Kilo vermek isteyenlere bir tavsiye

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Fakehobbit tarafından 20 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Fakehobbit

Fakehobbit Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba ben şuan kendi denediğim ve başlangıç olarak gayet memnun olduğum bir şeyi yazmak istiyorum.Tabiki başlangıç seviyesi olarak ne kadar önemli görürsünüz bilmem :)

Öncelikle son 3-4 aydır evde Insanity programını yapıyordum bilenler bilir cardio programı ve bence gayet zor , bu süreçte düzgün beslenmeme dikkat etmediğim için özellikle dışardan yemek yeme , nede olsa spor yapıyorum düşüncesiyle tükkettiğim o abur cuburlar sonucu 1-2 kilo verebildim ha tabi zarar mıydı açıkcası değildi.

Daha sonrasında ise programı mı arttırıp kendimi zorlasamda pek etkisini göremediğimi farkettim.

İşte burda ters giden şeyi yani yemek yememi düzeltmek için farklı bir çözüme gittim vücudu resetlemek.
    Şimdi diyeceksiniz yat kalk reset mi oluyor la diye malesef olmuyor :) Burda water fasting devreye giriyor yani su orucu.

Su orucunun ne gibi yararları var onu söyleyeyim:
    Vücudunuzdaki toksinleri atıyorsunuz
    Zararlı bakterileri öldürüyorsunuz(Özellikle bazı parazit bakteriler okuduğum kadarıyla salgıladıkları enzimlerle sizi şekere yöneltebiliyorlarmış)
    Yeme alışkanlığınızın sıfırlanması.
    Oruç esnasında tükketiğiniz bir şey olmayacağı için kilo kaybı(Kilo kaybederken spor yapmamanız gerek çünkü kasınızı yenileyecek proteininiz olmayacak onun için bir nevi dinlenme iç huzur dönemi yaşayacaksınız)
    Beni veya sizi ilgilendirenler bukadardır bence gerisini isteyenler water fasting adı altında araştırabilirler.

Zararları yokmu derseniz var:
    Öncelikle yukarda dediğim gibi kilo kaybederken spor yapamazsınız çünkü protein almıyorsunuz yani belli bir miktar kas kütlesi kaybediceksiniz.
    Zararlı bakteriler yanında yararlılarda ölüyor(Sonrasında yavaş yavaş kazanıyorsunuz sorun olmuyor)
    Eğer bazı koşullara dikkat etmezseniz sağlığınızdan olabilirsiniz veya ölümcül sonuç doğurabilir bunu altta açıklayacağım şahsen hiç bir sorun yaşamadım ama gerekli şeylere uyulması gerek
    Çok su tüketeceğiniz için biraz tuvalet yolunun bekcisi olacaksınız

Peki nasıl yapılır ? Nelere dikkat edilmeli ?
    Yapılmasın basit dediğim gibi sadece su içiyorsunuz.Bunun yanında yeşil çay,çay,soda vb kalorisiz her şeyi tüketebilirsiniz(kalori içeren bir şey alırsanız yağ yakımını sağlayacak enzimlerin üretilmesini sekteye uğratırsınız)

Kaç gün yapılcağı ise insanlar kilo vermek için bunu 21 gün olarak uyguluyorlar ama 21 günlük bir süreç sizin için büyük bir zarar olur.Belki büyük miktarda kilo verirsiniz ama aynı zamanda kas kütlenizdende yitirirsiniz çünkü vücudun onarım yapması durmayacak.

Benim tavsiye ettiğim süre 3-4 gün ve başlamak istediğiniz zaman bir önceki günün akşamından yemeyi bırakmalısınız ki zaten uyurken vücudunuz yağ tüketimine başlamışken öyle devam edin.

Peki bu süreçte nelere dikkat edeceksiniz:
    1.Potasyum almanız gerek bunu sudan sağlayamazsınız bunun için maden suyu içmenizi öneririm çünkü potasyum eksikliği sizi ani bir kalp krizine sürükleyebilir.
    2.Kaslarınızda kasılmalar özellikle şiddetleniyorsa derhal yemek yemelisiniz
    3.Bu 3-4 gün için geçerli değil ama dilinizin üzerindeki beyaz tabakaya dikkat etmeniz gerek eğer o tabaka yok olduysa bilinki vücudunuz artık tüketebileceği yağı tüketmiş bir şey kalmadığı için iç organlara geçmiş demektir.
    4.Açlık hissiyatından hariç eğer boğazınızda sanki gırtlağınızda bir açlık yırtılıyormuşcasına hissediyorsanız gene yemelisiniz ki bunu 3-4 günde hissetmezsiniz bu maddeyi okuyup hayali olarak yaratırsınız :)

3-4 Günlük oruçta neler yaşayacaksınız ve sonucunda nasıl normale dönmelisiniz ?

Açlık hissi tabiki yavaş yavaş sizi etkileyecek ama 2. gün veya 3. günde artık vücudunuzdaki bakteriler öldüğü ve tamamen yağ tüketimine geçtiğiniz için iştahınız kesilecek ben öyle bir hal almıştım ki hiç bir şey yemek istememiştim.İlk gün halsiz hissedebilirsiniz bunun için bolca su içmenizi öneririm yağ yakımı için su gerek ve su olmadan enerji üretemezsiniz.

Normale dönüş ise o kadar da zor değil.3-4 günü tamamladıktan iştahınızı kaybettikten sonra artık bir şey yemek istemeyeceksiniz ama yemelisiniz.
    Başlangıçta ise yoğurt tüketmelisiniz çünkü vücudunuzda yararlı bakterileriniz gitti.Bu bakterileri geri kazanmalısınız.Özellikle Probiyotik yoğurt yerseniz daha yararlı olur ve vücudunuzun toparlanmasını sağlarsınız.

Çok fazla yemek yememelisiniz hafif beslenmelisiniz çünkü vücudunuz açlık evresine girdi ve enzim üretmeyi minimuma indirdi bu nedemek derseniz yediğiniz besini sindirmeniz kolay olmayacak demek.Çok yerseniz karın ağrısı çekebilirsiniz.Toparlanma için 2-3 gün ayırın ve bu süreçte yoğurt,meyve suyu gibi ilk başta sulu gıdalarla beslenin sonrasında ise lapa tarzı yiyeceklerle tamamen toparlanabilirsiniz.

Sonucunda ne kazanacaksınız ?

Eskiden o şeker düşkünlüğünüz yok olacak ben önceden şeker bağımlısıydım şuan ise öyle çok tüketmek istemiyorum hafif bir miktar almam yetiyor.

1-1.5 kilo kaybediceksiniz(3-4 günde)

Yeme alışkanlığınızı sıfırdan yazma imkanınız olacak.

İradeniz güçlenicek ve ruhsal olarak bir rahatlama hissediceksiniz.Ve tabiki bir empati gelişicek.

--- Mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2017 ---
    Konu başlığını değiştirmeyi unutmuşum aslında kilo vermek için değil herkes için bir tavsiye niteliğinde olduğunu düşünüyorum.
    Şuan önceki tecrübelerimden sonra 1. haftadan sonucu vücudumda görmeye başladım özellikle göbek kısmında yanlarda yarar görüyorum ha tabiki bu direk water fastingle olmuyor sonraki süreçte kurduğunuz beslenmeyle oluşuyor.

Ve şuanda yoğun bir spor yaparak protein üzerine kurulu ve 1000-1500 kaloriyi aşmayan bir beslenmem var bundan 2 hafta önce ise kendime sahip çıkamaz şeker gördüğüm yerde saldırırdım ama artık şeker isteğim azaldı ve şekerli bir şey yiyincede suçluluk hissi duyar oldum ha ama bu demek değil ki hiç yemeyeceksiniz.Günde küçük bir kaçamak yaparsınız 1-2 parça çikolata atarsınız ama yeterli olur. Fazlası hiç bir şekilde yaramaz

Sayfayı Paylaş