 kcal + 1.37 Karbonhidrat + 1.52 Protein + 6.52 Yağ
    5 Fındık : 62.8 kcal + 1.67 Karbonhidrat + 1.50 Protein + 6.08 Yağ

Sabah 8:00
    2 Beyaz Yumurta : 34.0 kcal + 0.48 Karbonhidrat + 7.16 Protein + 0.06 Yağ
    1 Kibrit kutusu Peynir: 55.5 kcal + 1.65 Karbonhidrat + 7.50 Protein + 2.10 Yağ
    5 Zeytin: 41.4 kcal + 0.44 Karbonhidrat + 0.72 Protein + 4.20 Yağ
    2 Dilim Tam buğday Ekmek: 135 kcal + 25.7 Karbonhidrat + 3.83 Protein + 1.75 Yağ
    1 Domates: 18.0 kcal + 2.86 Karbonhidrat + 1.05 Protein + 0.23 Yağ
    1 Salatalık : 14.4 kcal + 2.17 Karbonhidrat + 0.72 Protein + 0.24 Yağ

Kuşluk 10:00

1 Etiform: 168 Kcal + 30.5 Karbonhidrat + 6.66 Protein + 3.60 Yağ
    1 Bardak Ayran : 57.0 Kcal + 4.20 Karbonhidrat + 3.00 Protein + 3.15 Yağ

Öğle 12:30

1 But: 242 Kcal + 0.00 Karbonhidrat + 39.5 Protein + 8.24 Yağ
    1 Dilim Ekmek : 56.5 Kcal + 10.7 Karbonhidrat + 1.60 Protein + 0.73 Yağ
    1 Bardak Ayran: 57.0 Kcal + 4.20 Karbonhidrat + 3.00 Protein + 3.15 Yağ
    Salata : 58.0 Kcal + 5.03 Karbonhidrat + 1.77 Protein + 3.46 Yağ

İkindi 15:30

Tavuk Göğüs (150 Gr) 165 Kcal + 0.00 Karbonhidrat + 38.1 Protein + 1.13 Yağ
    1 Bardak Süt: 94.0 Kcal + 10.8 Karbonhidrat + 5.86 Protein + 3.00 Yağ

Akşam 18:30
    Salata : 58.0 Kcal + 5.03 Karbonhidrat + 1.77 Protein + 3.46 Yağ
    Tavuk Göğüs(150 Gr) : 165 Kcal + 0.00 Karbonhidrat + 38.1 Protein + 1.13 Yağ
    1 Dilim Ekmek: 67.8 Kcal + 12.8 Karbonhidrat + 1.91 Protein + 0.87 Yağ

Gece 21:00
    2 porsiyon meyve (Şeftali Elma): 98.8 Kcal + 22.8 Karbonhidrat + 1.33 Protein + 0.70 Yağ
    1 Kepekli Galeta: 51.0 Kcal + 9.98 Karbonhidrat + 1.53 Protein + 0.48 Yağ

Toplam Besin Değerleri

Kcal : 1764 Kcal
    Karbonhidrat:155 gr
    Protein:168 gr
    Yağ:54.5 gr

Boy:176
    kilo:97

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Biz yazmaktan sıkıldık sen aynı şeyi sormaktan sıkılmadın. Daha önce diyetisyenin verdiği listeyi burda sorgulattın seninle ilgili hiçbir şey bilmeyen forum ahalisine, şimdi aynı listeye 1-2 şey ekleyip low carb olmuş mu diyorsun. Biraz araştırıp önce keşke 155 Gr karbonhidrat ile low carb olamayacağını görür burda konu kirliliğine sebep olmasaydın. Hazreti google a "low carb diet" " ketojenik beslenme" gibi sorular sorunca gerekli cevapları alabiliyorsun. Valla çok zor değil. Yazmak 10 saniye, çıkan 3-5 linke tıklayıp okumak 1 saat, araştırıp öğrenmiş olmanın mutluluğu bir ömür boyu...
    Ama tabi hazır forum var bilen-bilmeyen kişilere sorup yalan yanlış bilgi edinmek daha kolay sen de haklısın...

