Kilo Almak İçin Pilav Tarifi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve CowardGuy tarafından 29 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. CowardGuy

CowardGuy Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Kilo almak için pilav tarifi arıyorum yanlış anlamayın tariften kastım internet üzerinde görmüş olduğumuz full yağ full tuz full kolestrol pilavlardan değil vücut geliştiricilerin yapmış olduğu pilav tarifinden bahsediyorum siz pilavınızı nasıl yapıyorsunuz arkadaşlar ?

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Nasıl seviyorsan öyle yap. Kilo alıp almayacağını ne çeşit pilav yediğin değil, gün içinde toplam aldığın kalori miktarı belirler.

CowardGuy bunu beğendi.
  3. CowardGuy

CowardGuy Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    evet ama alırken çok fazla yağlanıp çok fazla insülini yukarı çıkarmak istemiyorum vücudumda tuzda tutmak istemiyorum aşırı

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    O zaman sadece pilav için değil, bütün yemeklerini az tuzlu yemen gerekiyor. İnsülinin yukarı çok çıkıp çıkmayacağını pilavın cinsi değil toplam o öğünde ne yediğin belirler.
    Sadece pirinç yersen glisemik indeks yüksektir, insülin pik yapar. Pilavın yanında yediğin et, etin içindeki yağ, pilava koyduğun yağ, yanında yediğin sebzeler, salatalar glisemik indeksi düşürür. Glisemik indeksten endişe etmen de yersiz ama o daha uzun hikaye. Netice olarak çok yağlanmadan kas yapmak istiyorsan günlük kalori ihtiyacının %10-20 yukarısıyla beslenmelisin. Yeni başladıysan hızlı bir şekilde kas yapabileceğin için bu değeri %20, orta seviyedeysen %10 olarak hesaplayabilirsin. İleri seviye olsaydın bunları sormazdın diye düşündüğümden onu es geçiyorum. Yeni başlayan derken squat 1rm'in (1 rep max: 1 tekrar maksimumu) vücut ağırlığının 1.5 katının altında olmasını kastediyorum. Bu değeri bench press için va x 1.2 diye düşünebilirsin, demirin göğsüne değmesi lazım ("ama azıcık yukarıda kalıyor" sayılmaz) ve yardımsız yaptığın tekrarları hesaplaman lazım ("ama güç vermiyor sadece dokunuyor" sayılmaz).

Konunun pilav tarifiyle alakası yok yani :)

CowardGuy bunu beğendi.
  5. CowardGuy

CowardGuy Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    bütün yemeklerimde buna dikkat ediyorum günlük tükettiğim yağ 30gr'ın üstüne çıkmıyor fazlasıyla yağlıyım bunları yakıyorum aynı zamanda ben yağsız kas kütlesi oluşturmaya çalışıyorum temiz bi şekilde amacım güçten önce temiz bi diyet,ki güçlü olduğumuda düşünüyorum ya :D

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ooo, büyük hata. Günlük yağ ihtiyacı kesin olarak belirlenmiş bir şey değil ama kesinlikle 30 gr eksik kalacaktır. Siz onu en az 75-100 gr'a çıkartın. Yağ birçok bedensel fonksiyon için gerekli, konumuzdaa en önemlisi testosteron üretimi için gerekli. Yeterli testosteron üretimi olmazsa kas yapımı yavaşlar, bununla birlikte birçok kötü şey olur ama gündemimiz o olduğu için onu söylüyorum. Yağ yediniz diye yağlanmazsınız, sadece günlük kalori ihtiyacının çok üzerine çıkarsanız yağlanırsınız. Yani, diyelim ki günlük kalori ihtiyacınız 2500 ise siz de bu kadar kalori alıyorsanız, bunun 100 gr'ı yağdan geliyor diye kilo almazsınız da yağlanmazsınız da. Fakat günlük kalori ihtiyacı 2500'se ve siz 3500 kalori alırsanız isterseniz 10 gr yağ olsun içinde yağlanırsınız. Toplam kalori miktarına odaklanın.

CowardGuy bunu beğendi.
  7. CowardGuy

CowardGuy Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    böyle fail sorular sorarak bilgilenmeyi çok seviyorum en azından törpüleniyorum çok teşekkürler :D ama bi tek kalori hesabı yapamıyorum örneğin şimdi diyelim ki ben 100gr pirincin içerisine ne kadar tereyağı koymalıyım ve 100gr pirinçten diyelim ki 3 porsiyon çıkıyor bu 3 porsiyonun toplamının ne kadarı yağdır bu hesaplamalar nasıl yapılıyor ? çünkü 100gr ise bile onun üstüne çıkmamak gerekir yani hepsini tek porsiyonda almamalıyım gerek kuruyemiş gerek makarna gerek diğer besinlerden yeteri kadar alıyorum yulaf ezmesi yoğurt gibi :D

8. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123

Sayfayı Paylaş