'Kolum neden küçük gözüküyor ?' diyenler içeri.'Sahte' ve 'Orjinal Kas'.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve fatiko15 tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. fatiko15
  Offline

  fatiko15 Üye

  Katılım:
  25 Mart 2011
  Mesajlar:
  433
  Beğenileri:
  60
  Ödül Puanları:
  38
  Merhabalar.Sizinlebir bilgi paylaşmak istiyorum.Bir çoğumuz antreman sırasındaki pump etkisini biliyoruz ve Arnold'un terimi ile 'Orgazm' olmak gibi birşey.Bildiğiniz üzere Kas hipertrofisi(büyümesi) 2 tarzda ele alınıyor.Sarkoplazmik hipertropi ve Miyofibriler hipertrofi.

  Sarkoplazmik Hipertrofi çalışmaları genellikle tüksek tekrarlı (8-10-12 ve üstü) çalışmalarla oluşmaktadır.sarkoplazmik hipertrofide, kasta depolanan glikojen, atp ve creatine miktarında artışa sebep olarak yani ozmotik basınç arttırılarak, kas içerisindeki sarkoplazmik sıvı miktarı çoğaltılır. güç kazanımı olmaz ama hacimsel olarak gözle görülür artış olur.Buna pump etkisi diyoruz.Mesela antremandan sonra 1-2 gun kol hacmi bir nebze fazla olabilmektedir.Internetten arastırdıgıma gore yabancı kaynaklarda da buna kısmen 'fake kas' diyorlar.Yani anlık görünüm gibisinden.Mesela ben sporu 1-2 yada 3 gun bırakırsam ozellikle kol hacmimde gozle gorulur bir azalma oluyor( serbest duruşta). Ve ben bunu bu olaya bağlıyorum cunku genellikle 10-10-8-8 aralığında çalışırım.

  Miyofibril hipertrofil hipertrofide ise 1den 5-6 tekrara kadar, 1 tekrar yapabileceğiniz bir ağırlığın %60-70 i ile yapılan hareketler ve çalışmalarla kuvvet kazanımını da beraberinde getiriyor okuduğuma göre.

  Şimdi diyeceğim şudur ki, Savaş Cebecini youtubede verdiği hipertrofi programları benim dediğimle örtüşüyor.Hatta 4 haftada 1 Sarkoplazmik pump antremanı da yaptırı
   
 2. ozan1234
  Offline

  ozan1234 Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  322
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Minder , serbest stili güreşçi.
  Hacim için zaten en fazla 8 tekrar önerilir,5-6da normal ama 5 tekrar hacimden çok güç bakımından daha etkili ben zaten hayret ederim pazuda 3 4 hareket 4 set 12 tekrar yapan adamı ben 2 hareket 3 set 10-8-8 tekrar yaparım ve gücüm biter ama burda demek istediğim hareketleri hafife almaları az tekrar ağır yapmak herzaman hacim içindir.
  -Birde olay 5 6 tekrarda kası hissetmektir yedirerek yapmak ozaman yessin :)
  Not-Bu 5 6 tekrar omuz ve calf için olmayacağını düşünüyorum , omuz ve calf kasları zor kasılır en az 10 tekrar gerektirir.
   

Sayfayı Paylaş