'Kolum neden küçük gözüküyor ?' diyenler içeri.'Sahte' ve 'Orjinal Kas'.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve fatiko15 tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Merhabalar.Sizinlebir bilgi paylaşmak istiyorum.Bir çoğumuz antreman sırasındaki pump etkisini biliyoruz ve Arnold'un terimi ile 'Orgazm' olmak gibi birşey.Bildiğiniz üzere Kas hipertrofisi(büyümesi) 2 tarzda ele alınıyor.Sarkoplazmik hipertropi ve Miyofibriler hipertrofi.

Sarkoplazmik Hipertrofi çalışmaları genellikle tüksek tekrarlı (8-10-12 ve üstü) çalışmalarla oluşmaktadır.sarkoplazmik hipertrofide, kasta depolanan glikojen, atp ve creatine miktarında artışa sebep olarak yani ozmotik basınç arttırılarak, kas içerisindeki sarkoplazmik sıvı miktarı çoğaltılır. güç kazanımı olmaz ama hacimsel olarak gözle görülür artış olur.Buna pump etkisi diyoruz.Mesela antremandan sonra 1-2 gun kol hacmi bir nebze fazla olabilmektedir.Internetten arastırdıgıma gore yabancı kaynaklarda da buna kısmen 'fake kas' diyorlar.Yani anlık görünüm gibisinden.Mesela ben sporu 1-2 yada 3 gun bırakırsam ozellikle kol hacmimde gozle gorulur bir azalma oluyor( serbest duruşta). Ve ben bunu bu olaya bağlıyorum cunku genellikle 10-10-8-8 aralığında çalışırım.

Miyofibril hipertrofil hipertrofide ise 1den 5-6 tekrara kadar, 1 tekrar yapabileceğiniz bir ağırlığın %60-70 i ile yapılan hareketler ve çalışmalarla kuvvet kazanımını da beraberinde getiriyor okuduğuma göre.

Şimdi diyeceğim şudur ki, Savaş Cebecini youtubede verdiği hipertrofi programları benim dediğimle örtüşüyor.Hatta 4 haftada 1 Sarkoplazmik pump antremanı da yaptırıyorçArtık bende buna başlayacağım cunku calıstıgım zaman aldıgım hacim full glikojen deposu gibi geliyor bana

2. erkin niğdelioğlu

erkin niğdelioğlu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Ben de savaş cebecinin verdiği o programı uyguluyorum 3.haftasındayım 9 haftası kaldı ama gözle görülür bir şey yok tek farkettigim bir şey var önceden arnoldun biceps hareketini çok yapardım yani her hafta yapardım ve antrenmandan 2-3 gün sonra biceps kasım resmen yok olurcasına küçülürdü fakat çok az bi hareket yaptığımda deli gibi şişiyordu. Savaş cebecinin verdiğinde ise biceps kasım hafta boyunca hep pump etkisinde gibi oluyor tek bunu farkettim

Sayfayı Paylaş