Kol büyümesi problemi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve 58berkay tarafından 21 Eylül 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. 58berkay

58berkay Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Selamun Aleykum arkadaşlar kolumun büyümesi hakkında bir soru soracaktım.Arkadaşlar ben 6 aydır bb ile ilgileniyorum bicepsim 31 32 den 34 e yükseldi çok az bir rakam 6 ayın son 3 ayında ciddi sağlam başladım ancak heryerim büyüor quadrceps göğüs sırt omuz ancak kolum çok yavaş büyüyor sizce nedeni nedir kol biceps antremani

1. Barbell Curl 4x12
    2. Cable Curl 4x12
    3. (İyi Beslenirsem) Halat İle curl yapıyorum

Triceps Antremanı

1. Alna Bar İndirme 4x12
    2. Pushdown - Uzanarak Dips 4x12 Superset
    3. Koç boynuzuyla pushdown 4.12

birde kolumu nekadar zorlasamda yırtsamda kırsamda hani olurya pumpdan dolayı kolunu yukarı kaldıramassın o olmuyor onu bicepsi çok iyi yorduğumuzda yaşadığımızı duymuştum. Cevaplarınızı bkeliyorum Teşekkürler.
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Eylül 2018 ---
    -

Son düzenleme: 21 Eylül 2018
  2. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Ve Aleyküm Selam arkadaşım. Programınla ilgili bir tavsiye ya da yorumda bulunmayacağım. Onunla ilgili düşüncesini ileten arkadaşlar olacaktır.
    Bunun dışında genel bir değerlendirme olarak herkesin vücudunda bazı bölgeleri daha iri bazı bölgeleri daha küçük oluyor. Yani bazı bölgeler idmana baya iyi karşılık veririken diğer bazı bölgeler daha yavaş gelişim gösteriyor. Kiminin kolu kimininbacağı vesaire. Bu da hepimizin vücut tipinin farklı ve karakteristik olmasını sağlıyor. Benim de göğüs ve kanat iskelet yapıma göre çok irileşmesine rağmen, bilek güreşçisi olduğum ve çok ağır çalıştığım halde bicepslerim fazla büyümüyor genel vücuduma göre biraz daha küçük görünüyor.

3. fizyo_spor

fizyo_spor Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Kol dayanıklığını arttır tekrar sayıları 20-25 arası ile ben de her yolu denedim ve bu şekilde fayda gördüm vaya şuda olabilir set sayilarini arttir barbel curl da özellikle en az 7set yap 7setten sonra dumbellerle falan karma çalış kesinlikle platoyu aşacaksın her büyük kas gurubundan sonra kol çalış ve 1günde sadece kola ayır mesela 10set barbell curl yap kol çalışmanın ertesi gününde bicepsini kastığında hafif bir ağrı bile varsa o kas büyüyecek emin olabilirsin ve benden daha kötü olamazsın bu lanet biceps konusunda bunada emin olabilirsin 6ay boyunca bicepslerim 35de kaldı ama bu sayede platoyu aştım bu şekili 2ay dır uyguluyorum ve 37ye çıktım ve gunden güne geliştiğini hissediyorum kol çalışmadığım gün yok set sayılarıda hayvanice tekrar sayılarıda hayvanice sana en büyük tavsiyem 8 9tekrar yapabileceğin ağırlıkları seçme bacak göğüs gibi bir las degil çok tekrar çok set bu kasta gelişme sorunu yaşayan kişiler için birebirdir dene sayfamıda beğenirsen mutlu olurum bu işin bilimiyle uğraşıyorum...
    @fizyo_spor

Bu arada ağrı doğrudan gelişim göstergesi değildir ağrı varsa gelişecek dedim yanlıs anlasılmasın ağrı doğru çalıştığının o kası yordugunun liflerini yıprattığının gostergesidir bu yıpratma seni gelistirecektir yani ağrı doğrudan değil dolaylı yoldan gelişim gostergesidir

58berkay bunu beğendi.
  4. 58berkay

58berkay Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    -
    Şimdi kol gününde bb curl i 4 x12 set yerine 8 set 8 tekrarmi yapayim

5. fizyo_spor

fizyo_spor Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yok 8x15 falan en azından dene 15 yapabilecegin ağırlık seç

6. 58berkay

58berkay Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Aynı hareketle bukadar set tekrar yapmak zararlı olmazmı?

7. Mr.biceps41

Mr.biceps41 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Izmit
    Sakin oyle bi hata yapma!
    Aksine kollarin kücülur overtraing olursun.
    Hareketleri 3-0-3 saniye arasinda yap yavas vede kasildigini hisset kol prgoraminda
    Bide sadece kol prgoramini degil butun anterman rutini yazabilirsen daha iyi olur.

8. Mennisiah

Mennisiah Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Kol için 3 hareket yeter. Hareketleri değiştirmeyi denedinmi? İncline Dumbel Curl ekleyebilirisin. 3x12 yeter bence. Agırlık arttırmalısın 4 set yerine.

9. fizyo_spor

fizyo_spor Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Olmaz çünkü sana çok ağır kilolarla yap demiyorum kol dayanıklılığını arttırman için yapacaksın belli bir dönem platoyu aşman için biceps gibi küçük bir kas seni overtraininge götürmez overtraining olup olmayacağın genel egzersiz programından belli olur bicepste zaten millet 4set barbel 3set dumbell 1 2 sette sağdan soldan vs.. 10 set yapiyolar bende sana diyomki 2 hareket seç birisi bb curl 7set 15tekrarlı hayvanice ağır girmene gerek yok kası tam esnet tam kısalt ekstrada 3set dumbellerle çalış bu çalışma sistemini squatta bile uygulasan seni overtraininge götürmez korkma barbele 7.5 - 7.5 takan biriysen 5 5tak daha fazla set daha fazla tekrar yap platoyu aş sonra 4x8lere dönersin ama dönemeyeceğinden eminim ;) ek birşey daha söyleyeyim eğer hissetmediğin kasların varsa örneğin ben sırt kaslarımı hissetmekte zorlanırım ondada bu prensibi uygularım 6 7 setlik 25tekrarlardan başlayan 8lere kadar düşen tekrarlarla calısırım buda ek olsun bende işe yarayan prensip bu ;) bol sporlar

10. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşın da dediği gibi overtraining korkulması gereken bir durum değil bicepsler için.Ancak gelişmesi için de onlarca set biceps girmek doğru olmayacaktır.
    Benim tavsiyem maximum esnetmeye odaklanmak olacak.Bunun için de cheat alternate curl belli bi süre temel hareket olarak yer alabilir.Üstüne de incline dumbell curl.
    Son olarak da spider curl gibi bir harekette tepe noktası kasılması sağlanabilir.
    Örnek verirsek
    -5-6 set 6-7 tekrar cheat curl(negatiflere odaklanarak)
    -4x8 negatif odaklı incline curl
    -4x15-20 spider curl.
    Bazı vücutlar negatif çalışmasına çok iyi tepki verir.Özellikle hardgainerlar için ilaç gibidir.
    Cheat yaparken bele yük bindirmemek için kalça kaslarını tamamen kasmayı unutmamak gerek.

Dracarys17, fizyo_spor ve 58berkay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş