Kol ölçüsü hariç genetik limitler

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ujohnz tarafından 15 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhaba arkadaşlar,

Genelde natural bodybuilding sınırlarında hep kol ölçüsü baz alınıyor.Hatta boy ve bilek ölçüsüne göre tahmini maksimum kol ölçüsü formülleri filan var.

Şunu tartışmaya açmak istiyorum; peki ya vücudun diğer bölümleri? Omuz,bacak,gogus gelişme sınırları nedir? Nasıl ölçülür? Bilgisi olan var mı?

Örnek: 175-180cm adamda 150-155cm omuz olur mu? veya 60-65cm bacak?

2. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Yağ oranı boy kilo ile daha alakalı yani ölçü kol boy uzunluğuna göre değişir ama hemen hemen aynıdır. Mesela 185 boyunda bir erkek %5-6 yağ oranı ile (Yarışma oranı ve sağlıksızdır) maksimum 83-84 kilo olabilir tabi ki genetiği iyiyse. Herkesin genetik limiti farklıdır. Bu parametreleri yabancı sitede okudum ve hemen hemen tutarlıdır. Kimisi 78 kiloda biter kimisi 80'de. Kol ölçüsü hemen hemen 43-45 nadiren ise 46 olur diyor lakin bu değerlere genetiği iyi olanlar ulaşır. Kaç seneyi alır? Buda değişir ancak çoğu bilimsel kaynak dolu dolu 4 sene der, savaş cebeci bundan bahsetmişti o da geçmişi uzun olan biri ve ilk 4 sene geliştim sonrası pek değişim olmadı demişti.
    İlk sene 8-12 kilo, 2. Sene 4-6 kilo 3. Sene 1-3 kilo 4. Sene 0,5-1,5 kilo kas alabiliriz. 4 sene sonunda genetik iyiyse 22,5-23 kilo kas kütlesi elde edebiliriz. 185 boyunda 70 kiloda %10 yağ olan birinde 50-54 kilo kas bulunur, 4 yıl çalışsa lean şekilde 22 kilo kas ile 82 kiloya ulaşır, yağ oranı %9-7 arasına düşer. Kasla birlikte ne kadar lean beslensede yağ'da alacaktır, zaten doğal olarak %5 yağ oranına düşmek babalar gibi genetik ister.

Tanrı Türk'ü korusun.

3. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    bacak için 65 cm çok normal , kendimden biliyorum. :D omuz ve göğüs ölçüleri ise tamamen kişinin anatomisine bağlı. aşağıdaki fotoğraftaki iki kişiyi karşılaştır ne demek istediğimi anlayacaksın. eğer bir insanın köprücük kemikleri kısaysa ( bunun boy uzunluğuyla pek alakası yok ) , istediği steroidi kullansın asla etkileyici bir genişlikte omuzlara sahip olamayacaktır (bkz: phil heath) sağdaki uzun köprücük kemiklerine sahip birisi ise iyi bir çalışmayla steroid kullanmadan kapı gibi olma şansına sahip. göğüs için de aynı şekilde tamamen genetik etkenler söz konusu , örneğin lee priest'in göğsü eğer genetik avantaj varsa steroid kullanmadan da yapılabilir.

Ekli Dosyalar:

• 2ro44le.jpg
      2ro44le.jpg
      Dosya Boyutu:
      152,6 KB
      Görüntüleme:
      1.631
    hyuga kojiro bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş