KOLESTROL !

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve alperen11072 tarafından 21 Eylül 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. alperen11072

alperen11072 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Oncelikle hayirli aksamlar arkadaslar kolestrolun zararli oldugunu gunumuzde heryerde duyuyoruz benim sorum gundekac tam yumurta yersem zarari dokunmaz hocam bana sarisiyla yememi sarisinin faydalida oldugunu soyluyor ama ben genede bi yaziyim dedim..

2. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    teorik olarak günde 1 yumurta sarısı kolesterol limitinin %70'ini dolduruyor , ama bu kolesterol olayına inanmayan büyük bir kesim var.

etsote77 bunu beğendi.
  3. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    2 yeter bence bende kolestrol yok 2 yiyorum bazen 3 ama ben sarı beyaz ayrıımı yapmam 2 tam yumurta yiyip 2 tane sarısı çıkarıp birkaç yumurta beyazı yiyebilirsin

4. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Test et?

1 yıl boyunca her sabah 5 tam yumurta yedim. 9 ay sonunda kötü kolesterol sınırın altında, iyi kolesterol uç sınırdaydı. Kan sayımı sonuçları da normaldi. Tertemiz yani.

5. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Birden fazla yumurta tüketiminin serum kolesterol düzeylerini değiştirmediğini bildiren çalışmalar olsa da bir çok sağlık kuruluşu günlük alınan kolesterol miktarının 300 mg ile sınırlandırılması gerektiğini söylüyor(1 orta boy yumurta ortalama 275 mg kolesterol içeriyor). Bir de yüksek kolesterol alımının vücuttaki tek etkisi kan kolesterolünü yükseltmek olmayacaktır. Yani yüksek kolesterol alımıyla kan kolesterol parametrelerini karşılaştırıp bir sonuca varmak doğru olmaz.
    Bazı çalışmalarda yüksek kolesterol alımının şilomikron metabolizmasını değiştirdiği, nitrik oksit düzeylerini azalttığı ifade ediliyor.
    Örneğin, Bu yıl yayınlanan bir çalışmada ise kolesterolün nörolojik hastalıklar ile ilişkisi incelenmiş ve sonuç şu şekilde bildirilmiş;
    "Diyet kolesterolünün fazla alınması, serum kolesterol seviyesini artırmaktadır. Yüksek serum kolesterol seviyesi de nörolojik hastalıkların patogenezinde olumsuz yönde etkilere sahiptir. Özellikle uzun süre yüksek serum kolesterol seviyesinin Alzheimer, Parkinson ve Multipl Skleroz hastalıkları riskini arttırdığına dair önemli kanıtlar bulunmaktadır. Bu kanıtlar sonucunda yüksek kolesterollü beslenmenin bu hastalıklara yakalanma riskini arttırdığı sonucuna ulaşılmaktadır. Bu nedenle günlük diyetimizde kolesterolden zengin olan organ etleri, yumurta, et, yağlı süt ürünleri, kabuklu deniz hayvanları gibi kaynakların daha az ve daha dengeli tüketilmesi gerekmektedir. Serum kolesterol düzeyini istenilen değerler arasında tutabilmek için yeterli ve dengeli beslenme, egzersiz, düzenli uykuya önem vermeli, sigara, alkol, aşırı yağlı beslenme, sebze ve meyve tüketmeme gibi hatalı davranışlardan bireylerin uzak durması gerekmektedir. "
    Kaynak:
    Kangalgil M, Canbolat E. Kolesterolün Bazı Nörolojik Hastalıkların Patogenezindeki Rolü. Eur J Health Sci 2016;2(2):56-63.

6. alperen11072

alperen11072 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    sonuc olarak napayim kafam cok karisik

7. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    bu kadar panik bir insansan yeme zaten. Yaşayacağın stres yüzünden fırlayacak olan kortizol sayesinde olmayacağın varsa da hasta olursun allah korusun.

Yeme, sen sağ biz selamet.

1 yumurta, 1 dilim ekmek, 1 kibrit kutusu beyaz peynir, 100 gram yağsız tavuk göğüsü, üç parça brokoli, 50 gram pirinç, 1 bardak süt, 1 avuç fındık, 2 meyve. böyle yaşarsın, düşünmene gerek kalmaz.

doxux bunu beğendi.
  8. alperen11072

alperen11072 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    panigim demedim ki kardesim bilgilenmek istedim ben kolestrol onu bile dogru durust bilmem dusunup sormam yanlis biseymi ?

Sayfayı Paylaş