lor mu çökelek mi tercihiniz?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve deep_fly tarafından 22 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    bu gün salonda çalişan koçla konuştuğumda lor önemsiz çökelek çok daha kaliteli dedi özellikle kuru çökelekten bahsetti fakat kuru çökelek bulmak zor.
    yakınlardaki marketlerde lor da çökelekte mevcut.Kafam biraz karışık.hangisi definasyonda daha iyi bilmiyorum.bilenlerden yardım

2. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Benim bildiğim lorla çökelek aynı şeyler.. yoksa değil mi?

3. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Çökelekle lor farklı şeyler. Hele kuru çökelek bambaşka.

İnanılmaz lezzetli birşeydir, fakat tuzludur da tat olarak.

O yüzden definasyona gelmez ve zaten top top satılır kuru çökelek.

Turuncu renklidir.

Çok serttir, bıçakla tam kesemezsiniz, kazırsınız. Salatalara falan konur.

Kurusunu çok miktarda tüketmek çok zor.

deep_fly bunu beğendi.
  4. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    benım tercıgım herzaman kuru-yagsız-karbonhıdratsız lordan oldu bence en bulunabılen ve de en ucuz proteın kaynaklarından bırı

gecen gun bır peynırcıden kasr loru aldım bole lezzzetlı bole guzel bı sey olamaz defınasyonda olmayan herkese tavsıye ederım mukemmel bır tat ama bulunması zor

deep_fly bunu beğendi.
  5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Lor önemsiz diyen bir sporcunun, hele bir de hocaysa gözümde değeri ve spor bilgisi bir anda aşağılara iner.
    Hocanıza lütfen lorun niçin önemsiz olduğunu sorunuz?
    Belki başka bir vurgu yapmak istedi ve siz yanlış anladınız.

Lorla çökelek arasındaki en temel fark içerdikleri su miktarıdır.
    Çökelek çok daha kuru ve yoğundur, o nedenle birim hacimdeki protein miktarı çok daha fazladır.
    Ancak hem lordan hem de çökelekten aynı miktarda proteini alırken aldığınız yağ ve kalori miktarları eşit gibidir.

Sadece lordan daha fazla miktarlarda tüketmeniz gerekir ki bu miktarm diğer birçok protein kaynağına göre son derece düşüktür ve son derece hesaplıdır.

Bütün bu yorumumda lordan kastım yağsız lor peyniridir.
    Piyasada lor peynirinin çok daha yağlı ve lezzetli birçok çeşidir daha bulunmakta, bunları ayrı tutuyorum.

ifsygn, zigbog, Setenay ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Eger hazir bir urun aliyorsaniz uzerindeki protein / yag / karbonhidrat oranlarina bakiniz. Ornegin benim aldigim yorsan boreklik lor peyniri icerigi 100gr'da:
    19gr Protein
    2.2gr Yag
    3.3gr Karbonhidrat

Bence bundan iyisi protein tozu olacaktir herhalde. :) Tabii bu urunun 500gr'inin 3TL oldugunu hatirlatmak gerek. Lor'un yumurta beyazi gibi tum amino asitleri kapsayip kapsamadigini bilmiyorum ama bu sporu yapanlar icin bicilmis kaftan.

cagrihalacoglu, cemddd ve deep_fly bunu beğendi.
  7. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    izmirde ben bir türlü hem yağsız hem tuzsuz lor bulamıyorum, zaten burda tuzsuz olanlara lor deniyor fakat onlar baya bi yağlı oluyor, tuzlu olanlarına ise çökelek deniyor ve lor'a göre daha az yağlı ve daha kuru oluyor.

çok aramama rağmen tuzsuz ve yağsız olanlarından bulamadım, bulabilen varsa bilmek isterim nerelerden bulunabildiğini.

deep_fly bunu beğendi.
  8. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Anlaşılan şu ki içerik bakımından lor la çökelek arasında su muhtevası ve tuz dışında pek bir fark yok. Sleepy nin dediği turuncu renkli lor hiç görmedim. Benim genellikle tercih ettiğim eker in yağ ve tuz oranı çok düşük hatta yok denebilecek kadar az olan kaşar lor denilen loru alıyorum. Şekil olarak tıpkı kaşar şeklinde presslenmiş olarak satılıyor ama fiyatı yaklaşık beyaz peynir fiyatında..

saygılar...

deep_fly bunu beğendi.
  9. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Gray Wolf, köy taraflarına gidersen salatalık çökelek diye soruştur.

Mutlaka o tadı alman lazım.

Turuncu renkli, içinde birçok baharat var ve tuzlu bir tadı var.

http://www.hatayyemekleri.com/images/cokelek.jpg

Hatta adana taraflarında çökelek salatası yaparız biz.

Bildiğin domates-biber-salatalık doğrayıp üstüne biraz zeytin yağı ve içine çökelek doğrarız.

İnan sabah kahvaltın şölene dönüşür :)

En kısa zamanda denemen dileğiyle, iyi sporlar.