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sersem1690 bunu beğendi.
  3. Alican Günaydın

Alican Günaydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Gerçekten bilgilenmek istiyorum bu konularda çok tedirginim ve diyetisyen bana 1600 kcal kalorilik diyet verdi bende araştırdığıma göre bu diyette fazlasıyla kas kaybı yaşa yacağımı düşündüm konu bundan ibaret ve gittiğim diyetisyen devlet hatanesi diyetisyeni olduğu için fazla uğraşmıyorlar hazır liste veriyorlar benim amacım daha önceki konularda da bahsettiğim gibi kas kaybı yaşamamak umarım kendimi anlatabilmişimdir .

4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    İşte bununla ilgili zaten 3-4 konu açtın daha fazlasına ne gerek var. Evet forumda işi bilenler var ama onların 3-4 katı kadar bilmediğinin farkında olmayan var.
    Boy, yaş, kilo, yağ/su kütlesi, kan/tiroid değerleri, bmr, günlük aktivite miktarın gibi verileri bilmeden sana liste yazanlardan koşarak uzaklaş. Gittiğin diyetisyene güvenmiyorsan başkasına git.

CODY1 bunu beğendi.
  5. Alican Günaydın

Alican Günaydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    ben şunu anlamadımm çok araştırdım ama bunla alakalı bişey bulamadım şimdi diyelimki diyet listemizin kalorisi düşük günlük protein ihtiyacımızı alsak yine de kas kaybı olurmu ?

6. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Kalori eksiği kilo vermeni sağlar. Bu eksiğin çoğunluğunu karbonhidrattan kısarsan ( misal low carb ile günlük 20-50gr karbonhidrata düşersen) çok hızlı su ve yağ atarsın. Yağdan aşırı bir kısma sağlanamıyor sanırım çünkü bazı vitaminlerin emilimi, hücresel faaliyetler vs için vücudun sağlıklı yağa (tereyağı, zeytinyağı, fındık fıstık, avocado gibi) ihtiyacı var miktarı hakkında bir bilgim yok. Proteinden kısılan bir beslenme şekli olduğunu sanmıyorum ama belki olabilir araştırmak lazım.
    Kas kaybı olmaması için protein ihtiyacını karşılamanın dışında minimum düzeyde bile olsa kasları çalıştırman gerekir diye düşünüyorum. Ama gene de verdiğin kilonun bir kısmı istemsiz olarak kas kütlesinden gidebilir buna da fazla takılma.

7. madmax29

madmax29 Üye

Beğenileri:
    284
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    birincisi adamın merak ettiği bir soru var cevap vermek istemiyorsanız neden azarlar gibi postunu kirletiyorsunuz. ikincisi evet güzel kardeşim senin boy kilo ve yaş aralığında biri için yazdığın makrolar fazlasıyla düşük karb. diyete girer...tek yapman gereken bu düzeni 10-15 günde bir öğün olmak kaydıyla karb yüklemesi yaparak vucudu şaşırtmaktır. bunun dışında kesinlikle kardio yapmanı tavsiye ederim. birde sürekli kas kaybına takılmısın senin zaten şu an boy ve kilo oranın problemli ciddi kilo fazlan ve yağın var...sen önce normal değerlere in o esnada kas yaparsın...arkadaşlar lütfen yapıcı olalım bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın...
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Ağustos 2017 ---
    sen hiç hayatında 25-50 gramlık diyet yaptın mı ? musabık falan mısın ?

8. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Aslinda cevap verecektim ama 50 Gr yağ ve 150 Gr karbonhidrat yazan bir listeye low carb dediğin anda gereksiz olacağını farkettim. Dediğin gibi önce bilgi sonra fikir...

9. madmax29

madmax29 Üye

Beğenileri:
    284
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    dostum cidden bişey bildiğin yok sadece bildiğini saniyorsun...kulaktan duyduğun şeyleri bilgi sanıp insanları boşa yönlendirme...1600kcal bir diyet 97kg bir adam icin gerçekten cok zor ve disiplin isteyen bir diyettir...bugun 50gram basmati pirintce 30gram karb. var. sana soru sordum cevap vermedin...bak aşağıda dünyaca ünlü 3x mr olimpia atletik fizik birincisi jeremy buenadianın yeni çıkarttığı "shred with buendia" adlı ebooktan bir pasaj var incele istersen...bence sen bilgilerini gözden geçir...
    IMG_0108-05-08-17-11-04.JPG

10. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Bu vatandaş daha önce bu soruyu 3-4 farklı konuda sordu ve gerekli cevabı aldı. Bunu bilmediğin belli ki benim yazdığımı da okumamışsın.
    Diğer postta bunu yap diye bir cümle yok sadece bir örnek verdim parantez içinde ve evet uzman degilim ki böyle bir iddiam yok internette sürekli araştırıyorum bulabildiğim her kaynağı okuyorum ve öğreniyorum.
    Önce okuyalım, okuduğumuzu anlayalım, ondan sonra cevap yazalım.

