Lordoz Hakkında Yardım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Scythes tarafından 20 Haziran 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Scythes

Scythes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar merhaba , formunuzda yeniyim. Başlıkta da belirttiğim gibi orta düzeyde lordoz hastalığına sahibim.Bu sene üniv. sınavına gireceğim için son 3 ayımı (yaz) sporla geçirmek istiyorum ve bu hastalığı da yenmek istiyorum.Araştırmalarıma göre arka bacak ve karın kası çalıştırmak büyük ölçüde düzeltiyormuş bu olayı. Acaba doğrumudur ? Ve arka bacak çalışmasıyla kastedilen şey nedir ? ( Deadlitf, squat vs. gibi)
    Yardımcı olabilirseniz çok iyi olur. Şimdiden Teşekkürler.

2. erenburak01

erenburak01 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Bu videoyu izle, bende bu duruş bozukluğuna sahiptim, 2 ay içinde büyük oranda düzeldi. Ancak bilmelisin ki bu egzersizler hayatının bir parçası olmalı, yapmayı bıraktığında lordoz tekrar baş göstermeye başlar.

Ayrıca forward head duruş bozukluğunu araştırmalısın, lordoza sahip olan insanlar genelde bu bozukluğa da sahipler.

3. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Forumda konusu vardı postür bozukluklarıyla ilgili bir konu ama şu an aklımdakileri kısaca yazayım, hip flexor kasını esneteceksin, google'dan bulabilirsin hip flexor stretch diye aratırsan, belinde esnetilmesi gerekiyor aslında ama bel esnetme omurga sağlığı için pek önerilmiyor o yüzden beli esgeçelim.. Arka bacak (Hamstring) için en kral hareket stiff legged deadlift, istersen leg curl hareketi de ekleyebilirsin, karın kaslarının da kuvvetli olması gerekiyor, bunun için vacuum yapabilirsin, karnını içine çekiyosun yani kaba tabir olarak anlatmam gerekirse böyle anlatabilirim, ama sen yine de google'dan iyi araştır nasıl yapıldığını kaç saniye kaç set yapıldığını öğren.. Kısaca böyle :) Kolay gelsin.

4. Scythes

Scythes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Hepinize çok teşekkür ederim fakat aklıma birşey takıldı. Şimdi erenburak01 arkadaşımız hayatımızın bir parçası olması gerektiği, yapmayı bırakırsak tekrardan eski haline döneceğinden bahsetmiş. Yani bu hastalığın kalıcı bir tedavisi yok mudur ?

5. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Şimdi buna tam olarak hastalık demeyelim, Postür bozukluğu demek daha doğru olacaktır. Postür bozukluğu çeşitli sebeplerden dolayı olsada sonuç olarak kasların birbirine eşit güçte olmamasından kaynaklı bir problemdir. Kimisinde hatalı duruştan kimisinde hatalı antrenmandan vs. vs. farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkar.Vücut geliştirme yapıyor musun bilmiyorum ama yapmalısın, antrenmanlarına bir önceki mesajımda yazdığım güçsüz olan kaslarla ilgili hareketleri eklersen bir sorun kalmayacaktıt. Tabii ki ömrünün sonuna kadar yapman gerekiyor bu sporu, bir yaşam biçimi haline getirirsen, vücut geliştirme antrenmanlarına doğru hareketler koyarsan, ekstradan bir şey yapmana gerek kalmaz, düzgün bir postürün olur. Tahmin ediyorum ki şu an yazdıklarım tam olarak soruna cevap olmadı. Biraz daha açık yazayım, eğer kısa bir süreliğine esnetme hareketlerini ve zayıf kasları güçlendirme hareketi yaparsan, sorunun düzelir. Ancak aradan tekrar zaman geçince eski haline döner. Ve bu kısır döngü hep devam eder, sen esnetirsin, düzelttim dersin, aradan zaman geçer eski haline döner. Vücut geliştirme antrenmanlarını asla bırakmayıp her kas grubunu çalıştırarak yaparsan, vücut geliştirmeyi bırakmadığın sürece herhangi bir postür bozukluğun olmaz. Umarım açıklayabilmişimdir. :)

6. Scythes

Scythes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Yardımlarınız için çok teşekkürler. Gereken cevabı aldım. Belirttiğiniz yerleri güçlendirmek/esnetmek amacıyla programıma ekleyeceğim. Tekrardan teşekkürler.

SoldiersOfGod bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş