Kendime ne saygım ne güvenim kaldı.

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve audision tarafından 26 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    Arkadaşlar merhaba,
    25 Yaşındayım ve şu an 84kiloyum. Askerden geleli bi kaç ay oldu ve askerde 15 kilo vermiştim ve çevreden inanılmaz güzel tepkiler aldım (kızlı erkekli) mesleğim gereği hareketsizim (yazılımcıyım). Askerde verdiğim kiloları tekrar alıyorum. 74lere kadar düşmüştüm fakat 10 kilo civarı gene aldım ve askerde aldığım yeni kıyafetlerim şu an olmuyor üstelik yaz geldi. İnsan içine çıkmaya utanıyorum özgüvenim sıfır.

Birşeyler yapmam gerektiğinin farkındayım ama spor salonuna gidecek özgüven ne yazıkki yok. Cidden o kadar bitik durumdayım psikolojim yerlebir.

Diyet konusunda bir sıkıntım yok. Yemek yapmaktan zevk alıyorum ve yağsız tuzsuz lezzetli sayılabilecek yemekler daha önceki zayıflama girişimlerimde hazırladım. Ama spor konusunda çok sıkıntılıyım. Sürekli bi üşengeçlik var zaten uyku düzeni yok (bu yazıyı yazdığım saatte bunu gösteriyor). Bir yerden başlamalıyım farkındayım.

Aklımda (hevestir deyip geçmeyin lütfen) koşu bandı alıp her gün yürüyüş yapmak var. Dumbell alarakta diğer hareketleri yaparım (bildiğim kadarıyla bir çift dumble ile neredeyse her hareket yapılabiliyor, yanlış biliyor olabilirim.)

Siz ne diyorsunuz? Bu bu şekilde olmaz mı? Evde bir şekilde belirli bi kiloya düşmem gerekn en azından eski özgüvenimi kazanıp insanların yüzüne bakabilecek kadar ki spor salonuna gidebileyim. Cidden kafayı yemek üzereyim. Daha önce bunları yaşamış arkadaşlar eminim vardır çözen varsa nasıl çözdüğü konusunda yol gösterirse sevinirim.

2. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    yazılımcı olmak hareketsiz olmak zorunda olunduğu anlamına gelmiyor audision.iş hayatı başka spor aşkı başka.bu bahane olamaz.

ayrıca spor salonuna da herkes bir amaç için geliyor,vücut geliştirmek için gelenler,idman bağımlıları,gym rat'lar vs. olduğu gibi kilo vermek-almak için gelen bir çok kişi de var.çekinecek hiçbir şey yok.

ve de kilo vermek tamamen beslenme ile alakalı bir durum.forumda araştırma yaparsanız istediğiniz her bilgiye ulaşabilirsiniz,iyi bir araştırmacı olmak işinizin getirilerinden/gerekliliklerinden biri sonuçta,istediğiniz her bilgiye bu forumda ulaşabilirsiniz.gene de aklınıza takılan bir şey olursa bu başlık altından sorabilirsiniz.

3. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    Teşekkür ederim, homeoffice tarzında çalıştığım için gitmem gereken bir iş yerim yada ziyaret etmem gereken müşterilerim yok. O yüzden gün içinde evden dışarı çıkmam gerekmiyor. 2011 yılından bu yana forumdayım halen bi adım atabilmiş değilim ve içime dert oldu. (2012 de spor salonuna heves edip kayıt olduk 3 arkadaş ve sabredemediğim için 1. ay sonunda bıraktım). Şu an P90X eğitim setini araştırıyorum çok zormuş ama bi bakacağım.

Bir de oturdum şöyle düşündüm, uykumu ve beslenmemi düzene sokmaya karar verdim. Bakalım umarım başarabilirim. Bi problemim olursa gidebileceğim tek yer 4 yıldır olduğu gibi burası. :) Tekrar teşekkürler.

zeo64 bunu beğendi.
  4. Justice League

Justice League Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    P90x tarzı programlara hiç bulaşma şuan hem çok ağır hem de vakit ve düzenli çalışma ister. Senin sorunun bence aceleci olman. Bu sporda zayıflama olsun vücut geliştirme olsun bir anda olacak bir şey değil eğer içinde yoksa zaten yapamassın öncelikle bunu gerçekten istediğine kendini inandır. Ben mesela şuan salona gittiğim zaman ne dert kalıyor ne de tasa çünkü istek var bende gördüm 1 ay gelip bırakanları ama önemli olan bunu gerçekten istemen kendini buna inandır. Spor olmassa olmazın olsun. Kendine şunu sor göbeğinden ayakkabısını bağlayamayan iki merdiven çıkamayan biri mi olmak istersin yoksa sahilde baklavaları sergilemek mi ?

" Go Hard or Go Home "

5. Alyazmalim_Selviboylum

Alyazmalim_Selviboylum Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Kardeşim aynı duyguları 3 sene önce bende yaşadım seni anlayabiliyorum, aslında çıkış yolunu sen sunuyorsun, bize düşen hatırlatmak, evet yemek yapmayı sevdiğini ve ayrıca diyet yemekleri konusunda askerlik döneminde çalışmaların olduğunu ve bu diyete uyabileceğini söylüyorsun, benim nacizane tavsiyem ihtiyacın olan vitamini de hesaplayarak kendine diyet yemekleri hazırlamandır göreceksin zayıfladıkça kendine güvenin artacak ve artık tamam şimdi fitnese başlayabilirim diyeceksin inşallah, kolay gelsin bismillah

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. barisoner

barisoner Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    10
    Abi selam,
    Ben de bir yazilimciyim ve senden daha kiloluyum. Ancak gecen yaz doneminde basima bir sey geldi ve 10-11 kilo verdim :)
    Bu da soyle oldu: yediklerime dikkat ettim. Bilinen hicbir diyete bagli kalmadim. Kendi yolumu buldum. Mesela aksamlari yememeye gayret ettim, kendimi aciktirmadan yemek yedim. Baslarda hicbir degisiklik olmadi ama sonradan kilo vermeye basladim. Sonra bunu sporla birlestireyim dedim ve salona yazildim. Bir yerden sonra tartiya ciktigimda hep yuzum guluyordu.
    O gune kadar hep sporla bu isin olacagini sanirdim ama bu is diyetle oluyormus. Spor da yardimcisi.

Sana tavsiyem, yediklerine dikkat et oncelikle. Sen zaten ne yapacagini biliyorsun da daha onceden metodu ise yaramis biri olarak yazayim istedim.

Ha bir de o kilolarin bir kismini sonradan geri aldim ama moralimi bozmuyorum. Simdi tekrar eski sistemime dondum, biliyorum ki yine ise yarayacak.

7. Gecce

Gecce Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Spora başlamak isteyipte bir türlü başlayamamak sorunun ana kaynağı. Siz başlayıpta bırakmışsınız o daha beter. Gidipte bıraktıktan sonra tekrar gitmek daha zor geliyor. Kesinlikle sert bir karar almak gerekiyor. Kendimden örnek vermem gerekirse eskilerde lisedeyken çıkma teklifi ettiğim kız abi demedi de şişko dedi. O hırsla 20 kilo verdim. Arkadaşıylada çıktım :D Hırs, azim ve çok sert bir karar almak şart bence. Tekrar spora başlayalı 1 ay oldu. 7 kilo verdim ve özgüvenim tekrar yerine geliyor.

8. Justice League

Justice League Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Aslında diyetler bana kalırsa önemsiz şeyler..Kişi kendi bünyesini bilip ona göre beslenmeli.. Çünkü diyete bağlı kalmak zor..

9. barisoner

barisoner Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    10
    Aslinda demek istedigim buydu, ben ozet olarak diyet dedim, yanlis anlama olmasin :)

10. Almclskn

Almclskn Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Abi salonlarda o kadar kilolu insanlar ve şekilsiz tipler var ki gördüğün zaman ben neden böyle düşünmüşüm diyebilirsin :) Burası Türkiye sonuçta :) klasik bir spor salonunda ne beklenebilir ki :)

11. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    Arkadaşlar teşekkür ederim hepinize. Sanırım bu gün 2,5 hafta oldu. Bu kararı henüz alamadım evet ama bi yerinden uygulamaya başladım. 2,5 hafta kadardır ekmek - cola - cips gibi şeyler kesinlikle tüketmiyorum. Tatlıyı çok seviyorum ve olmazsa olmazım. Sigarada kullanıyorum ve sigara çay ikilisi yüzünden 5 6 bardak çayı sürekli şekerli içiyordum. Bunuda kestim. Halen tam olarak hayatımdan çıkaramadım ama en azından 1. bardağı yarım kaşık şeker ile içip sonrakiler kesinlikle şekersiz içiyorum. Sürekli dolaba gitme alışkanlığımı çok acıktıysam bi salatalık alıp dönerek atmaya çalışıyorum. Farkettim ki açlıktan değil alışkanlıktan gidiyorum dolaptan salatalık alıp yesemde, suda içsem yemek yemiş yada kola vs. gazlı içecekler içmiş kadar oluyorum. Kendimi ezelden beri alıştırmışım meğerse buna. Spor olarak halen bir adım atamadım. Nasıl atacağım bilmiyorumda. Dediğim gibi yazılımcıyım ve gece sessizliğinde çevre etkisi olmadan çalışmak sanırım bütün yazılımcıların sevdiği birşeydir ve bende aynı durumdayım. Gündüzleri bir şekilde dikkatim dağılıyor projeye odaklanamıyorum. Bu yüzden bu uykuyu düzene sokmam uzun vaadede elbet sağlık ve psiokojik açıdan iyi olacaktır ama bi yandanda öyle olmayacak gibi bi his var ve bu uyku düzensizliği yüzünden şöyle her sabah 9 da kalkayım 1 saat 2 saat neyse sporumu yapayım sonra oturup kahvaltımı yapıp işlerime devam edeyim havasına giremedim. Halen buna tam hazır değilim bunu anladım.

İşin kötüsü asosyal bir insan değilim, bir çok arkadaşım kızlı erkekli ve çevremde sürekli aranıp bi yerlere davet edilen birlikte insanların eğlenmeyi muhabbet etmeyi sevdiği bir tipim. Haftanın en az 5 günü dışarıda geçiren bir insandım ama bu kilolar artmaya başladıkça kendimi kapattımda kapattım ve neticesinde daha da kilo aldım daha da kapattım. Yani nalet olası kilolar aslında abartı olmasada beni dibe itti.

Bu yüzden sosyalleşmek için imkanım olsada o özgüven olmadığı için sosyalleşmek istemiyorum bu işimede yansıyor kendimede. Sadece karanlığa küfredebiliyorum ve hala mum yakabilmiş değilim.

Tavsiyede bulunan arkadaşlarım/kardeşlerim hepiniz sağolun. Hepinizin yazdıkları benim için motivasyon kaynağı bir şekilde küfretmeyi bırakıp o mumu yakacağım.

12. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    Çok araştırdım ve hem motive edici gerçek sonuçları görünce hem de az ekipmanla mantıklı bi çalışma şekli sunduğunu görünce P90X e başlamaya karar verdim. Kardiyo için koşu bandı vs. almayı düşünüyordum fakat vazgeçtim bu programa başlayacağım.

Iron Gym Kapı Barfiksi
    Cosfer Olympic Plus Çantalı 20,5 Kg. Krom Ağırlık Seti
    Ravel Gümüş Deluxe Pilates & Egzersiz & Yoga Minderi
    ve dumbell setinin barları metal olduğu için birde eldiven siparişi verdim.

Umarım başarabilirim de bu sorunu yaşayan arkadaşlar için ben de motivasyon kaynağı olurum.

13. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    160 kg'dan 116 kiloya (şimdilik) düşmüş bir ağabeyin ve 20 aylık bir homegym'ci olarak naçizane birkaç tavsiye...
    - Beslenme : Forum çok iyi bir kaynak, genel geçer kurallar belli...
    - Koşu bandı : özellikle apartmanda yaşıyorsan imkansıza yakın... 4 kat kalın matın üstüne koyduğum halde komşuları çok rahatsız ediyor. Tavsiye etmem.
    - Spin Bike : Koşu bandı kadar kalori yaktırır, ses çıkarmaz, diğer bisiklet türlerine ( gerçek bisiklet, trim, manyetik vs.) göre zevklidir tavsiye edebilirim.
    - Mat : Olmazsa olmaz, özellikle kalınlarını tercih et, tatemi minderi de olur. Koşu bandı dışında bütün gürültüyü emer. Deadlift bile çalışırsın. Sünger yerine köpük tipi olanları al.
    - Spor ayakkabı : Ayakta yaptığın hareketler için çok faydası var, ev ortamı deyip çorap ya da yalınayakla çalışma, ben bir sene öyle çalıştım, piman oldum çok farketti.
    - Plaka, bar : Başlangıç için aldığın set iyi, zamanla arttırırsın, kademe kademe al. mat konusunda üstüne koymak için de ekstra kalın matlar al, yere koyup alırken bile çok ses çıkıyor. Kroma para verme, 2.el kovala çok var.
    - Ekipman : Olur da devam etmeye karar verirsen, mutlaka 2.el kovala sıfırına para verme.

audision bunu beğendi.
  14. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    Önerilerin için çok teşekkür ederim. Psikolojik olarak spor a hiç hazır değildim ama şu konuyu açtığımdan beri başlamaya çok hazırım. Bi tek kapı barfiksim elime geçmedi oda yarın teslim edilecek olmadı en geç pazartesi. Spora başlamasam bile başlamaya karar verdiğimden ve sabırsızca tüm aletlerimin gelip eksiksiz şekilde şu programa başlama heycanı bile aynada kendime baktığımda güven hissi verdi. Şu an çok motiveyim inşallah böylede giderde bi sonuca ulaşır hayatımın geri kalanını düzgün yaşarım.

Yazdığım matı aldım fakat çok iyi olmasada başlangıç için işimi görür olaki bir gün bıkmaz halen devam ediyor olursam daha düzgün bi mat seçimi yapmam gerekli. Dediğin gibi dumbellar bu gün elime geçti ve yeterince iş görür. Kollarım cılız zaten 20kg beni sanırım epey bi götürecek plaka gerekirse tavsiyeni değerlendireceğim 2. el için teşekkürler.

Spor ayakkabı konusunda bi kez büyük bi hata yaptım, eniştemlerde koşu bandına ayakkabısız 2 saat çıktım ve sonrasında ayaklarımı elime aldım :D O yüzden ayakkabı olmadan spor yapmayı kesinlikle düşünmüyorum, tavsiye için teşekkürler.

İşin doğrusunu söylemek gerekirse koşu bandı çok düşündüm fakat p90x videolarını izleyip antremanları gördüğümde bu işin koşu bandı olmadanda yapılabileceği açıkça görünüyor o yüzden gerek duymadım. Neticede amacım belirlediğim hedefe ulaşıp sonrasında spor salonunda devam edip hayatımın bi rutini haline getirmek sporu. Hep bu hedefe ulaşamama korkusu var ama bi an spordan sonraki kendi halimi düşündüğümde bu korkuyuda atıyorum.

Şu an 84KG'ım tüm yağlanma üst kısımda alt kısım neredeyse fit bi insanla aynı :D alt kısım yağ tutmuyor kalçalarım falan gayet normal durumda bu kiloya göre. O yüzden kilo verdiğimde direk belli oluyor, zaten klasik önce yüzde erime oluyor benimde sonrasında baldırlarım biraz inceliyor akabinde göbek ve bel çevresi. Bakalım sizin yaptığınız gibi ben de bu kadar yüksek miktarda kilo verip hedefime ulaşabilcekmiyim.

Tavsiyeler için çok çok teşekkürler.

15. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    1 ay geçti konuyu açalı ama yeni başlayabildim. Barfix barı kapıya uymadı 1 aydır demirciyi bekliyorum gelip yapsın diye barfix barı. Duvara çelikten bi bar yaptırıp kirişe taktırdım. Bu gün P90X e başladım. Sırt Omuz ile başladım, (programa göre) 27.dk ya kadar yapabildim hareketleri. 27.dk dan sonra bayılacaktım nerdeyse. Koşu bandındaki nabız ölçme kısmından nabız ölçtüğümde 120 yi gördüm (normalde 86 oluyor spor falan yapmadığımda). 27. dk da bıraktım yarın diğer kısma geçip devam edeceğim. Spor geçmişim yok herhalde o yüzden bu kadar çok zorlandım bilmiyorum ama cidden bayılacaktım. Duşa girdim duş başlığını kafama kadar kaldıramıyordum omuzlarım falan maf oldu :D

16. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    daha önceden yazılmış ama sanırım okumadınız, p90x yani xtreme, p90'dan bıkan ya da az gelenler için yaratılmış, zorlu bir antreman türüdür. Normalde P90'ı çıkarmak zordur. Siz ise sigara kullanan ve spor geçmişi olmayan bir insansınız. Böyle birden yüklenirseniz ya sakatlanırsınız ya da sporu bırakacak derecede yorgunluk çeker hale gelirsiniz. 86 dinlenme ritmi bile yüksek ki, (sağlıklı olan 73-76 arası) dolaşım sisteminiz ağır spora müsait değil. Acele ile kendinize zarar verirsiniz.

17. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    Anladım. O zaman kendime daha sakin bi program çıkarmam gerekecek sanırım.

18. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    tabii ki, bir insanın spordan zevk alabilmesi için adaptasyon süreci gerekiyor, vücudunuz adapte olduktan sonra daha ileriye taşımak isteyeceksiniz ve kilo vermek daha kolay olacak. ama herkesin düştüğü yanılgıya düşüp ilk günden abanırsanız, hem dolaşım sisteminiz ( o stresi kaldıramayıp katabolik olacak, sürekli yorgun hissedeceksiniz) hem kas sisteminiz aşırı yüklenip sakatlık vb. olumsuz durumlar yaşayacaksınız.

Bebek adımlarıyla başlayın, nasıl olsa devrinizi alınca durmak istemeyeceksiniz.

mehmet2576 bunu beğendi.
  19. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    Başlamışken bırakmak içime sinmedi. Bi de 2. programı deniyeyim dedim vücudun alt kısmına yönelik hareketler vardı. Squat vs. Şu an arka kol, üst göğüs, baldırlarım ve popomda inanılmaz bi kas ağrısı var :D. Resmen kötürüm oldum yataktan kalkamıyorum desem yeridir :D Ama ne yalan söyliyeyim hoşumada gitmiyor adaptasyonumuda arttırmadı değil. İyi birşeylerin sonucunda bu ağrıları çekmek acı eşiğim düşük biri olmama rağmen beni mazoşist yaptı :D. Bir süre daha devam etmeyi düşünüyorum temkinli olarak yapabildiğim yere kadar giderek. 1 saatlik programı 30dk da yapabilsem sanırım hiç yapmamaktan iyidir, zaten ilk 30dk dan sonraki kısım ilk kısmın daha tempolusu haline dönüşüyor. Bi süre daha devam edip edemeyeceğime bakacağım. Eğer vücudum programları tam çıkarmama adaptate olamazsa ona göre bakacağım. Zaten temkinli gidiyorum şu an sakatlık yaşamamak için. Tümden elvade demeyelim daha yolun başındayken :D

Sayfayı Paylaş