Gray Wolf ve deep_fly bunu beğendi.
  10. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    aslında loru bulmak zor degıl ben bımden alıyorum kaanlar boreklık peynır dıe satılıyor degerlerı ıse

100grda
    proteın:19
    karbonhıdrat:4
    yag:1
    tuz:1

ifsygn, cagrihalacoglu ve deep_fly bunu beğendi.
  11. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    makineci aynen sana katılıyorum ben de izmirdeyim.lor aldığımda çok yağlı oluyo.hani yerken fark edicek kadar SEZER YZL'nin direktifleriyle bu gün bime gidip alıcam.herkese çok teşekkürler.iyi sporlar.

12. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    sleepy bu çökelek tarzını ilk kez görüyorum. Çökeleğin işlenmiş bi türü olsa gerek..rengini de içindeki baharatlara borçlu gibi. Lezzetli fakat biraz da acı gibi gözüküyor :) bi ara bulabilirsem denemek isterim tabi.

saygılar...

13. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    aynı bu değerlerde yörsan'ın böreklik lorunu almıştım ben de ama normalde satılan çökeleğin aynısı ve tatlı lor'a göre çok tuzlu. ben loru öğün aralarında milkshake yaparak içtiğim için tuzsuz lazım bana, ama dediğim gibi tatlı lor da baya yağlı.

deep_fly bunu beğendi.
  14. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    hayret, kaşar loru o kadar yağsız ve tuzsuk demek! o zaman bi denemek lazım.

15. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bende senın gıbı smoothıe yada mılkshake yaparak ıcıyorum loru bana bımın loru hıc tuzlu gelmedı hatta o kadar kuru ve tusssuz kı bısey katmadan yemek cok zor ve bu gıbı ıcecekler ıcın ıdeal cunku tadı pek hıssedılmıyor

benım smoothıe tarıfım ıse soyle
    150-200gr lor
    bıraz cılek-frembuaz-v.b
    300-400ml lıght sut
    50-100gr yogurt

ben bole cok sevıyorum ve hosuma gıdıyor ama tabı tarıf degıstırılebılır

dj M.F.C., omerbay ve deep_fly bunu beğendi.
  16. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    ben smoothie olarak değil de milkshake olarak içiyorum direk. smoothie'de denedim ama milkshake kıvamındaki bana daha güzel geliyor. çoğu zaman süt yerine su kullanıyorum: 100gr tatlı lor'a 500ml'ye tamamlıyacak kadar su katıryorum ve üstüne 1 veya yarım paket dr.oetker'in milkshake'lerinden katıyorum. şimdiye kadar yaptığım en güzel tadı olan milkshake lor ve sütle yaptığım ve içine 1 paket dr.oetker çilekli-kakaolu toz kattığımdı. 2 hafta ara vermiştim body'e finaller dolayısıyla ve pazartesiden itibaren tekrar başlamayı düşünüyorum. gene bu karışımlarıma kaldığım yerden devam edicem fakat farklı birşey deneyerek, bu sefer dr.oetker'in bütün çeşitlerinden alıp hepsini karıştırdım(çilekli muzlu çikolatalı vanilyalı) ve aynı miktarda lor ve suyun içine 1 tatlı kaşığı atmayı düşünyorum bakalım, bu miktar almak istediğim tada ulaşmak için azalabilir de artabilirde.

deep_fly bunu beğendi.
  17. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    bu gün gittim bim'e.malesef kalmamış.adını hatırlamadığım bi markanın loruna baktığımda yağ oranının baya yüksek olduğunu gördüm.light yoğurt alıp çıktım:) yarın daha büyük bi mağazasına gidicem umarım bulurum:) bu arada smoothıe ve milkshake tarifleri de süper:)denedim.sabahları mükemmel olur:)

18. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    bu ürünü ben de denedim fakat tuzlu geldi, milkshake yapmaya uygun değil bence, ayrıca buna bu kadar para vermeye gerek yok, aynısı market veya mandıra tarzı yerlerde kilosu 3-4 liraya satılıyor çökelek diye.

19. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    loru sorduğumda çok yağlı olduğunu söyledi(büyük ihtimalle o da bnm gibi süper marketlerdeki tatlı loru görmüş olmalı) yabancı uyruklu zaten,bizim bahsettiğimiz lordan bihaberdir:)aslında adam da haklı bu gün baktığımda 25 gram yağ içerenini bile gördüm.o kadar yağ almayı göze alsaydım kırmızı et daha iyi bi tercih olabilirdi dedi:)

20. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    smoothie güzel oluyor gerçekten adı gibi içimi yumuşacık birşey fakat taze meyveyle yapıldığında pek tatlı olmuyor, sanki meyveli ayran içiyorsunuz, onun için ben hazır tozlarla yapılan milkshake'i tercih ediyorum, hem yapımı da daha zahmetsiz smoothie'ye göre.

deep_fly bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş