LORDOZ MU KİFOZ MU HER IKİSi mi,resimli lutfen yardım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve efendi87 tarafından 27 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. efendi87

efendi87 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    MerhabA arkadaşlar forumda lordoz ve kifoz konusunda okumadığım kısım kalmadı öncelikle bunu belirteyim.benim kafamı karıştıran şey acaba ben abartıyor muyum?kifoz ya da lordoz ileri derecede mi,belimin çukurlugunu resimlerde görebilirsiniz,fitness yapıyorum 2 aydır,ön omuzu bıraktım artık.kollar omuzlar büyüyor ancak gövdemi büyütemiyorum 1 sene evvel de 2sene boyunca fitness yapmıştım yine bu şekle ulaşmıştım.lordoz için ne öneriyorsunuz,lordoz için squat yapmak lordozu artırır mı azaltır mı!?aynı şekilde baş boyun kısmımın da önedoğru eğildiğini görüyorsunuz bunun için de arka omuz ve sırt geliştirmek lazım deniyor.mesela bent over lateral raises yapıyorum ancak lordoz için de beli zorlayacak hareketler yapmayın deniyor,deadlifti yapmayacak mıyım,squat yapmayacak mıyım,bent over lateral raisees yapmayacak mıyım ya da bent over row yapmayacak mıyım.kafam çok karıştı,fit bi vücuda sahip olayım derken postürü daha da bozmak istemiyorum.sırt kasım gelişti gibi ama hala eğri görünüyor ne dersiniz,üstadlar yardımınızı diliyorum

Bu arada 27ysşımdayım 189 boy 88kiloyum,işim hep masa başı.

image.jpg image.jpg image.jpg

2. efendi87

efendi87 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar yardımcı olacak kimse yok mu?,yanlış hareketler yapıp vücudu daha da bozmak istemiyorum,bu gördüğünüz vücut için ne önerirsiniz?lordoz ileri mi kifoz ne derecede hangi hareketleri kesinlikle yapmamalıyım?

3. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Son sözü doktorunuz söylemeli, şu şu kası geliştirmelisin şuralara baskı oluşturmamalısın vs. dedikten sonra gerisi kolay. Ancak gövdeye ağırlık vermelisiniz, öncelikle alt sırt ve karın kaslarınız kuvvetli olursa postür sıkıntılarınız en alta iner. Evet deadlift, squat gibi egzersizleri hekimden onay almadan uygulamayın, hyperextension ve crunch vazgeçilmez ikiliniz olmalı. Bu arada bana göre önemli bir durumunuz yok, özellikle belirtmeseydiniz farkedemezdim, ama siz yinede doktorunuzdan onay almayı ihmal etmeyin.

Lorethlorien bunu beğendi.
  4. Ragnarr Loðbrók

Ragnarr Loðbrók Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    columbunun dediği gibi; abartılacak bir durumunuz yok ve öncelikle kesinlikle bir doktora gözükmenizde fayda var.

5. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Tehlikeli seviyeye gelmeye yaklaşmış bir lordosis gördüğümü söyleyebilirim ki googledan Lordosis(anterior pelvic tilt) yazarak baktığında bunu sen de göreceksin. Aynı rahatsızlıktan ancak çok ilerlememiş olanından ben de geçirdim ve ciddi anlamda bana çok sorun yaratmıştı. Lordosis'in sebebi genellikle zaten güçsüz olan karın kaslarına oranla daha da güçsüz olan kalça - arka bacak kaslarıdır. Durum böyle olunca aradaki orantısızlık omurgayı normal olandan farklı bir şekil almaya zorluyor. Ancak bu durumu atlatman çok zor değil. Benim sana tavsiyem deadlift - squat gibi hareketlerden şimdilik uzak durman ve bacak için sadece Lunge hareketini yapman. Bu hareket kalça-arka bacak kaslarını ciddi anlamda çok etkili bir şekilde çalıştırır. Benim omurlarımı eski haline getiren çok büyük oranda Lunge hareketidir. Ancak bu harekette kalça kaslarını en iyi şekilde uyarabilmek için atılan adımın uzun olması gerekir , aksi takdirde kısa adımlamalarda Ön-üst bacak kaslarına daha çok vuracaktır. Antrenmanlar sonlarında uygulanması gereken diğer bir önemli hareket ise Hip Flexor Stretching hareketidir. Bu hareketi yaparken zaten hip flexor kaslarında bir problem olduğunu sen de anlayacaksın ve bu yukarda yazdıgım sebeplerden dolayı bu kasta meydana gelen problem aynı şekilde lordosis oluşumunda önemli bir paya sahip. Eğer yeterli seviyede ingilizce biliyorsan bu bahsettiğim kavramları internette aratarak birçok kaynağa ulaşabilirsin. Örneğin Lordosis için doğru olan Hip Flexor Stretch hareketini anlatan videoyu ben çok aramıştım. Çünkü Anterior pelvict tilt ( lordosis) ve posterior pelvict Tilt gibi durumlar için Hip Flexor Stretch hareketinin uygulanış şekli de değişiyor . Bu videoda Lordosis için doğru olan şekliyle anlatılıyor : . Bütün bunları kendi tecrübelerime dayanarak yazıyorum ve öncelikle doktora gidip tam anlamıyla ne olup bittiğini öğrenmek için MR çektirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Sonuç % 90 oranında lordosis çıkacaktır ancak yine de emin olmakta fayda var.

Balboa7 ve efendi87 bunu beğendi.
  6. efendi87

efendi87 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Hocam öncelikle çok teşekkürler,çok doyurucu bir cevap olmuş.Bir sorum olacak.Deadlif ve squat'ın yapmamayı önermenizin sebebi nedir?Lordozun sebeplerinden biri de arka bacak yani hamstringlerin güçsüz olması değil miydi,ben mi yanılıyorum acaba?Beni aydınlatırsanız sevinrim.

Onun dışında üst boyun kısmında da bir eğrilik var benim gördüğüm,bunun için arka omuz ve sırtı güçlendirmem gerekiyor mu?Bunun için bent over lateral raises uygun mudur,ama o da beli zorluyor sanki,ne öneririsniz

7. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Damdan düşmüs birinin yorumu daha iyidir elbette, ama moralinizi yüksek tutun, durum önemsiz değil ama çözümsüz hiç değil, tavsiyelerden doktor ve mr ile ilgili olanlara öncelik vermelisiniz.

Balboa7 bunu beğendi.
  8. xxxxxx14

xxxxxx14 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Aynı sorun bende de var.Off ne yapacağım kaldım böyle:D

9. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Deadlift squat yapmanda fayda var aynı durum bendede var ama senin baya ilerde gibi. Fakat bunu doğru formda yapman lazım her gün hipflexor ve köprü hareketleri plank gibi hareketleri yap. Mesela ben zayıfım benim göbeği öne doğru taşıyor çok moral bozuyor düzelmesi uzun sürüyor yalnız ben 1 veya 2 yılda anca düzeldiğini biliyorum ama moralini bozma. Zamana bırakman lazım.

Sayfayı Paylaş