kuru uzum

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Chomoloko tarafından 11 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Chomoloko

Chomoloko Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Scotland
    iyi akşamlar arkadaşlar,daha once bu tur konular açıldı ama bu konuya kendi açımdan açıklık getirmek istiyorum..şimdi antremandan sonra kuru uzum tuketsem aynı işi gorurmu glikoz depolamasi açisindan ? çunku kuru uzum sindirilmesi sıvıdan daha uzun zaman alan bir kuru yemiş oldunu duşunuyorum ..yada yine eski yontemimi evde toz şeker kup şeker gibi basit şekerleri 200,300 ml suyun içinde karistirip mi tuketeyim ?
    saygilarimla

Son düzenleme: 11 Kasım 2012
  2. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Sizin zaten glikojen depolarınız antrenman sonrası boşalmayacaktır.
    Antrenman sonrası şeker tüketilmesinin sebebi antrenman sırasında yükselen kortizol seviyesini düşürüp böyle kas yıkımını minimuma indirmektir.
    Kuru üzümün GI düşüktür yani insülin fırlatmaz kolay kolay eğer yağlanma probleminiz varsa güzel bir seçim yoksa basit şeker içeren ürünler tüketebilirsiniz yada GIsi yüksek ürünler diyebilirim

Chomoloko bunu beğendi.
  3. Chomoloko

Chomoloko Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Scotland
    O zaman bu durumda antremandan hemen sonra betmez de işimi gorecektir artı sabahları,peki bu betmezi su ile tuketsemi mi doğru olur yoksa direkt olarka tuketsem fark var mıdır ?

Son düzenleme: 11 Kasım 2012
  4. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Pekmez daha uygun olur yağ sorunun yoksa.
    Suyla içmen bir şey değiştirmez nasıl kolay içebiliyorsan

5. brhmcr

brhmcr Guest

Oncelikle aciklik getirelim.

Amator sporcularda (ya da idman hakkini tam veremeyen, her ne kadar goreceli olsa da bilen biliyor) idman sonrasi basit karbo alinmasi gerekliligi yoktur.

Diyelim ki siz boyle bir ihtiyac duyuyorsunuz amaciniz glikojen deposu doldurmak degil ama insulin ile kortisol kesmek ( demek ki o akdar agir bir idman yapmissiniz) o zam GI si yuksek bir miktar basit karbo isi gorur. Bu da uzum olamaz, kesme seker daha iyi yapar.

Ancak dikkat.

Kilo almaya elverisli, insulin direnci olan, vucut tipi yaglanmayi hizli kilan sporcularda insulin tetiklenmesi sikinti yaratabilir uzun vadede.

Eger boyle bir yapiniz varsa tavsiyem basit karbodan uzak durmaniz, insulin dalgalanmalarini ucurum boyutunda yasamamaniz.

Bir donem extravanganza cok guzel deginmisti. Bu tip sporculara --aslinda herkese-- yulaf tavsiye edebilirim, nasil mi?

Yulaf basit kompleks arasi orta GI li ( 40 GI) bir besin ancak temiz besin kaynaklari arasinda yer aliyor. Idman sonrasi icin yulaf mikserden gecirilip iyice un haline getirilirse insulin tetikleme olayi gelisecektir ancak inanilmaz bir dalgalanma yasatmaaycaktir. Bu tur bir shake ve dinlenmenin isimizi gorecegini dusunuyorum.

6. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Yulaf ezmesini un haline getirip neyle yiyeceğiz? orotein tozuylamı karıştırmayı tavsiye ediyosun?

7. brhmcr

brhmcr Guest

Ben suyla karisim yapip icebilecek igrenc bir mideye sahibim, protein tozu kullaniyorsaniz idman sornasi icine atilabilir.

Ps: unutulmamali ki protein tozu icindeki tatlandiricilar ( aspartam, sukkaroz, stevia) hepsi beyni glukoz gibi uyarmakta ve insulin salgilatmakta. Eger ki amac sadece bir miktar insulin sagilatip kortizol kesmek ise bu bile ise yarar :)

Son düzenleyen: Moderatör: 12 Kasım 2012
  8. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Bende çoğu kişinin antreman sonrası glkojen depolarının boşaldığına tamamen inanmıyorum şeker alımına gerekte duymuyorum protein + bcaa alıyorum ardından iyi karbonhdrat ve proteinli besleniyorum buda bana yetiyor kuru üzümü ise sadece sabah yulaf ın içine atıyorum o kadar.

Chomoloko bunu beğendi.
  9. Chomoloko

Chomoloko Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Scotland
    Tesekkurler sevgili Bhrmcr gerekli bilgiler.

Sayfayı Paylaş