Kuvvet kazanmak

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve merterden19 tarafından 4 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. merterden19

merterden19 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar
    Uzun süredir merak ettiğim bir konu
    Kuvvet kazanmak istiyorum hacim kazanmadan. Tabi birazda kilo almak istiyorum ama kuvvet daha önde olmalı benim için. Hastalığım gereği kilo almam gerekiyor akciğerimden rahatsızım. Ama kuvvete yönelmek istiyorum.
    Yani kuvvet kazanmaya yönelik bir programa başlasam en azından 5-10 kilo alabilir miyim program dahilinde?

2. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
  3. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    powerlifting tam sana göre o zaman. stronglifts 5x5 öneririm , ya da türevi 5x5 programlar.

4. merterden19

merterden19 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Hemen inceliyorum.

stronglifts 5x5 e baktım ancak spor salonuna gidecek kadar zamanım yok üniversite sınavına hazırlanıyorum malum 3 ay kaldı ygs ye.
    Evde yapabileceğim bir program olursa daha güzel olur diğer önerdiğiniz programları da inceleyeceğim şimdi.

5. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    YGS ye de çalıştığın için şunu rahatlıkla konuşabiliriz.Güç ve kuvvet karıştırıldığı için hangisini istediğini net olarak bilmen lazım.
    Bildiğin gibi kuvvet: F=m.a
    F=(Force)Kuvvet
    M=(Mass)=Kütle
    A=(Acceleration): İvme
    Yani, kuvvet; ivme ile kütlenin çarpımıdır.
    Güç ise; P=W/T
    P(Power)=Güç
    W(Work)=İş
    T(Time)=Zaman
    Yani Güç için, zamana göre iş yapma oranı diyebiliriz.
    Şimdi aradaki farka gelelim. (Bunları biliyor olabilirsin belki. Ama bilmeyene faydası olsun diye anlatıyorum)
    Örneğin, önünde 10 basamaklı bir merdiven var.Sen onu yürüdün.Diyelim 10 saniyede yürüdün. Şimdi de aynı merdiveni, koşarak çıktığını düşünelim.10 saniyede yürüdüğün merdiven aynı merdiven ama daha kısa sürede bitireceksin merdiveni. İşte, zamanı kısaltırak GÜÇ artışı sağlamış oluyorsun.
    Şimdi bench press yaptığını farzedelim. Diyelim 100 kilo ile bench press yapıyorsun. Ve bunu 10 tekrarda dinlenme hariç, hareketin negatifi dahil 30-40 saniyede yaptığını düşünelim.Burada belli bir kuvvet, aynı zamanda da belli bir güç uyguluyorsun.
    Sen şimdi 100 kilo bench pressi, 10 tekrar ama 20 saniyede yaptığını düşün. Zamanı kısalttığın için GÜÇ artışı olacak. Aynı ağırlığı, daha düşük zamanda kaldırmış olacaksın. Bu da güç artışı olacak.
    Aynı ağırlığı, seninle aynı kilodaki başka bir arkadaşın, seninle aynı sürede kaldıramıyorsa, sen daha güçlüsün demektir.
    Artık ister kuvvete yönel ister güce. Ama ben güce yönelme taraftarıyım her zaman.
    Ama akciğerinden rahatsız olduğun için ani efor zarar verebilir mi bilmiyorum. Spor biliminde uzmanlaşmış ya da genel bilgisi olan bir doktora görünmen daha iyi olur. Hangi tür eforlara akciğerlerin nasıl tepki verir önceden bilmen lazım.
    Kolay gelsin.

Son düzenleme: 5 Aralık 2016
    oviedo ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  6. merterden19

merterden19 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle akciğerimdeki rahatsızlığımdan dolayı ameliyat olmuştum doktor 2 aydan sonra başlayabilirsin demişti kapalı ameliyat olmuştum. İnternette de 6 ay yazıyordu. Şu an 9 ay oldu zaten epey geçti zaten. Bu rahatsızlığım genelde zayıf kişilerde oluyormuş ve benim kilo almam gerekiyor. 8 kilo kadar aldım ameliyattan bu yana. Şu an 65 kiloyum 70-75 aralığına çıkartmak istiyorum ama asıl amacım hacim değil. Yani atketik bi vücut yeterli benim için önemli olan öncelikli kilo almak ama bunuda sağlıklı yapmak istiyorum. Bi tarafı yaparken diğer tarafı yıkmak istemiyorum.

Güç kuvvet konusuna gelirsek yani ben hem ağır bir iş yaparken yorulmamak yani yorulma eşiğimi yükseltmek hemde kaldırabildiğim ağırlıkları arttırmak istiyorum. Yani her ikiside. Evde uygulayabileceğim bir programa ihtiyacım var en azından önümüzdeki 6 ayı çıkarana kadar.
    Dediğim gibi asıl amacım hacim değil. Tabi biraz hacimlenmek isterim ama asıl amaç hacim değil.

Sayfayı Paylaş