Verdiğin örneğe gelince bu listenin low carb olduğu gibi bir bilgi yok sen bu fikre nasıl ulaştın merak etmiyorum. Sonuç olarak önce okuyup, anlamak gerekiyor.

Son düzenleme: 5 Ağustos 2017
  11. Alican Günaydın

Alican Günaydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    çok sağolun deneyeceğim.

12. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Karbonhidrat düşük ancak diyet low carb değil.
    Konudan çok uzaklaşmadan arkadaşa cevap yazayım.
    Daha önce belirtmiştim. Sana 1600 kalori veren bir diyetisyenin elinde kullandığın ilaçlar, kan tahlillerin, vücut analizin, kronik hastalık öykün gibi bir çok şey var. Bunları bilmeden bizim yorum yapmamız doğru değil. Ayrıca bahsettiğin diyetisyene güvenmiyorsan arkadaşımızın dediği gibi başka diyetisyene gidebilirsin. Kafana göre ekleme çıkarma yapman sana faydadan ziyade zarar sağlayabilir.

Karbonhidratı düşürmemen gerektiğini daha önce belirtmiştim. Buraya çok sağlam meta analizler ekleyebilirim düşük karbonhidratlı diyet ile yüksek karbonhidrat arasında uzun vadede vücut kompozisyonu açısından fark olmadığına dair. Eğer periyotlama yoksa, train low compete high gibi planlar yoksa düşük karbonhidrat sporculara önerilmiyor. En sedanter sporcuya önerilen kg başına 3-5 g karbonhidrat. Aksini iddia eden bilimden uzaktır.
    Sana tavsiyem kafana göre program oluşturmaman şeklinde. Yakınlarda toplum sağlığı merkezi ya da sağlık ocağı varsa orada başka bir diyetisyenle görüşebilirsin daha sakin olacaktır. Sorularını iletebilirsin.

13. Alican Günaydın

Alican Günaydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Öyle imkanım olsa buralarda uğraşmazdım maalesef bütün devlet hastaneleri dolu 4 ay sonraya atıyor. teşekkürler yorumun için
    birde ben diyetisyenin verdiği listeden sadece proteini arttırdım yani 120 idi 150 yapmaya çalıştım yani oynamadım diyetle o kadar 120 gr extra tavuk göğüs koydum

Son düzenleme: 5 Ağustos 2017
  14. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Anladım..
    Enerji ihtiyacın 2850 kalori civarında.
    (Adölesan olduğun için hesaplama biraz karışık onu anlatmayım.)
    Büyüme ve gelişmeyi etkilememek için %10-20 lik düşüşler yapmak gerekiyor.
    Alman gereken enerjinin %60 ının altında olan 1700 den daha düşük almamalısın.

Kas kaybın olmaması için kalori 500 kadar düşürülmeli. Hatta 600 kadar düşürüp 2200 ile başlanabilir.

Diyetisyeninin verdiği listeye göre sebzelerin kalorisi yağ yok ise hesaplanmamalı. Sen domatesi ,salatayı vs de hesaplamışsın. Listenin orjinal halini gönderir, kan tahlillerini, besin alerjisi durumunu, kullandığın ilaçları vs paylaşırsan nerelere ekleme yapabileceğini söylerim, kaloriyi 2200 e yükseltebiliriz.

15. Alican Günaydın

Alican Günaydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Benim Amacım Olduğunca hızlı kilo vermek değil olduğunca hızlı yağ yakmak . Birde ayda 8 kilo vermek çokmu benim için ve bazen fazla gereksiz soru soruyor olabilirim tecrübesizliğime verin.

Ekli Dosyalar:

16. Alican Günaydın

Alican Günaydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    yardımcı olacağım demiştiniz ?

17. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Bırak low carb'ı, beyaz ekmeğin girdiği hiçbir sağlıklı beslenme düzeni yoktur. Beyaz ekmekle low carb diyeti yapamazsın.

18. Alican Günaydın

Alican Günaydın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    şuan intermittent fasting yapmayı düşünüyorum doğrumu düşünüyorum sizce .

Sayfayı Paylaş